7. 9. 2018
Vytisknout Poslat na e-mail

Nezastupitelnou úlohu v životě pacienta se stomií má zkušená stomasestra – zdravotní sestra se speciálním vzděláním, která zajišťuje poradenství pro stomiky. Její hlavní úlohou je připravit pacienta na život se stomií se všemi jejími důsledky pro každodenní život a poradit mu v případě potíží.

  Proč je práce stomasestry důležitá?

  Po operaci je nutné pacienta seznámit se zásadami správného, šetrného a bezpečného zacházení se stomickou pomůckou. Stomasestra při tomto nácviku pomáhá, poskytuje pacientovi informace ohledně stravování a možných zdravotních komplikací a má přehled o úhradě pomůcek zdravotní pojišťovnou. Dokáže poradit i se záležitostmi běžného denního života. Je výhodné naučit s pomůckami zacházet i osobu pacientovi blízkou, která mu může být při péči o stomii taktéž nápomocná a v neposlední řadě poskytuje stomikovi také psychickou podporu.

  Hlavní úkoly a aktivity stomasestry

  • Péče o stomika začíná již v rámci předoperační přípravy, pokračuje v období hospitalizace a navazuje pravidelnými návštěvami stomické poradny.
  • Provádí pooperační péči o stomii.
  • Zajišťuje proškolení pacienta a jeho rodiny v problematice stomie, učí pacienta o stomii pečovat a manipulovat s pomůckami. Edukace probíhá denně, s přihlédnutím k pacientovu fyzickému a psychickému stavu.
  • Ve spolupráci s pacientem vybírá vhodné stomické pomůcky a provádí nácvik jejich používání.
  • Po ukončení hospitalizace je péče o pacienta převedena do ambulance stomické poradny. Sestra při každé návštěvě zkontroluje tvar, barvu, velikost a průchodnost stomie i její okolí. Zhodnotí aktuální stav stomie a navrhne případnou změnu pomůcek, ochranných a čisticích prostředků.
  • Poskytuje stomikovi informace o případných komplikacích stomie a zejména o možnostech jejich prevence. Při pravidelných kontrolách se zaměřuje se jejich včasné odhalení a zahájení léčby.
  • Zajišťuje sociální poradenství v oblasti podpory, informuje stomiky o existenci a činnosti klubů stomiků.
  • Poskytuje dlouhodobou emocionální podporu klientovi i jeho rodině.
  Poradna

  Poradna

  Zeptejte se, poradíme

  Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

  Poradna
  Mohlo by se vám líbit
  Stomický pacient
  Péčí o stomii svět ani život nekončí - říká stomický pacient

  Když pan Lehovec v prosinci loňského roku prodělal operaci rekta a byla mu vyšita dočasná ileostomie...

  Celý článek
  Pacientka ze stomické poradny B. Braun Plus
  Flexima Active O' convex – novinka, co nepodtéká a dobře sedí

  Každý máme své problémy. Někdo závažnější, někdo méně… Ale pokud jsme stomici, naší důležitou...

  Celý článek
  Jak bojovat a zvládnout život se stomií
  Co tě nezabije, to tě posílí. A se stomií je to stejně!

  Štěpánka Kovaříková, nová předsedkyně Českého ILCO, si už se stomií zažila své. Stres v práci a...

  Celý článek