18. 1. 2022
Vytisknout Poslat na e-mail

Krvácení z povrchu stomie nebo z jeho okolí:

Může nastat po neodborném nebo nešetrném ošetření stomie, při použití nevhodné stomické pomůcky. Ošetřete okolí stomie vhodnými přípravky a vyčkejte. V případě masívního krvácení navštivte stomickou sestru.

Masivní krvácení ze stomie:

Je nutné vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Zácpa:

Vyčkejte, doplňte dostatečný příjem tekutin a vlákniny. V nutném případě vyhledejte stomickou sestru nebo ošetřujícího lékaře.

Průjem:

Vyčkejte, doplňte dostatek tekutin, soli a glukózy. Uzavřené sáčky můžete nahradit výpustnými. Do výpustných sáčků použijte zahušťovače stolice – ILEO GEL. Pro větší hygienu při vypouštění sáčku používejte sáčky s řízeným vypouštěcím systémem Flow Control. V nutných dlouhotrvajících případech vyhledejte stomickou sestru a lékaře.

Poškozené okolí stomie – macerace kůže:

Vniká vytečením střevního obsahu na pokožku. Poškozené místo očistěte od zbytku stolice a na poškozenou pokožku použijte ochranný film a stomickou pastu bez obsahu alkoholu. Zkontrolujte velikost stomie a průměr používané stomické pomůcky, protože velký otvor v pomůcce může způsobovat nedostatečné těsnění a střevní obsah může podtékat pod pomůcku a dráždit pokožku.

Retrakce stomie – vtažení stomie:

Vtažení stomie zpět do dutiny břišní může kompilovat život při výběru vhodné pomůcky, protože klasická pomůcka nezajistí umístění stomie nad podložku dvoudílného stomického systému nebo nad vystřižený otvor v sáčku jednodílného stomického systému, což může způsobit problémy v podobě macerace. Abychom zajistili dostatečnou výšku stomie nad pomůckou, můžeme použít speciální konvexní pomůcky. V případě, že nezvládneme problém kompenzovat vhodnou pomůckou, lze řešit, pokud zdravotní stav stomika vyžaduje, i reoperací.

odpovědi na nejčastější otázky stomiků

Prolaps – vyhřeznutí střeva:

Při namáhavé tělesné práci, při změně pohybu, zakašlání může docházet k vyhřeznutí delšího úseku střeva nad pokožku. Pokud tato situace nastane, je nutné střevo vrátit zpět do původní polohy pomocí dlaně a navlhčené roušky. pokud požadovaná změna nenastane, vyhledejte stomickou sestru a lékaře.

Stenóza – zúžení stomie:

Vzniká jako důsledek hojení v okolí stomie, kdy se neúměrně zmenší velikost stomie tak, že se stává neprůchodnou a neumožňuje požadovaný odvod stolice. Abychom zabránili této komplikaci, je nutná pravidelná kontrola průchodnosti stomie pomocí samovyšetření nebo pomocí dilatátorů. V případě stenózy kontaktujte stomickou sestru nebo ošetřujícího lékaře.

Změny barvy a tvaru stomie:

Kontaktujte stomickou sestru nebo ošetřujícího lékaře.

Změna barvy stolice:

Vyčkejte, může být způsobena některými druhy potravin. Pokud se nevrátí k původní barvě, kontaktujte lékaře.

Zápach ze stolice:

Lze odstranit pomocí antideodoračních prostředků(kapsle, sáčky), které se v potřebném množství umístí do nových sáčků, kde neutralizují zápach stolice.

Plynatost:

Používejte sáčky s filtrem přes celou šířku sáčku a nahraďte jednodílný systém za dvoudílný systém, kde můžete v průběhu dne regulovat odchod plynů a zabránit nafouknutí a odpadnutí sáčku.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
bolest-bricha-gauc
Co je urostomie?

Urostomie je nejméně častý typ stomií. Důvodem k vytvoření tohoto vývodu je překážka zabraňující...

Celý článek
Stomická poradna
Stomická poradna - před i po operaci

Na stomickou poradnu se pacienti mohou obrátit před operací i po ní a dlouhodobě sem docházet na...

Celý článek
rodina u věčeře
Kvalitní a vyvážená strava je důležitá pro každého. A pro stomické pacienty zvlášť

Stomie klade zvýšené nároky na ošetřování vývodu a manipulaci se stomickými pomůckami, ale také na...

Celý článek