Vytisknout Poslat na e-mail

Štěpánka Kovaříková, nová předsedkyně Českého ILCO, si už se stomií zažila své. Stres v práci a osobní problémy u ní vedly až ke karcinomu rektovaginálního septa. Tenkrát Štěpánce chyběly zásadní informace, jak se o stomii starat, a proto se rozhodla založit ústecký spolek stomiků. Díky němu se postupně dostala až do vedení Českého ILCO. Jak se popasovala s nemocí a co jí spolupráce s touto pacientskou organizací přinesla? A jaké akce pro fanoušky a pacienty České ILCO chystá? Dozvíte se v našem rozhovoru.

Stala jste se novou předsedkyní organizace České ILCO. Jak je tomu dlouho?

Nikdy jsem neměla velké funkcionářské ambice. Ale ano, stala jsem se předsedkyní Českého ILCO a je tomu už rok. Svou dosavadní práci pro tuto organizaci považuji za velmi smysluplnou. Když jsem v loňském roce dostala nabídku stát se její předsedkyní, rozhodla jsem se ji přes váhání a po dlouhé úvaze nakonec přijmout. Pro mě to znamenalo převzít zejména zodpovědnost vůči všem stomikům, členům „klubů ILCO“ a všem kolegům v pracovním týmu našeho spolku.

Přivedla vás k této práci vaše stomie? Ano i ne. Kvůli stomii jsem se o Českém ILCO vůbec dozvěděla. Moje začátky se stomií nebyly vůbec snadné. Neměla jsem téměř žádné relevantní informace. Nyní vím, jak informace pacientům usnadňují život. Já sama jsem to štěstí neměla, a proto jsem se rozhodla v Ústí nad Labem založit spolek stomiků s pomocí Českého ILCO, jehož členem se ústecký spolek následně stal.

Dočetla jsem se o vás, že jste začala mít zdravotní potíže v roce 2008. Co je zapříčinilo?

Bylo to již o dost dříve a byly to spíš osobní problémy. Přišla jsem o práci, nebyla jsem na tom finančně nijak dobře a měla jsem na starosti dceru na střední škole. Jako samoživitelka jsem se musela docela otáčet, abychom přežily. Žila jsem ve stresu a v neustálém poklusu, když se u mě v létě 2008 projevily nespecifické gynekologické potíže. Následovalo bioptické vyšetření v nemocnici, které ale nic neprokázalo. Říkala jsem si, že se tedy nic neděje a nebude to nic vážného.

A co bylo dál?

Ke gynekologickým potížím se přidal neustálý tlak v konečníku, který byl obtěžující. Nemohla jsem ani pořádně dělat svou práci na dispečinku sanitní dopravy. Až magnetická rezonance ukázala, že jde o nádor. Když mi na gynekologii sdělili podezření na onkologické onemocnění s nutností laparoskopického vyšetření a následné hysterektomie, hleděla jsem na ně jako na blázny. Obratem jsem si domluvila konzultaci v Praze u Apolináře, kde mi potvrdili karcinom rektovaginálního septa. Následovala radikální operace a byla mi vytvořena trvalá kolostomie.

Pak hned přišlo na řadu České ILCO?

Spíš jsem já přišla k Českému ILCO, a jak už jsem zmínila dříve, propojila jsem se s ním hlavně přes ústecký spolek stomiků. Pro mě byl zpočátku velmi důležitý kontakt s ostatními členy. Ukázali mi, že se stomií lze žít úplně stejně jako před operací. Můj osobní milník působení v organizaci byl, když jsem se podílela na organizaci cyklistické akce „Překonej svoje hranice“. Tehdy účastníci přejeli na kolech Českou republiku z Hranic u Aše do Hranic na Moravě. Bylo úžasné sledovat, jak se z na začátku neznámých lidí stávají každým ujetým kilometrem a překonanou obtíží přátelé a parťáci. Začala jsem se v ILCO více věnovat akcím nad rámec ústeckého regionu v prezenční i on-line podobě. Teď jsem se stala předsedkyní a chci podobné akce i nadále podporovat.

Co byste čerstvému stomikovi doporučila?

Prvním, kdo by měl stomikovi podat pomocnou ruku, je stomická sestra. Ta edukuje pacienta v péči o stomii. Určitě bych doporučila kontakt s dobrovolníkem z ILCO. Sdružujeme regionální spolky stomiků po celé České republice. Jsem přesvědčená, že osobní setkání s někým, kdo život s vývodem zvládá, dodá začínajícímu stomikovi odvahu.

Je něco, co byste chtěla vzkázat našim čtenářům?

Napadá mě rčení mojí babičky: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ A nezapomeňte sledovat náš web, který dostal nový kabát, a také příspěvky na sociálních sítích s #podporujilidisvyvodem, aby vám neutekly naše novinky.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Partner stomika Ally
Seznamte se s Ally®, systémem stomického příslušenství pro každý den

O životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...

Celý článek
Pacientka so stomickým sáčkem
I se stomickým sáčkem se můžete cítit komfortně a šik

Všichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...

Celý článek
Vztahy se stomií
Nebojte se intimních vztahů ani se stomií

Založení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která...

Celý článek