Vytisknout Poslat na e-mail

Mladá paraplavkyně Agáta Koupilová dostala od Skupiny B. Braun a Alzheimer Home ve Slavkově u Brna sponzorský dar ve výši 100.000 korun. Agáta ho využije především na pronájem bazénu k tréninku. „Je úžasné vidět mladé lidi s takovou houževnatostí a životním odhodláním a je skvělé mít tu možnost je v tom podpořit,” říká člen vedení Skupiny B. Braun CZ/SK MUDr. Martin Kuncek. 

Cesta Agáty Koupilové k paralympijským hrám

Čtyřiadvacetiletá Agáta se na paralympijské hry, které proběhnou letos na přelomu srpna a září v Paříži, kvalifikovala poprvé. Závodně plave od svých devíti let. Kromě toho také studuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Plavkyně původem z Pardubic si vzhledem k přípravě na letošní paralympiádu třetí ročník rozkládá.

Agátě byla po narození diagnostikována dětská mozková obrna, a kvůli tomu má celoživotně výrazně omezenou hybnost dolních končetin. V roce 2015 jí navíc byla potvrzena polyneuropatie, která jí způsobuje značné bolesti nohou. Od roku 2016 používá invalidní vozík.

„Mým cílem je intenzivnější trénink, nejsem zvyklá se vzdávat,” komentuje svou situaci Agáta. Ambiciózní plavkyně má za sebou jedno mistrovství světa, tři mistrovství Evropy. Na letošním dubnovém mistrovství Evropy na Madeiře získala hned tři bronzové medaile v třídě S5 v disciplínách 50, 100 a 200 metrů volný způsob. Za jeden z největších dosavadních úspěchů považuje bronzovou medaili v paraplavání z loňského mistrovství světa v Manchesteru. Ve světovém žebříčku je aktuálně na šesté pozici.

Více času v bazénu, lepší vybavení i kvalitnější výživa  

B. Braun podporuje plavkyni Agátu Koupilovou od roku 2023 prostřednictvím Nadačního fondu EMIL. „Za finanční podporu moc děkuji, budu si tak moci dovolit pronájem více hodin bazénu a celkově se lépe připravovat nejen na paralympiádu v Paříži,“ říká mladá studentka práv Agáta Koupilová.

Prostředky od sponzorů a z finanční sbírky fondu Emil využívá Agáta kromě úhrady pronájmu bazénu také na nákup sportovního vybavení, doplňků stravy a úhradu startovného na domácích závodech. Nadační fond Emil se od roku 2009 zabývá podporou mladých sportovců se zdravotním postižením.

Podporu realizuje formou přímé finanční pomoci, vytvářením sportovních příležitostí a pořádáním sportovních událostí. „Děkujeme B. Braun a Alzheimer Home ve Slavkově u Brna za obrovskou finanční podporu pro Agátu.  Možnosti, které jí to otevírá, jí v tréninku hodně pomohou,“ říká Pavel Zbožínek z Nadačního fondu Emil, který se o finanční prostředky pro Agátu stará.

Tvrdé tréninky, fyzioterapie i pravidelné návštěvy lékaře

Agáta trénuje osmkrát v týdnu v bazénu a jednou týdně v posilovně. „Dvakrát týdně plavu individuálně, další tréninky spojuji s plavci z plaveckého klubu SK KONTAKT BRNO, což je klub pro plavce s handicapem. Denně zvládnu ve dvou tréninkových jednotkách tak pět kilometrů,“ popisuje Agáta. Jednou týdně navštěvuje fyzioterapeuta, kterého budou mít čeští plavci k dispozici také v Paříži a jednou za měsíc má Agáta “odpočinkový” den, kdy podstupuje infuze na neurologické klinice. 

Kromě paralympiády nastoupí letos Agáta také na start pěti závodů Českého poháru v paraplavání v Česku a dvou závodů světové série. Na nedávném mistrovství Evropy na Madeiře získala hned tři bronzové medaile. „Agátě gratulujeme ke všem úspěchům, dál držíme palce a na přelomu srpna a září budeme fandit v Paříži. Nadačnímu fondu Emil děkujeme za podporu sportovců, kteří se v životě ani ve sportu nevzdávají,“ uzavírá za Skupinu B. Braun Martin Kuncek.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
David Drahoninsky, Martin Kuncek, Petr Macoun pri predani seku
Paralympionik David Drahonínský má nový vozík. Usnadní mu přípravu na hry v Paříži.

Úspěšný paralympijský medailista v lukostřelbě David Drahonínský se tvrdě připravuje na další...

Celý článek
David Drahoninský paralympionik
Osobní zpověď šestinásobného paralympijského medailisty

David Drahonínský si do šestnácti let žil jako každý jiný kluk. Honil se na hřišti za balonem, v...

Celý článek
Peer Mentor
Nejlíp vám s životem na vozíku poradí peer mentor

Peer mentoring je registrovaná sociální služba, která pomáhá lidem po úraze či jiném poškození míchy...

Celý článek