18. 6. 2021
Vytisknout Poslat na e-mail

Domov, kde se snoubí laskavost s odbornou pomocí

Statistika je neúprosná. V České republice každým rokem narůstá počet seniorů a zvyšuje se také jejich průměrný věk. Díky zdravotní péči a změně životního stylu máme okolo sebe příklady vitálních a soběstačných sedmdesátníků či osmdesátníků, kteří žádnou pomoc nepotřebují. Vzhledem ke zdravotním potížím a vysokému věku se však stále častěji setkáváme i se seniory odkázanými na pomoc svého okolí a rodiny.

Image

A pokud rodina péči zajistit nemůže nebo nezvládne, nastupuje sociální zařízení. Neznamená to ale, že domov pro seniory by měl být tou horší alternativou, tím nejzazším řešením, když už péči doma zvládnout nejde. I poslední roky života by měly být prožity důstojně, v příjemném prostředí a pokud možno aktivně, což jsou mnohdy domovy pro seniory schopny zajistit lépe než rodina v plném nasazení.

Domácí prostředí s rehabilitací i internetem

Domov skýtá starým lidem bezpečné zázemí, rodinné prostředí a nadstandardní zdravotní péči, kterou na sklonku života nutně potřebují. Zkušený ošetřovatelský personál si zakládá na citlivém a laskavém přístupu ke svým klientům a snaze o vytvoření skutečného domácího prostředí. Komfort pomáhá zvyšovat i úroveň vybavení pokojů, nechybí vlastní sociální zařízení, televize a přístup k internetu.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že zrovna internet je pro seniory zbytečností, řada z nich ho dnes používá ke komunikaci s rodinou. Klienti Domova mohou využívat služeb rehabilitace, která je rovněž součástí multifukčního komplexu. Je vybavena magnetoterapií, elektro i vodoléčbou s finskou saunou a v tělocvičně se pod vedením fyzioterapeutů cvičí každý den.

Domov je unikátní v tom, že se primárně zaměřuje na klienty s nefrologickým onemocněním, a zajišťuje jim péči o ně na nejvyšší úrovni. Ve vyšším věku je pravděpodobné, že se kromě nejrůznějších zdravotních potíží přihlásí i onemocnění ledvin. Jeho riziko stoupá s věkem a podle statistiky jím trpí až polovina populace starší 75 let. Přibývá tak seniorů vyžadujících specializovanou péči, jimž by její dostupnost prodloužila a usnadnila život. 

Na dialýzu v bačkorách

V praxi se ukazuje, že je možné spojit sociální a komplexní zdravotní péči o seniory pod jednou střechou. Domov s úsměvem kombinuje zajištění důstojného života seniorů s nejmodernější nefrologickou péčí. V multifunkčním komplexu B. Braun Omnia funguje hned několik odborných ambulancí B. Braun Plus, a především dialyzační středisko.

Image

Ačkoliv zařízení poskytuje své služby širší spádové oblasti nemocných, senioři z Domova s úsměvem tvoří také část klientely. Spolupráce nefrologů s ošetřovatelským personálem Domova má dopad i na režimová opatření, jídelníček a další aktivity, společenské i pohybové. Hlavní výhodou, kromě kontinuálního sledování zdravotního stavu odborným zdravotnickým personálem, má pro seniory blízkost dialyzačního střediska, do kterého dojdou v domácí obuvi. Jsou tak ušetřeni pravidelnému a mnohdy fyzicky i časově náročnému dojíždění na dialýzu do spádového dialyzačního střediska.

 

Více informací o Domově s úsměvem v B. Braun Omnia naleznete zde.