Vytisknout Poslat na e-mail

Vzdali jste se už dávno svých oblíbených sportovních aktivit? Chodili jste před vyvedením stomie plavat, jezdili na kole či na lyžích nebo běžkách? Začněte si zase sport užívat naplno. Chápeme, že se stomií musíte myslet na řadu omezení, ale je to právě pohyb, který zlepšuje krevní oběh i náladu a prodlužuje nám život o pár let. A to je velkým přínosem pro nás všechny, nejen pro pacienty se stomií. Než se pustíte do sportovních aktivit, doporučujeme podrobnou konzultaci se zdravotníky, ať si neublížíte a nezhoršíte si svůj zdravotní stav.  

Po operaci začínejte pomalu  

Nespěchejte hned po operaci na dlouhé výlety na kole. Dopřejte si dostatek času na rekonvalescenci. Minimálně šest až osm týdnů po operaci není vhodná jakákoliv fyzická námaha, protože máte oslabenou břišní stěnu. Pozor na těžká břemena si dávejte i po uplynutí této doby. Než se pustíte do složitějších a náročnějších sportovních aktivit, důkladně svůj záměr proberte s odborníkem, tedy s lékařem, stomickou sestrou či fyzioterapeutem. 

Začněte lehčími sporty, jako jsou např. cvičení s nafukovacím míčem, cévní gymnastika, posilování svalstva pánevního dna, dechová cvičení, pilates, jóga, plavání, turistika, běh, cyklistika, jízda na kolečkových bruslích i rotopedu, fotbal, badminton, tenis a také tanec. No řekněte sami, kdy jste si upřímně a s chutí naposledy pořádně zatrsali na svou oblíbenou písničku? Ideálně se vyhýbejte složitějším fitness aktivitám a horolezectví, mohou totiž způsobit kýlu, a úplně zapomeňte na bojové sporty a ragby.

3, 2, 1, nádech, výdech, cvičíme  

Na samotnou sportovní aktivitu je třeba se trochu připravit. Rozhodně se vám bude lépe cvičit, když si před výkonem nedáte svíčkovou se šesti knedlíky, a hlavně se vyhýbejte nadýmavé stravě. Nezapomeňte si vyměnit stomický sáček za nový a o výběru stomických pomůcek na sport se poraďte se svou stomickou sestrou nebo v poradně. Dopřejte si pořádnou rozcvičku, ať si pořádně zahřejete tělo, a u samotné aktivity vždy myslete na to, aby vás nikde nic netlačilo ani nebolelo. V případě bolestí zkuste snížit intenzitu nebo si dopřejte větší přestávku.

Nebojte se plavání ani lyžování  

Pocení a nadměrné namáhání stomie může způsobit uvolnění stomického sáčku a nepříjemný únik jeho obsahu. Dnes už však existuje řada pomůcek, které udrží váš sáček na místě a zabrání jeho uvolnění. Pak už zbývá překonat poslední překážku, a tou je pouze a jedině strach ve vaší hlavě. Před samotným plaváním si zkontrolujte, že je vaše stomie skutečně prázdná, a pokud se nechcete více odhalovat, nechte si na plavání klidně jednodílné plavky či tankiny, nikdo to v rušném prostředí bazénu nebude řešit.

Na lyže se rozhodně vybavte pohodlně padnoucím oblečením, lyžařské kalhoty by vás neměly nikde škrtit a bránit stomii odvádět střevní obsah. Ideálně si na lyžování nechte vyrobit speciální kýlní pás, který vám předepíše váš lékař. Přemýšlejte nad tím, co si na svahu dáte k jídlu, a vyhýbejte se nadýmavé stravě. Nezapomeňte si na sportování připravit sáček poslední záchrany na výměnu, dostatek kapesníků a hlavně si pohyb užijte. O tom to přece je!

Stolní tenis hraji závodně i se stomií

Miroslav Rendl je aktivní stomik z Blížejova, a za ten dokonce aktivně hraje stolní tenis. Dostal se k němu prostřednictvím svého kamaráda, který je teď jeho spoluhráčem. „Právě na podzim nám začíná aktivní tréninková sezóna, protože se všichni vrátíme z dovolených. Na ,pinčesu‘ mě baví, že je to hodně rychlá hra, při níž jde především o postřeh a soustředění.“ Když to jen trochu jde, jezdí Miroslav i na kole. Klidně si dá i šedesátikilometrovou trasu. Sportovní aktivity si rád užívá i se stomií.  

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Partner stomika Ally
Seznamte se s Ally®, systémem stomického příslušenství pro každý den

O životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...

Celý článek
Pacientka so stomickým sáčkem
I se stomickým sáčkem se můžete cítit komfortně a šik

Všichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...

Celý článek
Vztahy se stomií
Nebojte se intimních vztahů ani se stomií

Založení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která...

Celý článek