Vytisknout Poslat na e-mail

Kůže je orgánem mnoha funkcí, včetně funkce estetické. Pokud někdo trpí kornatěním tepen, určitě na první pohled nevzbudí takovou pozornost, jako člověk s jizvou nebo chronickou ránou. Kůže je také komunikačním nástrojem těla. Při náhlém zblednutí, zpocení nebo zčervenání je ihned možné rozpoznat psychické rozpoložení člověka.

Důležité funkce kůže

  • Ochranná – nejdůležitějším úkolem kůže je ochrana organismu před škodlivinami vnějšího prostředí – UV zářením, chemickými sloučeninami, fyzikálními vlivy, mikroorganismy – a ztrátou tekutin.
  • Termoregulační  – pomocí cév a potních žláz řídí kůže výměnu tepla mezi tělem a prostředím, brání přehřátí i prochladnutí a pomáhá udržovat stálou tělesnou teplotu.
  • Smyslová  – díky nervovým zakončením, receptorům, jsme schopni vnímat teplo, chlad i bolest a rychle na nebezpečí poškození kůže zareagovat.
  • Skladovací – tuk v podkožní tkáni má význam jako zásobárna energie, mechanická a tepelná ochrana těla i jako úložiště vitaminů rozpustných v tucích.
  • Vylučovací  – kůže vylučuje z těla chemické látky prostřednictvím potních a mazových žláz. Vzniklý pot a maz se současně podílejí na tvorbě ochranného kožního filmu, který kůži chrání před vysušením a mikroorganismy.
  • Vstřebávací  – přes kůži lze do těla vpravit některé látky rozpuštěné v tucích, například mastech. Tato schopnost je u zdravé kůže omezená. U kůže poškozené, například popáleninou, je ale tato funkce značná, a tak hrozí pronikání mikroorganismů do těla.
  • Metabolická  – v kůži vnikají některé důležité látky, například vitamin D.

Kůže plní nepřetržitě všechny své funkce. Po celý život chrání, dýchá, reguluje, tvoří, skladuje a v neposlední řadě ovlivňuje náš vzhled.  Aby kůže zůstala zdravá, zaslouží si naši péči.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Ošetřování ran v domove pro seniory
Léčba dekubitů v domovech pro seniory

„Některé domy seniorů možná nevědí, že se na vás mohou obrátit a nebude je to nic stát.“ ...zaznělo...

Celý článek
Alena Kyselová Jak na rány?
Jak na rány? Hydrogel a správné krytí je základ

Hojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...

Celý článek
prontosan na hojení ran
Dekubity (neboli proleženiny) – jak vypadají, co pomáhá na prevenci a jak je správně léčit

Dlouhodobě ležící pacienti často trpí na takzvané dekubity (neboli proleženiny). Zjistěte, do jakých...

Celý článek