10. 12. 2014
Vytisknout Poslat na e-mail

Cukrovka (diabetes) je metabolické onemocnění, při kterém je porušeno zpracování cukrů v buňkách. Ke vstupu cukru do buněk je nezbytný hormon inzulin. Buď ho má diabetik nedostatek (diabetes I. typu), nebo jeho buňky s inzulinem nespolupracují (diabetes II. typu). Postupující cukrovku provázejí chronické komplikace související s poškozením drobných cév a nervů.

Příčiny vzniku diabetické nohy

Příčinou vzniku diabetické nohy je onemocnění nervových vláken v kůži. Projevuje se mravenčením, brněním nohy a potížemi při chůzi. Podněty, které zdravý člověk vnímá jako nepříjemné a bolestivé, diabetik necítí. Nereaguje na kamínek v botě, otlak způsobený shrnutou ponožkou nebo malou botou. Ke vzniku poranění kůže přispívá i oslabení svalů a ztráta její pružnosti. Vlivem špatného prokrvení se každý defekt obtížně hojí. Vázne i ochrana proti bakteriím a plísním a zvyšuje se náchylnost rány k infekci.

Klasifikace diabetické nohy

Stupeň postižení hodnotíme stupněm 1 až 5. První stupeň označuje povrchové poškození pokožky, v dalších dvou stupních je postiženo podkoží a vazivo. Později se rozvíjí gangréna, nejprve s místními projevy, posléze celé nohy. Při gangréně se tkáň v důsledku nedostatečné výživy a vlivem bakterií rozkládá a ohrožuje život pacienta otravou krve a selháním organismu. Někdy je nutné nohu postiženou gangrénou amputovat.

Ošetření diabetické nohy

Při ošetření diabetické nohy je třeba ránu očistit od odumřelé tkáně, působit preventivně proti infekci a maximálně podporovat hojení. Je vhodné dodržovat principy vlhkého hojení.

K prevenci infekce jsou vhodné antiseptické roztoky Prontosan® nebo Argogen spray®, ke krytí rány pak výrobky řady Askina® ze sortimentu firmy B. Braun. S výběrem prostředků pro ošetření diabetické nohy pomohou zaměstnanci prodejny zdravotnických potřeb Zelená hvězda

Jak zvládnout péči o diabetickou nohu

U všech chronických ran platí zásada poraněním předcházet a nezlehčovat je. K obecným doporučením patří na prvním místě léčba (kompenzace) cukrovky a dalších přidružených nemocí. Dále je třeba myslet na životosprávu, nekouřit, nepít alkohol a jíst zdravou stravu, vyhýbat se zatížení nohou, tedy dlouhému stání a dlouhým pochodům.

Jak pečovat o nohy

Vzhledem o omezené citlivosti nemusí diabetik poranění zjistit včas. Nohy si musí kontrolovat, třeba s pomocí zrcátka. Měl by zvýšeně pečovat o kůži nohou, promašťovat ji a léčit plísňová onemocnění. Zraněním nohy lze předejít používáním ponožek a obuvi vhodné pro diabetiky a tím, že nebude chodit naboso. Odstranění kuřích ok, otlaků a pedikúru je vhodné přenechat odborníkům. Problémy související s diabetickou nohou pomůže řešit i podologická ambulance či poradna spolupracující s diabetology.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Alena Kyselová Jak na rány?
Jak na rány? Hydrogel a správné krytí je základ

Hojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...

Celý článek
prontosan na hojení ran
Dekubity (neboli proleženiny) – jak vypadají, co pomáhá na prevenci a jak je správně léčit

Dlouhodobě ležící pacienti často trpí na takzvané dekubity (neboli proleženiny). Zjistěte, do jakých...

Celý článek
Jak pečovat o jizvu po císaři
Jizva po císaři - jaké komplikace mohou nastat a jak na správnou léčbu?

Císařský řez v některých případech symbolizuje zákrok, který je nutný pro zachování zdraví matky i...

Celý článek