16. 11. 2021
Vytisknout Poslat na e-mail

Dekubity (neboli proleženiny) – jak vypadají, co pomáhá na prevenci a jak je správně léčit

Dlouhodobě ležící pacienti často trpí na takzvané dekubity (neboli proleženiny). Zjistěte, do jakých 4 stupňů se rozdělují, proč vznikají a jak je efektivně léčit.

Co jsou dekubity

Jako dekubity se označují proleženiny. V podstatě se jedná o rány, které vznikají vlivem působení lokálního tlaku na určitou tkáň. Rozsah poškození tkáně ovlivňuje více faktorů, a to konkrétně:

 • doba, po kterou tlak působí, 
 • intenzita tlaku,
 • celkový stav pacienta 
 • a vlivy vnějšího prostředí (např. vlhko).

Proč dekubity vznikají

Jestliže na nějaké místo neustále působí tlak, může docházet k uzavření drobných cév. Tkáně jsou poté špatně zásobovány živinami a kyslíkem a tím pádem může docházet k jejich postupnému odumírání

Dekubity se mohou vytvořit kdekoliv na těle. Nejnáchylnější k jejich vzniku jsou zejména oblasti s malou vrstvou svalové a tukové tkáně. V takovém případě totiž tlak působí přímo proti kosti. Mezi nejčastější místa s výskytem proleženin se řadí:

 • paty,
 • sedací kosti,
 • oblast nad křížovou kostí,
 • vnější kotníky 
 • a oblast nad velkými výčnělky stehenní kosti. 

Dekubity nemusí vznikat pouze na kůži. Objevit se mohou i na sliznicích (např. při působení tlaku zubní protézy na sliznici ústní dutiny). 

Rozlišujeme 4 stupně proleženin

Mezinárodní systém rozděluje dekubity do následujících čtyř stupňů. 

Proleženiny 1. stupně

Tyto proleženiny charakterizuje neporušená kůže, na které se objevuje lokalizované neblednoucí zarudnutí. Jelikož toto zarudnutí přetrvává, bývá poškozena mikrocirkulace. Postižené místo může být teplejší nebo chladnější než okolí, bolestivé, tvrdé nebo naopak měkké. U osob s tmavší pletí bývá tento stupeň dekubit hůře rozpoznatelný. 

Proleženiny 2. stupně

U proleženin 2. stupně se již objevuje částečná ztráta kožního krytu. Na kůži se mohou nacházet neporušené nebo prasklé puchýře a mělké vředy s růžovočervenou spodinou bez povlaku. Objevit se může také zhmoždění v podobě modřiny nebo podlitiny, které je známkou možného poškození hlubokých tkání. 

Proleženiny 3. stupně

U proleženin 3. stupně dochází k úplné ztrátě kožního krytu. Na spodině rány je možné spatřit podkožní tuk. Kosti, svaly a šlachy však odhalené nejsou. Na ráně může být viditelný také povlak. 

Hloubka dekubitu se zpravidla liší podle místa výskytu. Pokud se například jedná o proleženinu na uchu, hřbetu nosu či kotníku, proleženina může být mělká, jelikož tato místa nemají podkožní tkáň. Naopak v případě lokace s velkým množstvím tukové tkáně může dojít k velmi hlubokým proleženinám. 

Proleženiny 4. stupně

Tento stupeň proleženin se projevuje úplnou ztrátou tkáně. Ve spodině rány může být viditelný povlak nebo černá krusta. Rovněž v tomto stádiu bývá viditelná kost, šlachy a svaly. Hloubka proleženin se stejně jako u předchozího stupně liší dle lokality. Dekubity 4. stupně se mohou rozšířit až do svalu a nebo pojivových tkání a způsobit tak zánět kostní dřeně. 

Jak vzniku proleženin předcházet

Pokud je pacient dlouhodobě upoután k lůžku, je třeba, aby pravidelně měnil polohu. Jestliže se nedokáže aktivně hýbat sám, je nutné jej polohovat (a jeho polohu tedy měnit pasivně). 

Důležitým prostředkem prevence vzniku proleženin jsou také nejrůznější antidekubitní pomůcky. Jedná se například o speciální matrace, kroužky a dlahy. 

Myslet je třeba také na používání bavlněného povlečení, které velmi dobře odvětrává pot a případnou vlhkost, která by mohla vznik proleženin podpořit. Z lůžka pravidelně odstraňujte všechny předměty, které by mohly způsobit otlak (např. kapesník, mobilní telefon, ale i drobky od jídla). 

Riziková místa je vhodné pravidelně omývat, důsledně vysušit a použít vhodnou kosmetiku pro prevenci vzniku dekubitů (například produkty z řady Linovera®). Předcházení proleženinám lze podpořit také dostatečným příjmem bílkovin, vitamínů, minerálů a tekutin.

Jak proleženiny léčit

Konkrétní způsob léčby proleženin se odvíjí od toho, v jakém stupni jednotlivé dekubity jsou. Obecně se však tyto rány ošetřují podobně jako ostatní chronické rány. Nejprve je třeba odstranit odumřelou tkáň a ránu důkladně vyčistit. Následně lze uplatnit princip vlhkého hojení ran, při kterém se v ráně vytvoří vlhké mikroklima urychlující hojení rány. 

K čištění ran lze využít například irigační roztok na rány Prontosan®, který lze kombinovat s gelem Prontosan® Wound gel nebo Prontosan® Wound Gel X. Pro převazy můžete využít pěnové krytí Askina® DresSil Border, které pomáhá v ráně udržovat vlhké prostředí a podporuje podmínky pro její přirozené hojení. Zároveň je navrženo tak, aby při převazech nedocházelo k poškození nově vytvořené tkáně. 

Image
Prontosan na prevenci vzniku dekubitů

K léčbě proleženin v každém případě doporučujeme přistoupit co nejdříve. Kromě samotných ran je třeba myslet také na potlačení bolesti, kterou mohou jednotlivé rány pacientovi způsobovat. O nejvhodnějším způsobu léčby se poraďte se svým lékařem.

 


 • Askina® DresSil Border je zdravotnický prostředek určený pro ošetřování mírně exsudujících ran, od částečného postižení až po kožní defekty v plné tloušťce, např.: tlakové vředy, venózní a arteriální bércové vředy, diabetické vředy na nohou, popáleniny prvního a druhého stupně, místa odběru kožních štěpů, trhliny kůže a oblasti, které se obtížně pokrývají.
 • Linovera® Emulsion je zdravotnický prostředek určený pro prevenci a léčbu vaskulárních ulcerací, ulcerací diabetické nohy a dekubitu 1. stupně.
 • Prontosan® Wound Irrigation Solution irigační roztok na rány je zdravotnický prostředek určený k čištění, oplachování a zvlhčování akutních, chronických a infikovaných kožních ran, popálenin prvního a druhého stupně.
 • Prontosan® Wound Gel je zdravotnický prostředek určený k čištění, zvlhčování a dekontaminaci akutních, chronických a infikovaných kožních ran a popálenin 1. a 2. stupně.
 • Prontosan® Wound Gel X je zdravotnický prostředek určený k čištění, zvlhčování a dekontaminaci akutních, chronických a infikovaných kožních ran a popálenin.

Před použitím si prosím pečlivě přečtěte návod k použití, neboť tento obsahuje informace o rizicích spojených s používáním zdravotnického prostředku a další důležité informace.

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna

Mohlo by se vám líbit
jizva po cisarskem rezu
Jizva po císaři - jaké komplikace mohou nastat a jak na správnou léčbu?

Císařský řez v některých případech symbolizuje zákrok, který je nutný pro zachování zdraví matky i...

Celý článek
ošetření bércového vředu
Co pomáhá na bércové vředy a jak jich vzniku předcházet?

Léčba bércových vředů je zpravidla náročná a vyžaduje aktivní přístup ze strany pacienta. Přečtěte...

Celý článek
První_pomoc_balicek_shutterstock_299232332
Máte správně vybavenou domácí lékárničku?

Současná situace kolem pandemie koronaviru zpomalila život celé planety, nejen České republiky. Z...

Celý článek