Vytisknout Poslat na e-mail

Vyjmenovat některé faktory, které ovlivňují zdraví ledvin, by určitě dokázal každý. Vzít v úvahu všechny, a ještě je spolehlivě vyhodnotit, nicméně dokáže jen odborník.

Orientační výsledky ale poskytne také speciální kalkulačka, kterou v rámci podpory prevence spustila společnost B. Braun Avitum. Jejím hlavním cílem je na riziko onemocnění ledvin upozornit a nasměrovat rizikové skupiny k lékaři.

Pokud byste se chtěli nechat vyšetřit i osobně, můžete tak učinit u svého praktického lékaře nebo se nechat vyšetřit 14. března 2024 během preventivní akce Světový den ledvin v nefrologických ambulancích B. Braun Avitum.

Zjistěte riziko onemocnění ledvin včas

Portál ledviny.cz, jehož součástí je i ledvinová kalkulačka, je zaměřen na prevenci onemocnění ledvin s radami a tipy pro prevenci a zdraví ledvin. Zároveň pacientům a jejich rodinám přináší komplexní informace o problematice onemocnění ledvin.

„Intenzivně jsme se zabývali myšlenkou, jak dostat prevenci onemocnění ledvin co nejblíže k lidem. Přesvědčit veřejnost, že je potřeba se o své ledviny zajímat a nechat se alespoň jednou za čas vyšetřit, ať už u praktického lékaře nebo třeba v rámci Světového dne ledvin v nefrologické ambulanci, je někdy velmi složité. Myšlenku jsme proto v duchu přísloví, Když nejde hora k Mohamedovi, musí jít Mohamed k hoře‘ otočili a orientační prevenci jsme umožnili lidem, kteří sedí doma u počítačů,“

vysvětluje filosofii projektu MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.

Co zjistí ledvinová kalkulačka?

Vyplnění sedmnácti základních otázek zabere testovanému maximálně dvě minuty. Nejdříve, stejně jako u lékaře, vyplní základní tělesné parametry, a pak se analyzují rizikové faktory. Výsledek on-line testu je pak rozdělen do tří kategorií:

  • Riziko onemocnění ledvin se zdá být na základě vámi vyplněných údajů relativně nízké.
  • Patříte do rizikové skupiny. Riziko proberte se svým praktickým lékařem.
  • Riziko onemocnění ledvin je ve vašem případě vysoké. Nefrologické vyšetření je velmi vhodné.

„Samozřejmě jde pouze o orientační test, který v žádném případě nenahrazuje návštěvu lékaře, ale může to být způsob, jak rizikové skupiny k návštěvě odborníka motivovat,“ dodává Katarína Ročinová, vedoucí lékařka dialyzačního střediska Černý Most (Praha).

Projekt byl spuštěn před Světovým dnem ledvin právě proto, aby ti, jimž kalkulačka bude na základě skóre návštěvu lékaře doporučovat, mohli za odborníkem přijít během tohto dne (14.3.2024) bez objednání, zdarma a hlavně rychle. Kalkulačka je samozřejmě užitečná po celý rok a lidé, kterým vyšlo, že patří do rizikové skupiny, mohou posléze navštívit svého praktického lékaře nebo se objednat do nefrologické poradny.

Upozornění

Ledvinová kalkulačka nenahrazuje lékařskou či jinou odbornou péči a nenabízí ani stanovení diagnózy ani léčby, slouží výhradně jako osvěta a zdroj informací pro její uživatele. V případě jakýchkoliv zdravotních obtíží či pochybností o zdravotním stavu provozovatel Ledvinové kalkulačky uživatelům důrazně doporučuje vyhledat lékařskou či jinou odbornou péči. Provozovatel Ledvinové kalkulačky dále upozorňuje, že nenese žádnou odpovědnost ze škody na zdraví uživatele či třetích osob vyplývajících z použití Ledvinové kalkulačky.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Centrum domácí dialýzy ambulance
První Centrum domácí dialýzy v Česku otevírá své dveře v Otrokovicích

Na poliklinice v Otrokovicích se otevírá první ambulantní Centrum domácí dialýzy v Česku . „ Přesun...

Celý článek
Podcast Medicína s primářkou dialyzačního střediska v Uherském Brodu
Dialýza doma umožňuje nový život | podcast Medicína

Českým pacientům na dialýze se otevřela nová, zcela unikátní možnost dialyzovat se doma sami. Na...

Celý článek
Pacient na domácí hemodialýze
Roste počet domácích hemodialýz. V Česku si ji provádí už 80 pacientů

V Česku v posledních letech roste počet pacientů na domácí hemodialýze. Zatímco jich před pěti lety...

Celý článek