Vytisknout Poslat na e-mail

Jedním z hledisek, podle kterých rány rozdělujeme, je jejich rozsah. Pokud se poranění týká pouze kůže, mluvíme o ránách jednoduchých, které dělíme do dalších podtypů.

  • U zavřených ran nedochází k poškození celistvosti pokožky, jsou ale poškozeny hlubší vrstvy kůže. Příkladem může být zavřená zlomenina nebo pohmoždění po nárazu tupého předmětu.
  • Při poškození pokožky vzniká povrchová rána, například oděrka.
  • U hlubokých ran jsou poškozeny všechny tři vrstvy kůže. U ran komplikovaných jsou poškozeny i důležité vnitřní struktury – cévy, nervy, případně orgány. Proniká-li rána do nějaké z tělních dutin, třeba do dutiny břišní, je to rána pronikající (penetrující). Pokud nezasahuje do tělní dutiny, mluvíme o ráně nepenetrující.

Hodnocení rány podle její barvy

Jednotlivá stadia hojení rány se vyznačují i různou barvou, podle níž i laik pozná, jak úspěšně hojení probíhá.

  • Černá barva – pokud se v ráně objeví černá barva, znamená to, že v ráně je přítomna odumřelá, neživá tkáň. Tuto tkáň je třeba pravidelně nebo jednorázově odstraňovat, protože je náchylná k pomnožení mikroorganismů rizikem infekce celého organismu.
  • Žlutá barva – žlutá barva svědčí o přítomnosti hnisu, opět jako výsledku činnosti bakterií.
  • Červená rána – barvu ráně udává nově vytvořená granulační tkáň. Je to znamení, že se rána hojí, a proto je dobré růst granulační tkáně podporovat metodou vlhkého hojení.
  • Růžová barva – růžovou barvu rána získává od vytvořeného epitelu, který překrývá granulační tkáň. Vytvořený epitel je třeba chránit před poškozením a podporovat metodou vlhkého hojení.

Rána a mikroorganismy

Pokud je rána zcela bez mikroorganismů, například po chirurgickém zákroku, mluvíme o ráně aseptické. U rány kontaminované sice bakterie přítomny jsou, ale nemusí ještě způsobit zánět. Největším nebezpečím pro pacienta jsou rány infikované, ve kterých se bakterie přemnožily.

Do některých ran se mohou bakterie dostat již při vzniku poranění. Velmi nebezpečné je například kousnutí, protože mezi zuby zvířete, ale i člověka, přebývají bakterie ve vysokém počtu. Je-li kousnutí hluboké a rána se uzavře, hnis nemůže odtékat a bakterie se mohou nerušeně množit. Druhé nebezpečí představuje chronická rána obsahující mrtvou nekrotickou tkáň, ideální živnou půdu pro bakterie. Přítomnost mikroorganismů v ráně je příčinou zpomalení hojení, v horším případě i rozkladu tkání. U chronických ran může vzniknout gangréna, což je rozklad mrtvé tkáně mikroorganismy.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Ošetřování ran v domove pro seniory
Léčba dekubitů v domovech pro seniory

„Některé domy seniorů možná nevědí, že se na vás mohou obrátit a nebude je to nic stát.“ ...zaznělo...

Celý článek
Alena Kyselová Jak na rány?
Jak na rány? Hydrogel a správné krytí je základ

Hojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...

Celý článek
prontosan na hojení ran
Dekubity (neboli proleženiny) – jak vypadají, co pomáhá na prevenci a jak je správně léčit

Dlouhodobě ležící pacienti často trpí na takzvané dekubity (neboli proleženiny). Zjistěte, do jakých...

Celý článek