Vytisknout Poslat na e-mail

České ILCO: Vítězství v Neziskovce roku ocenilo dlouholetou práci pro stomiky

České ILCO je pacientská organizace pro lidi s vývodem. V roce 2023 oslaví již 31. narozeniny a jeho členové se tak s tímto jubileem cítí na poli hájení práv stomiků mnohem moudřejší a zkušenější. V roce 2022 ILCO k třicátinám navíc dostalo krásný dárek, jeho aktivity rezonovaly v mezinárodním měřítku a anketa Moje stomická sestra získala první místo ve World Ostomy Award 2022 (WOA – Světová cena stomiků). „Moc nás to potěšilo a motivovalo k tomu pomáhat našim členům a stomickým pacientům i v dalších letech,“ komentuje výhru předsedkyně Štěpánka Kovaříková. 

Neziskovka roku ocenila tvrdou práci všech členů

Nebyla to jen Světová cena stomiků, kde ILCO bodovalo. Na sklonku roku vyhrálo ocenění Neziskovka roku v kategorii Malá neziskovka, za kterou stojí Nadace rozvoje občanské společnosti. Ta již desátým rokem vyhodnocuje profesionalitu práce neziskových organizací.

„I tato cena nás opravdu potěšila a dodala nám síly pro další zlepšování života stomiků. Velké díky proto patří našim předchůdcům, že vůbec přišli s myšlenkou založit organizaci pro stomiky, a za jejich práci, na kterou jsme mohli navázat. Díky patří aktuálnímu vedení a týmu včetně všech, kteří pro stomiky aktivně něco dělají. Ať už jsou z řad dobrovolníků, regionálních spolků či z týmu. Je to pro nás potvrzení, že naše práce má smysl a děláme ji dobře,“ dodává předsedkyně. Tímto oceněním se organizace stává důvěryhodnější a zajímavější i pro potenciální dárce. 

Letošní rok přinese osvětovou kampaň i známou výstavu PytlíkArt

Tento rok ILCO pokračuje v realizaci projektu „Ano, my můžeme“, financovaného z fondů EHP. Stomiky a jejich blízké tak i letos čekají aktivity, které se snaží více odhalit život se stomií, dopřát psychologickou pomoc stomikům i jejich rodinám nebo zapojit veřejnost do dobrovolnictví. Organizace nově pracuje i na přípravě dalších psychologických seminářů s uznávanou a respektovanou psycholožkou Laurou Janáčkovou na témata vztahů a intimity, stresu a vyhoření, sebevědomí či work-life balance.

Světlo světa také spatří osvětová kampaň, která bude k vidění v čekárnách u lékařů, na YouTube, v metru, u obchodních center, na sociálních sítích a na dalších místech veřejného prostoru. Prozradíme jen, že její součástí bude mediálně známá osobnost. V rámci kampaně vznikne také Zápisník pro stomiky či vysvětlující brožura Máma, táta mají stomii. Chybět nemůže ani velmi oblíbená výstava PytlíkART, která bude v červnu k vidění v Norsku a několika městech České republiky. A to je jen hrstka z velkého počtu projektů, jež fanoušky ILCO letos čekají.