Vytisknout Poslat na e-mail

Příroda věděla, že člověk je velmi zranitelný, proto do jeho genetické výbavy vložila „program hojení ran“, který startuje vždy, když dojde k poranění.

Hojení akutních ran – úrazů

U akutní rány se nejdříve aktivuje kaskáda krevního srážení. Drobné cévy se stáhnou, nashromážděné krevní destičky zabrání dalšímu krvácení a okraje rány se slepí fibrinem. Zraněné místo překryje strup. Pod ním začnou pracovat buňky imunitního systému a způsobí akutní zánět. Imunitní buňky při něm čistí ránu od poškozené tkáně, případně všech cizorodých částic a mikroorganismů.

Vlastní hojení následuje bezprostředně po vyčištění. V ráně se zmnoží buňky produkující kolagen, tvoří se nové cévy a vzniká granulační tkáň, jejíž povrch se pokryje kůží. Po odloučení stroupku je patrná jizva, která ještě nějaký čas dozrává a mění se. Vlastní zhojení však trvá podle rozsahu rány v řádu dnů.

Hojení chronických ran – proleženin a vředů

U chronických ran, mezi které proleženiny a vředy patří, nejprve dochází k odstraňování odumřené tkáně a mikroorganismů, většinou formou akutního zánětu. Rána má tendenci se stále zvětšovat, protože organismus není schopen odstraněné tkáně nahradit. Teprve po vyčištění se může tvořit granulační tkáň a nová kůže.

Hojení chronických ran komplikuje i špatné prokrvení v okolí rány, mikrobiální infekce a přítomnost látek produkovaných bakteriemi v ráně. Doba hojení je vzhledem k rozsahu rány mnohem delší než u akutních neinfikovaných ran, trvá v řádu týdnů až měsíců. Proto je vhodné hojení ve všech fázích podporovat.

Hojení ran a pomoc odborníka

Hojení chronických ran se neobejde bez pomoci odborníka. Lékař určí strategii léčby a vhodné prostředky pro ošetření, ošetřovatelský personál zase ručí za správný postup a frekvenci ošetřování rány. V centrech léčby chronických ran se na léčbu špatně se hojících ran, jako jsou například bércové vředy a diabetická noha, specializují. Díky moderním zdravotnickým materiálům je dnes možné některé postupy provádět stejně kvalitně i v domácí péči.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Ošetřování ran v domove pro seniory
Léčba dekubitů v domovech pro seniory

„Některé domy seniorů možná nevědí, že se na vás mohou obrátit a nebude je to nic stát.“ ...zaznělo...

Celý článek
Alena Kyselová Jak na rány?
Jak na rány? Hydrogel a správné krytí je základ

Hojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...

Celý článek
prontosan na hojení ran
Dekubity (neboli proleženiny) – jak vypadají, co pomáhá na prevenci a jak je správně léčit

Dlouhodobě ležící pacienti často trpí na takzvané dekubity (neboli proleženiny). Zjistěte, do jakých...

Celý článek