Vytisknout Poslat na e-mail

Krvácení z povrchu stomie nebo z jeho okolí:

Může nastat po neodborném nebo nešetrném ošetření stomie, při použití nevhodné stomické pomůcky. Ošetřete okolí stomie vhodnými přípravky a vyčkejte. V případě masívního krvácení navštivte stomickou sestru.

Masivní krvácení ze stomie:

Je nutné vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Zácpa:

Vyčkejte, doplňte dostatečný příjem tekutin a vlákniny. V nutném případě vyhledejte stomickou sestru nebo ošetřujícího lékaře.

Průjem:

Vyčkejte, doplňte dostatek tekutin, soli a glukózy. Uzavřené sáčky můžete nahradit výpustnými. Do výpustných sáčků použijte zahušťovače stolice – ILEO GEL. Pro větší hygienu při vypouštění sáčku používejte sáčky s řízeným vypouštěcím systémem Flow Control. V nutných dlouhotrvajících případech vyhledejte stomickou sestru a lékaře.

Poškozené okolí stomie – macerace kůže:

Vniká vytečením střevního obsahu na pokožku. Poškozené místo očistěte od zbytku stolice a na poškozenou pokožku použijte ochranný film a stomickou pastu bez obsahu alkoholu. Zkontrolujte velikost stomie a průměr používané stomické pomůcky, protože velký otvor v pomůcce může způsobovat nedostatečné těsnění a střevní obsah může podtékat pod pomůcku a dráždit pokožku.

Retrakce stomie – vtažení stomie:

Vtažení stomie zpět do dutiny břišní může kompilovat život při výběru vhodné pomůcky, protože klasická pomůcka nezajistí umístění stomie nad podložku dvoudílného stomického systému nebo nad vystřižený otvor v sáčku jednodílného stomického systému, což může způsobit problémy v podobě macerace. Abychom zajistili dostatečnou výšku stomie nad pomůckou, můžeme použít speciální konvexní pomůcky. V případě, že nezvládneme problém kompenzovat vhodnou pomůckou, lze řešit, pokud zdravotní stav stomika vyžaduje, i reoperací.

 

Prolaps – vyhřeznutí střeva:

Při namáhavé tělesné práci, při změně pohybu, zakašlání může docházet k vyhřeznutí delšího úseku střeva nad pokožku. Pokud tato situace nastane, je nutné střevo vrátit zpět do původní polohy pomocí dlaně a navlhčené roušky. pokud požadovaná změna nenastane, vyhledejte stomickou sestru a lékaře.

Stenóza – zúžení stomie:

Vzniká jako důsledek hojení v okolí stomie, kdy se neúměrně zmenší velikost stomie tak, že se stává neprůchodnou a neumožňuje požadovaný odvod stolice. Abychom zabránili této komplikaci, je nutná pravidelná kontrola průchodnosti stomie pomocí samovyšetření nebo pomocí dilatátorů. V případě stenózy kontaktujte stomickou sestru nebo ošetřujícího lékaře.

Změny barvy a tvaru stomie:

Kontaktujte stomickou sestru nebo ošetřujícího lékaře.

Změna barvy stolice:

Vyčkejte, může být způsobena některými druhy potravin. Pokud se nevrátí k původní barvě, kontaktujte lékaře.

Zápach ze stolice:

Lze odstranit pomocí antideodoračních prostředků(kapsle, sáčky), které se v potřebném množství umístí do nových sáčků, kde neutralizují zápach stolice.

Plynatost:

Používejte sáčky s filtrem přes celou šířku sáčku a nahraďte jednodílný systém za dvoudílný systém, kde můžete v průběhu dne regulovat odchod plynů a zabránit nafouknutí a odpadnutí sáčku.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Partner stomika Ally
Seznamte se s Ally®, systémem stomického příslušenství pro každý den

O životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...

Celý článek
Pacientka so stomickým sáčkem
I se stomickým sáčkem se můžete cítit komfortně a šik

Všichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...

Celý článek
Vztahy se stomií
Nebojte se intimních vztahů ani se stomií

Založení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která...

Celý článek