Dobrý den, odpovídám na otázku z webu lepsipece.cz. Předpokládám, že hovoříte o hypovitaminóze vitamínu D. S nedostatkem vitamínu D se potýká velká část naší populace. Možná i více než 50 %. Nejvíce vit. D a zároveň nejlépe vstřebatelný je ze slunečního záření. V zimních měsících je to velmi obtížné. Z potravin mají nejvíce vit. D - tučné mořské ryby (jako je losos, tuňák, sardinky, makrela), játra (i rybí játra), vejce, mléko a mléčné výrobky a různé potraviny, které jsou o vit. D obohaceny. Je vhodné, zejména v zimních měsících vitamín D doplňovat pomocí doplňku stravy. Jsou různé formy - tablety, tobolky, kapky. Užívat dle doporučeného dávkování nebo po konzultaci s lékařem. Je dobré i doplňky stravy užívat společně s jídlem a tukem. Aby se lépe vstřebal a využil. Protože vit. D je vitamín rozpustný v tucích. Při dlouhodobě snížené hladině vit. D je vhodné konzultovat suplementaci s lékařem. Aby nedocházelo k předávkování vit. D. Což je ale méně častý jev.

Dobrý den, přibírání na váze určitě je možné i pod dohledem lékaře. Ve specializovaných nutričních ambulancích je možné zajistit speciální nutriční podporu (sipping). Což je energeticky bohatá a vyvážená nutriční podpora, sloužící k doplnění a navýšení energetického příjmu. Pokud ambulance nabízí i službu poradenskou, tak jídelníček většinou skládá nutriční terapeut. Můžete se obrátit i na naše nutriční ambulance

Dobrý den, o užívání doplňků stravy by bylo dobré, aby o tom věděl ošetřující lékař. Ale dle mého názoru můžete zvolený doplněk stravy může užívat i nadále. 

Je obtížné podat radu ohledně střední virozy. Někdy se jedná o krátkodobou záležitost v rozmezí 2 - 3 dnů. Kdy se může objevit průjmovitá stolice. Způsobená špatnou skladbou jídelníčku či nevhodným (špatně připraveným) jídlem. V tomto případě se doporučuje hlavně dostatečný pitný režim, protože dochází ke ztrátám tekutin. Pitný režim může být - neperlivá voda, čaje - černý čaj, který má ,,stavící" účinek. Pokud to lze vyřadit mléčné výrobky, tučná jídla, tuk, kořeněná jídla, těžkou a nadýmavou zeleninu, alkohol.

Základ stravy by měly tvořit sacharidy - rýže, bílé pečivo, rozvařené ovesné vločky ve vodě, vařená mrkev, banány, jablečný kompot (přesnídávka), kousek šunky. Po odeznění akutních potíží postupné zatěžování trávicího traktu a návrat k běžné stravě. Jídlo by mělo být podáváno v malých porcích.

Pokud střevní viróza přetrvává více než týden, obrátila bych se na lékaře, zda se nejedná o závažnější problém. Pak se dietní doporučení odvíjejí od zjištěné příčiny střevní virozy a zdravotního stavu. 
 

Dobrý den,

Jsem nutriční terapeutka, nejsem lékař. Mohu Vám odpovědět na dotaz týkající se stravy. Nemám odbornost se vyjadřovat k možným zdravotním problémům při chemoterapii. Ano chemoterapeutickou léčbu provází i zdravotní obtíže, které zmiňujete. Doporučila bych Vám své problémy konzultovat s lékařem. 

Pokud máte anémii je vhodné zařadit potraviny bohaté na Fe (železo), kyselinu listovou, vitamín B12 - červené druhy masa (vepřové, hovězí), játra, mořské plody, vejce, luštěniny, ořechy jako jsou mandle, kešu nebo semínka - dýňová, lněná, brokolice, červená řepa, listová zelenina. Vstřebání železa podpoří vitamín C.

Při léčbě chemoterapii je vhodné dbát na dostatek bílkovin ve stravě - maso, masné výrobky, mléčné výrobky (hlavně sýry, tvarohy, skyr), vejce. Aby se tělo lépe vyrovnalo s léčbou a lépe ji snášelo. Dbát na dostatek vitamínů a minerálních látek. Upřednostnila bych příjem z potravin, než potravinových doplňků. Zařazovat pravidelně ovoce (2 ks denně), zeleninu (cca 300 g denně). Zařazovat různé druhy ovoce a zeleniny, ideálně čerstvé, protože obsahují různé druhy vitamínů a min. látek. 

Toto jsou obecná doporučení. Já neznám Váš zdravotní stav, nebo třeba alergie. A neodvážím se dát konkrétní radu, abych Vám nezpůsobila problémy. Doporučila bych konzultaci s ošetřujícím lékařem. Pokud jste během léčby i zhubla, je možnost požádat lékaře o doporučení do nutriční ambulance, kde Váš zdravotní stav zhodnotí podrobněji. Naše nutriční ambulance se nachází v Praze, Brně, Olomouci. Kontakt naleznete na webu www.lepsipece.cz/ambulance/nutricni-ambulance.

Dobrý den,

existují různé možnosti, jak zdravě přibrat. Při nabírání hmotnosti je důležité stanovení optimálního energetického příjmu. Tak aby denní energetický příjem byl vyšší než výdej. Pokud nelze příjmout dostatečné množství energie běžnou stravou, existuje enterální výživa, tzv sipping. Což jsou nutriční doplňky pro zdravotnické účely. Dají se koupit v lékárně na volný prodej nebo ve specializované nutriční ambulanci po kontrolním vyšetření lze vystavit recept od lékaře. Existuje více druhů a výrobců sippingu. Např.: Nutricomp, Nutridrink, Fresubin...

Většinou se jedná o 200 ml nutričně kompletní výživu. Kdy v malém objemu obsahují velké množství energie. A obsahují bílkoviny, tuky, sacharidy v optimálním poměru. Tento sipping se užívá pravidelně, mezi jídly. Bohužel neznám Vaši zdravotní anamnézu a nemohu posoudit, který sipping by byl vhodný pro Vás. Jestli nemáte např: i potravinovou alergii či intoleranci. U pacientů s nefrologickým onemocněním je možné též zařadit sipping, ale určitě bych to konzultovala s nefrologem, pokud máte problémy s ledvinami. 

V případě bližších informací, kontaktujte naše nutriční ambulance.
 

Dobrý den, zkuste se prosím objednat na jednu z našich nutričních ambulancí, které se zabývají řešením problémů spojených s podvýživou. Na naši webové stránce si můžete dohledat konkrétní nutriční ambulanci, která by vám nejvíce vyhovovala. Dohledat si ji můžete zde: https://www.bbraun.cz/cs/spolecnost/b-braun-avitum/odborne-ambulance.html.

Situaci je nejlepší řešit návštěvou nejbližší nutriční ambulance, tyto viz: www.skvimp.cz Také je pravděpodobné, ze bude nutno ve spolupráci s PL vyloučit případné onemocnění podmiňující daný stav.

Dobrý den, zeptejte se, prosím, jejího/vašeho praktického lékaře. S touto problematikou nejsme schopni Vám odborně poradit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

  Ve vašem případě bych zkusil popíjení koncentrovaných nutričních nápojů, kdy v malém množství je spousta energie a bílkovin. Tyto nápoje jsou většinou ochucené ( čokoláda, vanilka, jahoda, banán, karamel, jogurt atd.) a v 1 ml je energetická hodnota 1,5 - 2 Kcal, takže nápoj pak má 300 - 400 Kcal. Dokonce existují nápoje, které mají i vyšší podíl bílkoviny, kterou zřejmě potřebujete. Běžně je zakoupíte v lékárnách. Výborné na těchto nápojích je, že je můžete nosit všude sebou a z brčka v průběhu dne postupně usrkávat., K běžné stravě můžete denně vypít 3-6 ks těchto ochucených nutričních nápojů, dle toho, kolik příjmete běžné stravy a kolik jste schopen vypít. Pokud alespoň část běžné stravy denně příjmete, pak ještě navrhuji zakoupit čistou bílkovinu ( Protifar), což je prášek inertní chuti, který si můžete přidávat do potravin tekutého nebo polotekutého charakteru např. kako, káva, mléko, bramborová kaše, krupičná kaše atd. Zvýšíte tak příjem bílkovin pro podporu nárůstu svalové hmoty. Počítejte tak 1 - 1,5 g bílkoviny na 1 kg osobní váhy. Pokud obohatíte stravu o zvýšené množství bílkovin, nezapomeňte zároveň dodržet pitný režim tj min. 2000 ml tekutin denně.

form

Zadejte dotaz do poradny

Vyberte si téma, které je pro vás důležité, a napište nám, s čím potřebujete poradit. Nezapomeňte uvést svůj e-mail, abychom vám na něj mohli poslat naši odpověď. Komunikace je důvěrná a vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

sidebar