7. 9. 2018
Vytisknout Poslat na e-mail

Nezastupitelnou úlohu v životě pacienta se stomií má zkušená stomasestra – zdravotní sestra se speciálním vzděláním, která zajišťuje poradenství pro stomiky. Její hlavní úlohou je připravit pacienta na život se stomií se všemi jejími důsledky pro každodenní život a poradit mu v případě potíží.

Obrázok

Proč je práce stomasestry důležitá?

Po operaci je nutné pacienta seznámit se zásadami správného, šetrného a bezpečného zacházení se stomickou pomůckou. Stomasestra při tomto nácviku pomáhá, poskytuje pacientovi informace ohledně stravování a možných zdravotních komplikací a má přehled o úhradě pomůcek zdravotní pojišťovnou. Dokáže poradit i se záležitostmi běžného denního života. Je výhodné naučit s pomůckami zacházet i osobu pacientovi blízkou, která mu může být při péči o stomii taktéž nápomocná a v neposlední řadě poskytuje stomikovi také psychickou podporu.

Hlavní úkoly a aktivity stomasestry

  • Péče o stomika začíná již v rámci předoperační přípravy, pokračuje v období hospitalizace a navazuje pravidelnými návštěvami stomické poradny.
  • Provádí pooperační péči o stomii.
  • Zajišťuje proškolení pacienta a jeho rodiny v problematice stomie, učí pacienta o stomii pečovat a manipulovat s pomůckami. Edukace probíhá denně, s přihlédnutím k pacientovu fyzickému a psychickému stavu.
  • Ve spolupráci s pacientem vybírá vhodné stomické pomůcky a provádí nácvik jejich používání.
  • Po ukončení hospitalizace je péče o pacienta převedena do ambulance stomické poradny. Sestra při každé návštěvě zkontroluje tvar, barvu, velikost a průchodnost stomie i její okolí. Zhodnotí aktuální stav stomie a navrhne případnou změnu pomůcek, ochranných a čisticích prostředků.
  • Poskytuje stomikovi informace o případných komplikacích stomie a zejména o možnostech jejich prevence. Při pravidelných kontrolách se zaměřuje se jejich včasné odhalení a zahájení léčby.
  • Zajišťuje sociální poradenství v oblasti podpory, informuje stomiky o existenci a činnosti klubů stomiků.
  • Poskytuje dlouhodobou emocionální podporu klientovi i jeho rodině.
Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Nebojte se cestovat se stomií
Nebojte se cestovat se stomií. Pořiďte si cestovní průkaz stomika

Na cestování je vždy dobré se připravit. Stomik by neměl zapomenout na cestovní průkaz stomika...

Celý článek
Terapeutická konzultantka  Mgr. Zuzana Šilhánková s pacientkou
Terapeutický konzultant radí a pečuje zároveň

Zdravotní sestra a konzultantka zdravotní péče B. Braun Mgr. Zuzana Šilhánková se pohybuje ve...

Celý článek
Dovolena v Egyptu pri pyramidach
Tasmánie i Egypt. Nebojte se cestovat se stomií!

Pan Josef Hradecký byl jedním z prvních Čechů, kteří do naší vlasti po revoluci přivezli z Thajska...

Celý článek