Vytisknout Poslat na e-mail

Ulcerózní kolitida (idiopatická proktokolitida) je chronický zánět střevní sliznice. Omezuje se na tlusté střevo, maximálně sahá po konečnou část tenkého střeva (terminální ileum). Prakticky vždy začíná v konečníku. Během nemoci se střídají fáze bez příznaků s obdobími aktivity nemoci. Choroba poškozuje sliznici, působí zánětlivé změny a vředy na jejím povrchu. Vředy (ulcerace) nemusí být přítomny vždy.

Onemocnění se projevuje bolestmi břicha, stolice je častá a průjmovitá, s příměsí krve atd. Nejčastěji se objevuje ve věku mezi 30 až 40 lety, ale s tímto onemocněním se setkáváme i u dětí. Častěji bývají postiženy ženy. Zřejmě jde o chorobu civilizační, protože v chudých státech světa se téměř nevyskytuje. Léčba tohoto onemocnění je dlouhá a může končit až chirurgickým zákrokem s možným založením stomie.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Partner stomika Ally
Seznamte se s Ally®, systémem stomického příslušenství pro každý den

O životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...

Celý článek
Pacientka so stomickým sáčkem
I se stomickým sáčkem se můžete cítit komfortně a šik

Všichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...

Celý článek
Vztahy se stomií
Nebojte se intimních vztahů ani se stomií

Založení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která...

Celý článek