3. 4. 2020
Vytisknout Poslat na e-mail

Současná situace kolem pandemie koronaviru zpomalila život celé planety, nejen České republiky. Z rychlého pracovního života jsme se vrátili domů k rodině a kancelářskou židli vyměnili za pohodlné křeslo, ze kterého teď řídíme celou firmu, myšleno s nadsázkou…

Delší pobyt doma však může přinést řadu situací, které není třeba vždy řešit návštěvou lékaře nebo lékárny, obzvlášť nyní v těchto složitých podmínkách. Zpomalení přináší i komoditu, kterou jsme zoufale dlouho potřebovali – spoustu času. A my ho dnes využijeme k důležité činnosti. Podíváme se spolu na vybavení domácí lékárničky. Ušetří vám to spoustu současných i budoucích starostí.

Drobná domácí poranění zvládnete ošetřit sami

Malá domácí zranění vzniknou většinou nečekaně. Při vaření se říznete do prstu rychleji, než byste mrkli okem. A vytahování koláče z trouby může také přivodit drobné popáleniny. Při vážnějších úrazech, které je již potřeba ošetřit odborněji v nemocnici, je navíc dobré ránu dobře zavázat již doma. Nejen proto byste měli mít doma správně vybavenou lékárničku.

Univerzální složení pro každou domácnost však neexistuje. Rozhlédněte se po svém bytě nebo domě. Kdo s vámi žije? Jste mladá rodina, žijete sami, nebo jste starší pár? Specifickou výbavu potřebují kutilové nebo sportovci. Lidé, co jsou méně odolní vůči infekcím a rychle onemocní, také potřebují jiný obsah lékárničky.

Správná výbava vyřeší nejedno překvapení

Co si pořídit do domácí lékárničky, abychom byli připraveni na každou situaci?

 • Léky na teplotu a bolest s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu
 • Teploměr
 • Léky na zažívací potíže, především průjem nebo zvracení
 • Živočišné uhlí
 • Dezinfekce
 • Sterilní krytí
 • Obvaz
 • Hojivý gel
 • Antihistaminikum
 • Oční kapky s dezinfekčním účinkem
 • Nosní kapky
 • Sirupy na kašel

Další doplňující výbavu je třeba přizpůsobit členům domácnosti. Nezapomeňte na dlouhodobě užívané léky, a to v dostatečném množství (mějte alespoň měsíční zásobu), dále léky zachraňující život (u kardiaků nitroglycerin nebo např. u alergiků s anafylaktickou reakcí adrenalinový autoinjektor aj.). Do lékárničky patří také repelent a pinzeta na odstranění klíšťat. Sportovci a kutilové by měli myslet na dostatečné množství náplastí a obvazů (i těch elastických), dezinfekci a vlhké krytí (různé gely nebo kyselina hyaluronová).

S hojením ran pomůže dezinfekce B. Braun

S částečnou výbavou vaší domácí lékárničky vám mohou pomoci dezinfekční produkty B. Braun. Můžete vybírat podle svých specifických potřeb:

B. Braun Prontosan Wound gel X 50 g – hydrogel ke zvlhčení a čištění popálenin, akutních a chronických ran.
B. Braun Prontosan Wound gel 30 ml – pomůže s krytím ran ve formě sterilního hydrogelu s účinnou látkou polyhexanid a betain na hluboké a povleklé defekty.
B. Braun Prontosan Wound roztok 350 ml – sprej k okamžitému použití na čištění a zvlhčení ran, udržování i krytí ve vlhkém prostředí.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Ošetřování ran v domove pro seniory
Léčba dekubitů v domovech pro seniory

„Některé domy seniorů možná nevědí, že se na vás mohou obrátit a nebude je to nic stát.“ ...zaznělo...

Celý článek
Alena Kyselová Jak na rány?
Jak na rány? Hydrogel a správné krytí je základ

Hojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...

Celý článek
prontosan na hojení ran
Dekubity (neboli proleženiny) – jak vypadají, co pomáhá na prevenci a jak je správně léčit

Dlouhodobě ležící pacienti často trpí na takzvané dekubity (neboli proleženiny). Zjistěte, do jakých...

Celý článek