12. 12. 2013
Vytisknout Poslat na e-mail

Čtyři týdny před Vánoci přichází advent, období radostného očekávání svátků vánočních. Rok nenabízí vhodnější příležitost ke zklidnění, zamyšlení nad uplynulým rokem a konání dobrých skutků. Kéž bychom v tomto období zůstali jen u slavnostního rozsvěcování vánočních stromů či svíček na adventním věnci. V řadě rodin je však advent hlavně dobou nákupů a uklízení, měnící poklidnou duchovní atmosféru ve vyčerpávající zápas s časem na pokraji nervového zhroucení.

Kdybychom jen nakupovali, nic by se nestalo

Zatímco nakupování zvládne většina z nás bez větší újmy, při úklidu a vaření se mohou odehrát malá dramata. Co je totiž největším úskalím vánočních příprav? Že každý, kdo se na nich podílí, je okolnostmi donucen pracovat s mnoha potenciálně nebezpečnými nástroji. Jejich výčet začíná kladivem, pokračuje nožem a končí třeba pánví s rozpáleným olejem. Úrazy se nevyhýbají zkušeným kuchařkám, zručným domácím kutilům ani nešikům, kterým se po většinu roku daří se domácím pracím vyhýbat.

Kuchyň plná nástrah

Nejvíce nehod se přihodí v kuchyni, kde se více než kdy jindy vaří, smaží a peče. Kuchařky se mohou opařit horkou vodou, popálit horkým olejem nebo o rozpálenou troubu. Naštěstí popálené plochy nebývají rozsáhlé, život ohrožující, na druhou stranu jsou bolestivé a citlivé natolik, že je potřeba je ošetřit a rychle zahojit. Hlavně proto, že předvánoční přípravy nepočkají…

Jak ošetřit popáleninu

Popálené místo je třeba okamžitě zchladit tekoucí vlažnou vodou a po ochlazení překrýt sterilním obvazem, který zabrání vzniku infekce. U větších popálenin je vhodné použít metodu vlhkého hojení. Bylo zjištěno, že hojení je účinnější, pokud se v ráně udrží vlhké prostředí. K jeho zajištění používáme speciální krytí, které lze samozřejmě přiložit na ránu i v případě, že se popálíme otevřeným ohněm při rozsvěcování svíček, prskavek, lití olova nebo při odpalování silvestrovského ohňostroje.

Pořezání při kuchání kapra i zdobení stromku

Krytí pro vlhké hojení je vhodné i k ošetření řezných, tržných a bodných ran způsobených nástroji k zabití a vykuchání kapra. Rizikovou činností je i zdobení vánočního stromku. Než je stromeček usazen do stojanu a ozdoben, začne krvácet nejeden prst. Ránu bychom měli vždy dezinfikovat a překrýt sterilním obvazem, abychom zabránili její infekci.

Vodní kámen jako příčina poleptání

Nebezpečí se skrývá i v různých domácích chemikáliích. Hospodyňka si ve spěchu nepřečte, že má pracovat v rukavicích a vyhýbat se potřísnění kůže, a teprve když ji ruka začne pálit, zjistí, že se právě poleptala. I v tomto případě poleptané místo okamžitě oplachujeme vodou a posléze neutralizujeme – kyselinu roztokem jedlé sody a louh zředěným octem. Ránu překryjeme sterilním obvazem a i zde můžeme úspěšně využít krytí pro vlhké hojení.

Vánoční lékárnička

Náš článek vás jistě od důkladného předvánočního úklidu neodradí. Přesto byste se měli včas zamyslet, zda je na Vánoce připravena i vaše lékárnička. Krytí umožňující vlhké hojení se hodí nejen při předvánočním úklidu, ale i k ošetření všech ran vzniklých během roku, včetně dětských odřenin a obtížně se hojících ran starší generace. Pokud je běžné, že naši blízcí pod stromečkem nacházejí doplňky k podpoře zdraví, mohou dostat i kvalitní zdravotnický materiál, zejména tehdy, pokud úrazy nebo špatně se hojící rány přitahují jako magnet.

S výběrem nejvhodnějšího zdravotnického materiálu vám ochotně pomohou zaměstnanci prodejen zdravotnických potřeb.

Přípravky na hojení ran si můžete objednat na www.zelenahvezda.cz.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Ošetřování ran v domove pro seniory
Léčba dekubitů v domovech pro seniory

„Některé domy seniorů možná nevědí, že se na vás mohou obrátit a nebude je to nic stát.“ ...zaznělo...

Celý článek
Alena Kyselová Jak na rány?
Jak na rány? Hydrogel a správné krytí je základ

Hojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...

Celý článek
prontosan na hojení ran
Dekubity (neboli proleženiny) – jak vypadají, co pomáhá na prevenci a jak je správně léčit

Dlouhodobě ležící pacienti často trpí na takzvané dekubity (neboli proleženiny). Zjistěte, do jakých...

Celý článek