3. 12. 2014
Vytisknout Poslat na e-mail

Příroda věděla, že člověk je velmi zranitelný, proto do jeho genetické výbavy vložila „program hojení ran“, který startuje vždy, když dojde k poranění.

Obrázok

Hojení akutních ran – úrazů

U akutní rány se nejdříve aktivuje kaskáda krevního srážení. Drobné cévy se stáhnou, nashromážděné krevní destičky zabrání dalšímu krvácení a okraje rány se slepí fibrinem. Zraněné místo překryje strup. Pod ním začnou pracovat buňky imunitního systému a způsobí akutní zánět. Imunitní buňky při něm čistí ránu od poškozené tkáně, případně všech cizorodých částic a mikroorganismů.

Vlastní hojení následuje bezprostředně po vyčištění. V ráně se zmnoží buňky produkující kolagen, tvoří se nové cévy a vzniká granulační tkáň, jejíž povrch se pokryje kůží. Po odloučení stroupku je patrná jizva, která ještě nějaký čas dozrává a mění se. Vlastní zhojení však trvá podle rozsahu rány v řádu dnů.

Hojení chronických ran – proleženin a vředů

U chronických ran, mezi které proleženiny a vředy patří, nejprve dochází k odstraňování odumřené tkáně a mikroorganismů, většinou formou akutního zánětu. Rána má tendenci se stále zvětšovat, protože organismus není schopen odstraněné tkáně nahradit. Teprve po vyčištění se může tvořit granulační tkáň a nová kůže.

Hojení chronických ran komplikuje i špatné prokrvení v okolí rány, mikrobiální infekce a přítomnost látek produkovaných bakteriemi v ráně. Doba hojení je vzhledem k rozsahu rány mnohem delší než u akutních neinfikovaných ran, trvá v řádu týdnů až měsíců. Proto je vhodné hojení ve všech fázích podporovat.

Hojení ran a pomoc odborníka

Hojení chronických ran se neobejde bez pomoci odborníka. Lékař určí strategii léčby a vhodné prostředky pro ošetření, ošetřovatelský personál zase ručí za správný postup a frekvenci ošetřování rány. V centrech léčby chronických ran se na léčbu špatně se hojících ran, jako jsou například bércové vředy a diabetická noha, specializují. Díky moderním zdravotnickým materiálům je dnes možné některé postupy provádět stejně kvalitně i v domácí péči.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Alena Kyselová Jak na rány?
Jak na rány? Hydrogel a správné krytí je základ

Hojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...

Celý článek
prontosan na hojení ran
Dekubity (neboli proleženiny) – jak vypadají, co pomáhá na prevenci a jak je správně léčit

Dlouhodobě ležící pacienti často trpí na takzvané dekubity (neboli proleženiny). Zjistěte, do jakých...

Celý článek
Jak pečovat o jizvu po císaři
Jizva po císaři - jaké komplikace mohou nastat a jak na správnou léčbu?

Císařský řez v některých případech symbolizuje zákrok, který je nutný pro zachování zdraví matky i...

Celý článek