Je obtížné podat radu ohledně střední virozy. Někdy se jedná o krátkodobou záležitost v rozmezí 2 - 3 dnů. Kdy se může objevit průjmovitá stolice. Způsobená špatnou skladbou jídelníčku či nevhodným (špatně připraveným) jídlem. V tomto případě se doporučuje hlavně dostatečný pitný režim, protože dochází ke ztrátám tekutin. Pitný režim může být - neperlivá voda, čaje - černý čaj, který má ,,stavící" účinek. Pokud to lze vyřadit mléčné výrobky, tučná jídla, tuk, kořeněná jídla, těžkou a nadýmavou zeleninu, alkohol.

Základ stravy by měly tvořit sacharidy - rýže, bílé pečivo, rozvařené ovesné vločky ve vodě, vařená mrkev, banány, jablečný kompot (přesnídávka), kousek šunky. Po odeznění akutních potíží postupné zatěžování trávicího traktu a návrat k běžné stravě. Jídlo by mělo být podáváno v malých porcích.

Pokud střevní viróza přetrvává více než týden, obrátila bych se na lékaře, zda se nejedná o závažnější problém. Pak se dietní doporučení odvíjejí od zjištěné příčiny střevní virozy a zdravotního stavu. 
 

Dobrý den,

Jsem nutriční terapeutka, nejsem lékař. Mohu Vám odpovědět na dotaz týkající se stravy. Nemám odbornost se vyjadřovat k možným zdravotním problémům při chemoterapii. Ano chemoterapeutickou léčbu provází i zdravotní obtíže, které zmiňujete. Doporučila bych Vám své problémy konzultovat s lékařem. 

Pokud máte anémii je vhodné zařadit potraviny bohaté na Fe (železo), kyselinu listovou, vitamín B12 - červené druhy masa (vepřové, hovězí), játra, mořské plody, vejce, luštěniny, ořechy jako jsou mandle, kešu nebo semínka - dýňová, lněná, brokolice, červená řepa, listová zelenina. Vstřebání železa podpoří vitamín C.

Při léčbě chemoterapii je vhodné dbát na dostatek bílkovin ve stravě - maso, masné výrobky, mléčné výrobky (hlavně sýry, tvarohy, skyr), vejce. Aby se tělo lépe vyrovnalo s léčbou a lépe ji snášelo. Dbát na dostatek vitamínů a minerálních látek. Upřednostnila bych příjem z potravin, než potravinových doplňků. Zařazovat pravidelně ovoce (2 ks denně), zeleninu (cca 300 g denně). Zařazovat různé druhy ovoce a zeleniny, ideálně čerstvé, protože obsahují různé druhy vitamínů a min. látek. 

Toto jsou obecná doporučení. Já neznám Váš zdravotní stav, nebo třeba alergie. A neodvážím se dát konkrétní radu, abych Vám nezpůsobila problémy. Doporučila bych konzultaci s ošetřujícím lékařem. Pokud jste během léčby i zhubla, je možnost požádat lékaře o doporučení do nutriční ambulance, kde Váš zdravotní stav zhodnotí podrobněji. Naše nutriční ambulance se nachází v Praze, Brně, Olomouci. Kontakt naleznete na webu www.lepsipece.cz/ambulance/nutricni-ambulance.

Dobrý den,

existují různé možnosti, jak zdravě přibrat. Při nabírání hmotnosti je důležité stanovení optimálního energetického příjmu. Tak aby denní energetický příjem byl vyšší než výdej. Pokud nelze příjmout dostatečné množství energie běžnou stravou, existuje enterální výživa, tzv sipping. Což jsou nutriční doplňky pro zdravotnické účely. Dají se koupit v lékárně na volný prodej nebo ve specializované nutriční ambulanci po kontrolním vyšetření lze vystavit recept od lékaře. Existuje více druhů a výrobců sippingu. Např.: Nutricomp, Nutridrink, Fresubin...

Většinou se jedná o 200 ml nutričně kompletní výživu. Kdy v malém objemu obsahují velké množství energie. A obsahují bílkoviny, tuky, sacharidy v optimálním poměru. Tento sipping se užívá pravidelně, mezi jídly. Bohužel neznám Vaši zdravotní anamnézu a nemohu posoudit, který sipping by byl vhodný pro Vás. Jestli nemáte např: i potravinovou alergii či intoleranci. U pacientů s nefrologickým onemocněním je možné též zařadit sipping, ale určitě bych to konzultovala s nefrologem, pokud máte problémy s ledvinami. 

V případě bližších informací, kontaktujte naše nutriční ambulance.
 

Dobrý den, zkuste se prosím objednat na jednu z našich nutričních ambulancí, které se zabývají řešením problémů spojených s podvýživou. Na naši webové stránce si můžete dohledat konkrétní nutriční ambulanci, která by vám nejvíce vyhovovala. Dohledat si ji můžete zde: https://www.bbraun.cz/cs/spolecnost/b-braun-avitum/odborne-ambulance.html 

Situaci je nejlepší řešit návštěvou nejbližší nutriční ambulance, tyto viz: www.skvimp.cz Také je pravděpodobné, ze bude nutno ve spolupráci s PL vyloučit případné onemocnění podmiňující daný stav.

Dobrý den, zeptejte se, prosím, jejího/vašeho praktického lékaře. S touto problematikou nejsme schopni Vám odborně poradit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

  Ve vašem případě bych zkusil popíjení koncentrovaných nutričních nápojů, kdy v malém množství je spousta energie a bílkovin. Tyto nápoje jsou většinou ochucené ( čokoláda, vanilka, jahoda, banán, karamel, jogurt atd.) a v 1 ml je energetická hodnota 1,5 - 2 Kcal, takže nápoj pak má 300 - 400 Kcal. Dokonce existují nápoje, které mají i vyšší podíl bílkoviny, kterou zřejmě potřebujete. Běžně je zakoupíte v lékárnách. Výborné na těchto nápojích je, že je můžete nosit všude sebou a z brčka v průběhu dne postupně usrkávat., K běžné stravě můžete denně vypít 3-6 ks těchto ochucených nutričních nápojů, dle toho, kolik příjmete běžné stravy a kolik jste schopen vypít. Pokud alespoň část běžné stravy denně příjmete, pak ještě navrhuji zakoupit čistou bílkovinu ( Protifar), což je prášek inertní chuti, který si můžete přidávat do potravin tekutého nebo polotekutého charakteru např. kako, káva, mléko, bramborová kaše, krupičná kaše atd. Zvýšíte tak příjem bílkovin pro podporu nárůstu svalové hmoty. Počítejte tak 1 - 1,5 g bílkoviny na 1 kg osobní váhy. Pokud obohatíte stravu o zvýšené množství bílkovin, nezapomeňte zároveň dodržet pitný režim tj min. 2000 ml tekutin denně.

  Ano, věřím Vám, Spousta nemocnic a oddělení má s výživou pacientů problém, lépe řečeno této tématice moc nevěnuje pozornost a výživu pacienta zanedbává. Pokud je váš tatínek schopen přijímat stravu ústy, pak je to nejlepší varianta. Problém ale trochu vidím v tom, že již není schopen udržet ani hrnek, takže předpokládám, že bez cizí pomoci se sám nenají. V tom případě je potřeba, vykomunikovat s ošetřujícím  personálem, aby tatínkovi s jídlem pomohli a pokud nesní celou porci jídla, pak zaznamenávali kolik % z denní dávky tatínek snědl. Pokud to nebude činit 100%, je potřeba doplnit běžnou stravu nutričními doplňky tzn. nutriční nápoje cca 200 ml v našem případě Nutricomp drink plus ( vanilka, jahoda,banán,čokoláda), V případě vašeho otce, kdy už jsou zcela zřejmé známky malnutrice ( podvýživy), bych ihned začal s nutričními nápoji bez ohledu na to, kolik normální stravy tatínek sní. Jeden 200 ml nápoj má většinou hodnotu 1,5 Kcal v 1 ml tj 300 Kcal ve 200 ml. Takovéto 2 nápoje pak mají hodnotu 600 Kcal, což se rovná energetické hodnotě oběda. Pokud Vám nebude moci nemocnice dát více jako 2 nápoje denně, zakupte z vlastních rezerv a zkuste kolik tatínek denně vypije. Normální energetická potřeba pro cca 70 kg člověka na den je 2000 Kcal. Ve vašem případě by to mohlo být i více. Pro podporu nárůstu svalové hmoty je možné přidávat do běžné stravy čisté bíloviny, což je prášek inertní chuti, který se přimíchá do potravin tekutého nebo polotekutého charakteru a nijak nemění příchuť. např. Protifar.

Vážená paní Marto, vzhledem k náročnosti Vašeho zaměstnání, které mění i biologicky, geneticky dané biorytmy (obvyklá doba bdění a spánku) a které je tedy pro Váš organismus i zatěžující tedy i z hlediska energetické náročnosti, znamená i tedy pro Vás zvýšenou potřebu přísunu základních živin. Doporučovala bych se zaměřit jak na základní časovou úpravu doby příjmu potravy, optimální by bylo rozdělení na šest dávek. Tyto dávky by měly zachovávat i rytmus spánku a bdění.  Ke každé dávce pak nastavit vhodný, pravidelný příjem tekutin, protože dehydratace (popisujete,že málo pijete) může způsobovat celkovou únavu, poruchy soustředění a zvýšenou potřebu spánku. Pro navýšení kalorického příjmu bych doporučovala navíc aspoň 3 balení Nutricomp Drink Plus, která jako hyperkalorická výživa k popíjení doplní chybějící kalorie, popřípadě i tekutiny. Nutricomp se vyrábí ve čtyřech příchutích, můžete si tedy zvolit druh pro Vás nejvhodnější. Tento popsaný nutriční režim by měl být dlouhodobý, bez výkyvů i v době volna či dovolené. V případě,že by se ani po delší době neprojevil žádoucí efekt, doporučovala bych pak návštěvu nutriční specializované poradny (jsou vždy při každé fakultní nemocnici).

Dobrý den, Milane,
v současné době je celá řada prostředků a technik, a to i u pacientů, kteří sami nemohou přijímat potravu. Jde jednak o výživu parenterální (tedy nitrožilní) nebo enterální, kdy pacient může přijímat potravu v podobě tekutiny, případně je mu zavedena do žaludku tenká sonda, kterou dotyčný potravu přijímá. Prakticky v jakémkoliv stádiu podvýživy existuje účinné řešení situace, ale platí, že čím dříve se na problém přijde, tím snáze se řeší.

form

Zadejte dotaz do poradny

Vyberte si téma, které je pro vás důležité, a napište nám, s čím potřebujete poradit. Nezapomeňte uvést svůj e-mail, abychom vám na něj mohli poslat naši odpověď. Komunikace je důvěrná a vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

sidebar