15. 11. 2021
Vytisknout Poslat na e-mail

Co je urostomie?

Urostomie je nejméně častý typ stomií. Důvodem k vytvoření tohoto vývodu je překážka zabraňující normálnímu odtoku moči, vzácně poranění močovodů nebo močového měchýře či vývojová vada u dětí. Moč se tvoří v ledvinách a je odváděna močovody do močového měchýře. 
Nejčastěji je postiženo ústí močovodu do močového měchýře, méně často jsou zasaženy vlastní močovody. Není-li možné obnovit normální tok moči, jsou močovody vyvedeny břišní stěnou na její povrch.

Jak urostomie vypadá?

Existují celkem tři typy urostomií

  • Ureterostomie
  • Urostomie vyvedená přes tenké střevo (konduit)
  • Kontinentní urostomie (KOCK rezervoár)

Množství moči, které se vývodem vyloučí, je závislé na funkci ledvin a na množství přijatých tekutin. Obvykle je vyprodukováno asi 0,5 dl moči za hodinu.

Jak urostomie funguje?

Při ureterostomii jsou na povrch břišní stěny vyvedeny močovody. K odvádění moči se trvale používají stomické pomůcky (sáčky) s výpustným kohoutem. Ureterostomie vyžaduje nejpečlivější ošetřování, neboť močovody a ledviny se mohou snadno infikovat. Riziko infekce lze snížit na minimum, pokud se močovod vyvede přes tenké střevo.

Při urostomii vyvedené pomocí tenkého střeva se z tenkého střeva se odejme jeho část, která zůstane v břišní dutině. Na jednom konci se uzavře a z druhého se vytvoří klasický vývod střeva, do něhož jsou zavedeny močovody. Toto vyvedení zabraňuje průniku infekce do močového ústrojí. I tato stomie vyžaduje trvalé nošení sáčku, protože z ní neustále vytéká moč.

U kontinentní urostomie se z části tenkého střeva vytvoří rezervoár s vývodem, do kterého jsou vyvedeny močovody. Moč, která se v rezervoáru shromažďuje, stlačuje vývod, a proto nemůže samovolně odtékat. Obsah rezervoáru se vypouští po 4–6 hodinách zasunutím katétru do vývodu. Tato stomie nevyžaduje stálé nošení sáčků ani častější vypouštění rezervoáru, stačí použít zátku.

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna

Mohlo by se vám líbit
Stomická poradna
Stomická poradna - před i po operaci

Na stomickou poradnu se pacienti mohou obrátit před operací i po ní a dlouhodobě sem docházet na...

Celý článek
rodina u věčeře
Kvalitní a vyvážená strava je důležitá pro každého. A pro stomické pacienty zvlášť

Stomie klade zvýšené nároky na ošetřování vývodu a manipulaci se stomickými pomůckami, ale také na...

Celý článek
den stomiku
Žít se stomií neznamená ztratit chuť do života

B. Braun se opět připojuje k oslavě Světového dne stomiků, který připadá na sobotu 2. října. Letos...

Celý článek