22. 02. 2020
Vytisknout Poslat na e-mail

Fyzická aktivita se stomií

Řada stomiků se obává, že by měli skončit se svými sportovními aktivitami jako je plavání, jízda na kole, lyžování, tenis či míčové hry nebo aktivní účast na golfových turnajích. Právě naopak, pravidelné sportování umožňuje překonávat každodenní stres, odbourává napětí a dodává našemu tělu dostatek energie.

Zapomínat bychom neměli ani na to, že někteří stomici touží po zdolávání světových obrů jako je Kilimandžáro nebo aspoň po vysokohorské turistice ve Vysokých Tatrách.

U stomiků je, stejně jako u každého člověka, před sportovním výkonem nesmírně důležitá příprava. Ta začíná vždy pohovorem s ošetřujícím lékařem, který objasní možnosti a hranice, jež by pacient vzhledem ke svému zdravotnímu stavu neměl překročit.

Po operaci je nutné, aby veškerá cvičení probíhala pomalu, pravidelně a pod kontrolou, abychom nezapomínali na správné dýchání a vyhýbali se vysloveně silovým sportům a cvikům (riziko kýly, resp. prolapsu). Typ cvičení a pohybových aktivit se volí vždy individuálně vzhledem ke zdravotnímu stavu, věku a zdatnosti pacienta.

Nikdy ovšem není pozdě se cvičením začít (např. jóga může být individuálně upravena i pro starší pacienty). Každý cvik by se měl opakovat tolikrát, kolikrát je to možné, protože jen tak začnete znovu nabývat tělesné i duševní pohody.

fyzická aktivita se stomií

Samozřejmě z aktivit není vyřazeno ani plavání nebo sauna. Stomii lze zajistit krytkou, ale pouze na omezenou dobu (zejména pokud pacient provádí irigace). Vhodné jsou též stomické sáčky bez filtru. Je možné použít i sáček s přelepeným filtrem, ale pouze pro krátké pobyty ve vodě, protože po delší době se samolepka namočí a odlepí. Sáček se pak nafoukne a znehodnotí.

Pokud máte třeba během dovolené možnost upravit jídelníček na téměř bezezbytkový, neměla by vám žádná aktivita dělat významnější problém. Pro větší jistotu a komfort si můžete pořídit speciální plavky pro stomiky.

Rady jak na koupání se stomií

  • Ujistěte, že je kapsa stomie skutečně prázdná.
  • Při koupání si klidně nechte tričko. Ve vodě nikdo neuvidí žádné detaily, v bazénu je natolik rušno, že si nikdo ničeho nevšimne.
  • Po koupání si v klidu dojděte do převlékacích kabinek. Zkontrolujte, zda je vše v pořádku a stomie drží na svém místě.
Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna

Mohlo by se vám líbit
odpovědi na nejčastější otázky stomiků
Odpovědi na nejčastější otázky stomiků

Krvácení z povrchu stomie nebo z jeho okolí: Může nastat po neodborném nebo nešetrném ošetření...

Celý článek
bolest-bricha-gauc
Co je urostomie?

Urostomie je nejméně častý typ stomií. Důvodem k vytvoření tohoto vývodu je překážka zabraňující...

Celý článek
Stomická poradna
Stomická poradna - před i po operaci

Na stomickou poradnu se pacienti mohou obrátit před operací i po ní a dlouhodobě sem docházet na...

Celý článek