10. 9. 2018
Vytisknout Poslat na e-mail

Zavedením vývodu dochází ke změně základních fyziologických funkcí. Stolice, střevní obsah nebo moč se vyprazdňují nekontrolovaně za nezbytného používání stomických pomůcek. Díky neustálému vývoji moderní medicíny mají stomici k dispozici širokou škálu pomůcek a systémů, které jim umožní vést i nadále plnohodnotný život.

Jednodílné systémy

Jednodílné systémy jsou takové, kdy je lepicí plocha zároveň součástí sáčku. Znamená to, že se při výměně odlepuje celá pomůcka a sáček se vždy používá nový. Sáčky bývají z měkkého nedráždivého materiálu a kvalitní pomůcky jsou anatomicky tvarované tak, aby se dobře přizpůsobily tělu.

Dvoudílný systém

Dvojdílný systém se skládá z podložky, která se přilepí na tělo a zůstává na něm po několik dní. Vyměňují se pouze sáčky, které se na podložku upínají různým mechanismem (dle výrobce). Podložky mají různou tuhost, tvar a jejich otvor lze upravit dle tvaru stomie.

Doplňkový sortiment

Doplňkový sortiment je v péči o stomie také velmi důležitý. Správná péče o stomii totiž nespočívá pouze ve výměně podložky nebo sáčku, je třeba ošetřovat i okolí stomie, chránit je před podrážděním či poraněním a zmenšovat riziko vzniku komplikací. K tomu slouží čisticí roztoky, odstraňovače podložky, ochranné filmy, krémy a pasty. Nesmíme opomenout ani irigační soupravy, které kolostomici používají k vyčištění střeva. Po provedení irigace nemusí pacient asi dva dny používat sáčky, stomie se jen zajistí krytkou nebo například minisáčkem.

Pohlcovače pachu, tablety zahušťující řídký obsah sáčku, přídržné pásky a břišní pásy jsou pomůcky, které stomikovi mohou ulehčit každodenní život - pomoci mu cítit se i se stomií bezpečně, sebejistě a provádět většinu činností bez výrazného omezení a nepříjemných pocitů.

Stomické pomůcky jsou plně hrazeny pojišťovnami. 

Stomické pomůcky a příslušenství

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Stomický pacient
Péčí o stomii svět ani život nekončí - říká stomický pacient

Když pan Lehovec v prosinci loňského roku prodělal operaci rekta a byla mu vyšita dočasná ileostomie...

Celý článek
Pacientka ze stomické poradny B. Braun Plus
Flexima Active O' convex – novinka, co nepodtéká a dobře sedí

Každý máme své problémy. Někdo závažnější, někdo méně… Ale pokud jsme stomici, naší důležitou...

Celý článek
Jak bojovat a zvládnout život se stomií
Co tě nezabije, to tě posílí. A se stomií je to stejně!

Štěpánka Kovaříková, nová předsedkyně Českého ILCO, si už se stomií zažila své. Stres v práci a...

Celý článek