Vytisknout Poslat na e-mail

České ILCO hájí zájmy pacientů se stomií už třicet let

Letos České ILCO slaví jubileum. Je to přesně třicet let, co jeho zakladatel doc. MUDr. Tomáš Skřička, který měl jako specializovaný koloproktolog i zahraniční zkušenosti s péčí o stomiky, přišel s myšlenkou založit celostátní sdružení spolků stomiků. Věděl, že stomici potřebují jednotný hlas při prosazování svých zájmů. V té době mohli najít pomoc pouze ve dvanácti klubech, nyní České ILCO sdružuje sedmnáct regionálních spolků po celé republice. Mezi jejich stálé aktivity patří pravidelné schůzky, výlety, ale např. i anketa Moje stomická sestra roku, kam mohou pacienti každý rok přihlašovat svou oblíbenou sestru, která je jejich strážným andělem. V květnu se konalo mezinárodní setkání stomiků v Letovicích, kterého se zúčastnili stomici z Čech, Slovenska a Polska, zástupci lokálních klubů ILCO, stomické sestry a lékaři.

Kulaté výročí oslaví velkolepým projektem  

Třicet let existence je třeba opravdu velkolepě oslavit. Proto členové organizace České ILCO požádali o podporu norské fondy a byli vyslyšeni. „Jsme moc rádi, že zrovna při příležitosti třiceti let fungování naší pobočky České ILCO se nám podařilo získat velký projekt s názvem „Ano, my můžeme“ financovaný z norských fondů, který budeme realizovat v následujících dvou letech. Dobře víme, jak je obzvláště v počátku těžké se s vývodem a životem s ním vyrovnat, proto jsme rádi, že díky norským fondům můžeme naši pomoc stomikům ještě zintenzivnit,“ komentuje získání grantu Petra Michálková, zástupkyně organizace.

Následující dva roky tak České ILCO plánuje mnoho zajímavých a vzdělávacích aktivit, které přispějí ke zkvalitnění života stomických pacientů. Ti se mají opravdu na co těšit, v plánu jsou workshopy, vzdělávání členů organizace i dobrovolníků a cílem všech aktivit by měla být ucelenější a komplexní péče o stomiky a také jejich lepší informovanost. Zástupci organizace plánují také odbornou psychologickou péči o stomiky s uznávanou psycholožkou Laurou Janáčkovou na ILCO Lince psychologické pomoci. Pacienti i jejich blízcí tak mohou zavolat na telefon +420 725 556 889 každé druhé pondělí v čase od 16 do 18 hodin. Telefonní hovory jsou účtovány podle standardního tarifu volajícího.

Kurzy advokačních i manažerských dovedností čekají na všechny členy

Členové spolku se dále mohou těšit na kurzy zaměřené na advokační a manažerské dovednosti či dovednosti nezbytné pro obhajobu práv a potřeb stomiků. Zvýší se tak jejich kompetence v komunitní práci napříč republikou. Stranou nestojí ani robustní osvěta. Členové organizace totiž chystají soubor informačních a osvětových aktivit, jejichž cílem bude bořit mýty o stomii a ukázat, že život se stomií nekončí. Ba právě naopak, je to nový začátek. S kampaní se budete moci potkat např. v metru, u obchodních center, v televizi, v nemocničních čekárnách a na dalších zajímavých místech. Dojde také na spolupráci s norským NORILCO v rámci projektu PytlikART – netradičního malování na stomické sáčky. Výstavy budou probíhat v Česku a Norsku. Držme organizaci České ILCO palce, aby vše, co si předsevzala, bez problémů uskutečnila.