Vytisknout Poslat na e-mail

Nezastupitelnou úlohu v životě pacienta se stomií má zkušená stomasestra – zdravotní sestra se speciálním vzděláním, která zajišťuje poradenství pro stomiky. Její hlavní úlohou je připravit pacienta na život se stomií se všemi jejími důsledky pro každodenní život a poradit mu v případě potíží.

Proč je práce stomasestry důležitá?

Po operaci je nutné pacienta seznámit se zásadami správného, šetrného a bezpečného zacházení se stomickou pomůckou. Stomasestra při tomto nácviku pomáhá, poskytuje pacientovi informace ohledně stravování a možných zdravotních komplikací a má přehled o úhradě pomůcek zdravotní pojišťovnou. Dokáže poradit i se záležitostmi běžného denního života. Je výhodné naučit s pomůckami zacházet i osobu pacientovi blízkou, která mu může být při péči o stomii taktéž nápomocná a v neposlední řadě poskytuje stomikovi také psychickou podporu.

Hlavní úkoly a aktivity stomasestry

  • Péče o stomika začíná již v rámci předoperační přípravy, pokračuje v období hospitalizace a navazuje pravidelnými návštěvami stomické poradny.
  • Provádí pooperační péči o stomii.
  • Zajišťuje proškolení pacienta a jeho rodiny v problematice stomie, učí pacienta o stomii pečovat a manipulovat s pomůckami. Edukace probíhá denně, s přihlédnutím k pacientovu fyzickému a psychickému stavu.
  • Ve spolupráci s pacientem vybírá vhodné stomické pomůcky a provádí nácvik jejich používání.
  • Po ukončení hospitalizace je péče o pacienta převedena do ambulance stomické poradny. Sestra při každé návštěvě zkontroluje tvar, barvu, velikost a průchodnost stomie i její okolí. Zhodnotí aktuální stav stomie a navrhne případnou změnu pomůcek, ochranných a čisticích prostředků.
  • Poskytuje stomikovi informace o případných komplikacích stomie a zejména o možnostech jejich prevence. Při pravidelných kontrolách se zaměřuje se jejich včasné odhalení a zahájení léčby.
  • Zajišťuje sociální poradenství v oblasti podpory, informuje stomiky o existenci a činnosti klubů stomiků.
  • Poskytuje dlouhodobou emocionální podporu klientovi i jeho rodině.
Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Partner stomika Ally
Seznamte se s Ally®, systémem stomického příslušenství pro každý den

O životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...

Celý článek
Pacientka so stomickým sáčkem
I se stomickým sáčkem se můžete cítit komfortně a šik

Všichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...

Celý článek
Vztahy se stomií
Nebojte se intimních vztahů ani se stomií

Založení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která...

Celý článek