31. 10. 2017
Vytisknout Poslat na e-mail

Zásady správného stravování seniorů

Výživa patří mezi základní fyziologické potřeby, je důležitou podmínkou zachování lidského života a udržení zdraví. Ve vyšším věku to pak platí dvojnásob. Výživa ale neplní jenom sytící funkci, má i sociálně psychologický rozměr a stává se také určitým prostředkem prevence nemocí a malnutrice (podvýživy).

Poradit univerzální doporučení nebo obecně platný recept na správnou výživu ve stáří prakticky nelze. Výživová doporučení jsou individuální a liší se v závislosti na věku, pohlaví, aktuálním zdravotním stavu, míře pohybové aktivity, nemocnosti a výživových zvyklostech každého seniora. Dál je nutné zohlednit prostředí, ve kterém daný člověk žije, stupeň jeho soběstačnosti a v neposlední řadě i jeho finanční možnosti. Základní zásady správné výživy seniorů se ale příliš neliší od pravidel, kterými by se měl řídit prakticky každý člověk po celý život.

Tři základní pilíře správné výživy

Pravidelnost, pestrost a přiměřenost jsou třemi základními pilíři, jejichž dodržování tvoří základ správné výživy. Pravidelnost ve výživě znamená rozložit si stravu do několika menších porcí v průběhu celého dne. Je důležité jíst přiměřeně často: optimálně snídat, svačit, obědvat, znovu svačit a večeřet. Stejně tak je nutné dodržovat i pitný režim.

Dalším důležitým výživovým ukazatelem je pestrost, která pomáhá předcházet jak nedostatku, tak nadbytku živin. Pestrý jídelníček by měl obsahovat co nejvíc různých druhů potravin - obiloviny, pečivo, těstoviny, rýži, ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, maso, ryby, vejce, luštěniny, ořechy atd.

Pokud to nezbytně nevyžaduje zdravotní stav daného člověka, strava seniorů by se měla vyhnout zbytečným dietním omezením. Určitě není vhodné z jídelníčku vynechat potraviny a jídla, které má senior rád.

Přiměřená velikost jednotlivých porcí i celkového denního příjmu živin pak zajišťuje, že senior netloustne, ale ani nehubne, zkrátka že si udržuje optimální tělesnou hmotnost. U staršího člověka je prioritou zejména zabránit podvýživě, a proto je nutné důsledně sledovat množství snědené stravy.

Více koření a dostatečné množství ovoce a zeleniny

Vyšší věk se vyznačuje častými poruchami chuti, takže je možné při přípravě jídel používat větší množství koření. To se ale v žádném případě nevztahuje na kuchyňskou sůl. Naopak velmi vhodné jsou bylinky a zelené natě.

S ohledem na časté potíže seniorů s chrupem nebo na jeho úplnou ztrátu je nezbytné přizpůsobit úpravu a konzistenci stravy ‒ pokrmy vařit do měkka, krájet na malé kousky, rozmačkat vidličkou, mlít, mixovat, pasírovat apod. Jídelníček každého seniora by měl také zahrnovat ovoce a zeleninu, nejlépe v několika porcích denně. S ohledem na zmíněné komplikace je často potřeba ovoce a zeleninu upravit oloupáním slupky nebo nastrouháním, připravit je na způsob pyré nebo nějaké množství přidat do polévek, nákypů, hlavních jídel, příloh, pomazánek, koktejlů, kaší, pudinků apod.

Z pohledu způsobu přípravy pokrmů jsou vhodné především vaření, dušení a zapékání. Smažení a grilování je lepší se vyvarovat.

Kultura stolování a pitný režim

Velmi důležitá je také kultura stolování. V příjemném, hezkém a klidném prostředí a také v přirozeném kontaktu s jinou osobou se člověk nají mnohem lépe a více, než když bude jíst sám a ve stresu. Proto je potřeba věnovat pozornost i úpravě pokrmu na talíři.

Senioři bývají často ohrožení dehydratací, protože se zvyšujícím se věkem přirozeně ustupuje pocit žízně. Přitom každý člověk by měl v průběhu dne vypít alespoň osm středně velkých sklenic. Při zvýšené ztrátě tekutin, například při horečnatých onemocněních, průjmu nebo zvracení, při zvýšeném pocení a v horkém počasí, je třeba příjem tekutin ještě zvýšit. Druhy nápojů by se měly střídat, ale ty s obsahem kofeinu, stejně jako alkohol se do pitného režimu nepočítají.

Pomůže sipping nebo rada odborníka

Pokud potravinový příjem přirozenou cestou selhává, je třeba zajistit přísun potřebné energie obohacením stravy, např. formou sippingu. Jedná se o vyváženou tekutou stravu uzpůsobenou k popíjení, která obsahuje přesně definovaný poměr nutričně vyvážených složek. Běžně k dostání v lékárnách je řada příchutí i výrobků speciálně vyvinutých pro potřeby diabetiků nebo nefrologických pacientů. V případě, že potíže s příjmem potravy přetrvávají delší dobu a není možné je zvládnout v domácích podmínkách, doporučujeme konzultaci s nutričním terapeutem.

Kde se můžete poradit a kde sehnat vhodný sipping?

Pokud se potřebujete poradit s odborníkem, využijte některou z odborných nutričních ambulancí. Většinu péče Vám uhradí zdravotní pojišťovna. Seznam ordinací naleznete na stránkách Společnosti klinické výživy a intenzivní metabolické péče. 

Sipping, neboli tekutou výživu bohatou na vitamíny a potřebné živiny, můžete zakoupit od několika různých značek.

Sippingy B. Braun můžete zakoupit v níže uvedených lékárnách a na eshopu Pilulka.cz:

Nemocniční lékárna FN Motol, V Úvalu 84 , 150 06 Praha 5
Nemocniční lékárna Prachatice, Nebahovská 1015, 383 01 Prachatice
Nemocniční lékárna Český Krumlov, Nemocniční 429, 381 27 Český Krumlov
Nemocniční lékárna Tábor, Kpt. Jaroše 2000/10, 390 03 Tábor
Nemocniční lékárna Jindřichův Hradec, U Nemocnice 380, 377 01 Jindřichův Hradec
Nemocniční lékárna Havlíčkův Brod, Husova 2624, 580 01 Havlíčkův Brod
Nemocniční lékárna Nové Město na Moravě, Žďárská 610, 592 31 Nové Město na Moravě
Nemocniční lékárna Třebíč, Purkyňovo nám. 133/2, 674 01 Třebíč
Nemocniční lékárna FN Královské Vinohrady, Šrobárova 50, 100 00 Praha 10
Nemocniční lékárna FN Plzeň- Lochotín, Alej Svobody 923/80, 323 00 Plzeň 1-Severní Předměstí
Nemocniční lékárna Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem, Sociální péče 3316/12a, 400 11 Ústí nad Labem-Severní Terasa
Nemocniční lékárna Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Ke Karlovu 459/6, 120 00 Nové Město

Zelená hvězda Olomouc, Technologická 18, 779 00 Olomouc
Zelená hvězda Zlín, J. A. Bati 5520, 760 01 Zlín
Zelená hvězda Ostrava, Hlavní třída 706, 708 00 Ostrava - Poruba
Zelená hvězda, F-dental Hodonín, Polní 4013/29,  695 01 Hodonín

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna

Mohlo by se vám líbit
Pixmac000059132695
Vše, co byste měli vědět o karnitinu

Co je to karnitin? Jedná se o látku tělu vlastní, příbuznou aminokyselinám, které jsou základními...

Celý článek
shutterstock_96753604
Výživa a zdraví člověka

Výživa (nutrice) je podle definice odborníků souborem pochodů, které probíhají mezi naším tělem a...

Celý článek
shutterstock_42388171
Důležité složky výživy

Výživa se skládá z živin. Aby tělo mohlo fungovat správně, nejen že nesmí žádná živina chybět, ale...

Celý článek