9. 5. 2022
Vytisknout Poslat na e-mail

U příležitosti Světového dne ledvin jsme oslovili naše pacienty, aby s vámi všemi sdíleli své příběhy a zkušenosti. Prvním pacientem je lékař, který úspěšně podstoupil transplantaci ledviny. Druhým pacientem je šarmantní dáma, která naopak transplantaci nezvažuje.

Lékař v roli pacienta

Image
Doktor a pacient Ivo Tukinsky po transplantaci ledvin

U lékaře z povolání MUDr. Iva Tukinského se problémy začaly projevovat zvýšeným krevním tlakem. Sám popisuje vývoj onemocnění ledvin jako značně pomalý a postupný. Jednoho dne, kdy byla panu Tukinskému naplánována operace kyčelního kloubu, ale přišlo zjištění – špatný krevní obraz byl odborníky vyhodnocen jako problém, se kterým pacientovi nedoporučili podstoupit operaci.

„Provázanost ledvin a hypertenze (vysokého krevního tlaku), je poměrně těsná, což znamená, že se často tyto dva problémy vyskytují současně,“ uvádí MUDr. František Švára, primář dialyzačního střediska B. Braun Avitum Teplice, kde je pacient léčen. Ledviny pozvolna přestávaly plnit své funkce, fungovaly méně a méně, až bylo panu Tukinskému diagnostikováno selhání ledvin.

„Trávit tři dny v týdnu na dialýze místo práce v ordinaci se mi vůbec nechtělo. Nakonec jsme se domluvili na jednom dni v týdnu, kdy budu docházet na středisko, a že to bude sobota,“ komentuje svou situaci pan doktor Ivo Tukinski očima pacienta. 

Komplikace s dobrým koncem

Na transplantaci ledviny bylo potřeba pacienta připravit, aby vlastní provedení transplantace bylo bezpečné, respektive aby rizika spojená s transplantací byla akceptovatelná. Po zhruba roce čekání na novou ledvinu přišla dobrá zpráva, ale byla doprovázená doslova transportními problémy. Ptáte se, jak s tím souvisí dopravní problémy? Sanitka, která pacienta měla dovést na místo operace, bohužel po 8 km havarovala. Pan Tukinski tak začal aktivně shánět svého známého, který vlastní auto, jestli by ho do nemocnice nedovezl.

Nakonec operace i přes dopravní komplikace při cestě proběhla. Po probuzení z narkózy bylo zjištěno, že transplantovaná ledvina není prokrvená a že nutné, aby pan Tukinski podstoupil další operaci. „Nakonec se to všechno spravilo, vše se povedlo,“ zní z úst pacienta.

„Rozhodně bych doporučil dialýzu všem, kteří mají renální selhání ledvin a začíná se na to na nich projevovat. V dialyzačním středisku B. Braun Avitum Teplice se mnou měli velkou trpělivost a byli na mě strašně moc hodní. Děkuju zdravotníkům za to. Člověk si musí uvědomovat, že naštěstí jsou ještě zdravotníci, kteří svou práci umí a umí ji dobře,“ říká s úsměvem Ivo Tukinski.

Mária Miklošková

Dialyzovana pacientka v Bratislave

První problémy s ledvinami u vitální pacientky paní Mikloškové začaly v roce 2001, následně se problémy staly chronickými. „O tom, že mám problémy s ledvinami, jsem vůbec nevěděla, bylo to pro mě překvapením. Velmi mě to překvapilo,“ vzpomíná s odstupem paní Miklošková.

„Jít na dialýzu je pro mě společenská událost. Připravím se na to, jako kdybych šla na bál,“ popisuje s jiskrou v očích paní Miklošková.

Roky, kdy paní Mária dochází na pravidelnou dialýzu do střediska B. Braun Avitum v Bratislavě, popisuje jako pohodové a klidné. Proces dialýzy tráví nejraději čtením. „Sestřičky jsou na dialýze úžasné. Vždycky, když odcházím z dialýzy domů, vykračuji si jako mladice.“ Paní Miklošková dle svých slov nikdy neuvažovala o transplantaci.

Jednoho dne během procesu hemodialýzy v roce 2014, u paní Márii došlo k zástavě srdce. „Paní doktorka Karasová a pět sestřiček mě oživovalo. Zachránily mi život. Mám k této bratislavské dialýze citovou vazbu, je to moje dialýza, které si velmi vážím,“ popisuje svou zkušenost pacientka.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Karel Vanek a Karel Zima o transplantaci ledvin
Ohlédnutí Karla a Karla: Tři roky po transplantaci

Herec Karel Zima je jeden z mála lidí v Česku, kteří se během jedné vteřiny rozhodli darovat svoji...

Celý článek
MUDr. Satu Pěšičková a pacientka Olha z Ukrajiny
Dialýzu může potřebovat až 400 uprchlíků

Světový den ledvin připadá vždy na druhý čtvrtek v březnu. Slaví se každoročně, nicméně letos motto...

Celý článek
Dialyza_pro_uprchliky
Pomáháme dialyzovaným pacientům z Ukrajiny

Dialyzační střediska B. Braun Avitum v České a Slovenské republice jsou připravená pomoci...

Celý článek