30. 8. 2021
Vytisknout Poslat na e-mail

Císařský řez v některých případech symbolizuje zákrok, který je nutný pro zachování zdraví matky i jejího dítěte. Jaké komplikace mohou nastat u jizvy?

Bolest jizvy po císařském řezu

V prvních dnech po císařském řezu je určitá bolest rány zcela přirozená. Stejně tak k ní totiž dochází i v případě jiných chirurgických zákroků. Pokud vás příliš omezuje v běžném životě, může vám lékař předepsat léky proti bolesti. Pomoct mohou také chladivé obklady.

Některé ženy popisují, že je jizva bolela po dobu celého šestinedělí. Počítejte proto s tím, že její zahojení může nějakou dobu trvat. Jestliže je však bolest vyloženě nesnesitelná, je třeba celou situaci konzultovat s odborníkem.

Hnisající jizva po císařském řezu

Předtím, než lékař císařský řez provede, kůži opakovaně dezinfikuje. Právě tímto způsobem se částečně předchází zánětlivým komplikacím v průběhu hojení. I přesto se však infekce může v některých případech vyskytnout. Může být totiž vyvolána mikroorganismy, které byly na kůži už před operačním zákrokem.

Infekci rány zpravidla poznáte podle otoku, zarudnutí a hnisu, který z rány vytéká. V takovém případě je většinou nutné stehy odstranit, ránu opět otevřít a drénovat. Při tomto procesu se z rány odstraňují veškeré nečistoty a odumřelé tkáně.

Jak snížit riziko infekce?

Vždy je pochopitelně potřeba důsledně dodržovat hygienu a jizvu pravidelně omývat čistou vodou. K dispozici jsou dezinfekce na rány jako například Braunol s obsahem jodovaného povidonu, nebo speciální roztoky na oplachování ran.

Ránu lze ošetřovat také hydrogelem B. Braun Prontosan Wound gel, který z rány odstraňuje nečistoty a choroboplodné zárodky. Jeho výhodou je, že ránu zvlhčí a vytvoří se v ní tedy vlhké prostředí, které je pro následné hojení optimální. Rána je totiž chráněna před další možnou infekcí a hojení se urychluje.

Tvrdá jizva po císařském řezu

Mezi další komplikace lze zařadit keloidní jizvu po císařském řezu (nebo-li tvrdou jizvu). Poznáte ji podle růžové nebo červené barvy. Taková jizva je zároveň v určité míře vystouplá nad okolní kůží a lesklá. Na dotek je tvrdá, může být citlivá a svědivá. Také se často zvětšuje za obrysy původního zranění.

Ale pozor. Keloidní jizvu nelze zaměňovat za hypertrofickou jizvu. Ta je sice stejně jako keloidní červená, tuhá a částečně vystouplá nad okolní kůží, ale nedochází u ní ke zvětšování za obrysy původní jizvy.

Pokud vás keloidní nebo hypertrofická jizva trápí, můžete přistoupit k pravidelné masáži hydratačními oleji, které mohou přispět k jejímu změknutí a zploštění. Do masáže se však pouštějte až v okamžiku, kdy máte vytáhnuté stehy (většinou 10-14 dní po porodu). Do té doby můžete masírovat pouze její okolí.

Pro prevenci vzniku keloidních a hypertrofických jizev nebo hojení již starších jizev abnormálního tvaru slouží také speciální silikonové krytí B. Braun Askina Scar Repair, které zabraňuje nadměrné tvorbě jizevnaté tkáně. Zároveň redukuje zčervenání, svědění a pocit napětí. Silikonové krytí si můžete objednat v e-shopu B Braun, a pokud se pro něj rozhodnete, není nutné se o jizvu nijak zvlášť starat.

Pokud tvrdá jizva přetrvává delší dobu a pacientku trápí, může zvážit chirurgické řešení v podobě laserové terapie. Tento zákrok má přitom za úkol pomoct s vyblednutím barvy, jizvu však kompletně odstranit nedokáže.

8 tipů, jak se správně starat o jizvu po císařském řezu

Velmi důležitá je pochopitelně prevence. Správná péče po porodu totiž dokáže zmíněným komplikacím zabránit. Výsledkem je poté hezky zahojená jizva, které si za pár let už ani nevšimnete. Na co si dát pozor těsně po zákroku?

  • Zhruba od 2. dne po operaci můžete jizvu krátce omývat vlažnou vodou.
  • Vyhněte se dření jizvy ručníkem. Spíše jím jen lehce poklepávejte.
  • Ošetřete ránu dezinfekcí.
  • Aplikujte hydrogel na hojení ran.
  • Dávejte si pozor na prudké pohyby.
  • Nezvedejte příliš těžká břemena.
  • Noste volné a pohodlné spodní prádlo, které nebude na jizvu příliš tlačit.
  • Po vytáhnutí stehů zahajte pravidelnou péči o jizvu, abyste předešla vzniku keloidní nebo hypertrofické jizvy (např. aplikací silikonové krytí).

Na závěr

Porod císařským řezem je pro ženské tělo velkou zátěží, se kterou se musí vypořádat. Často je proto třeba počítat s tím, že se jizva bude hojit delší dobu. Vhodnou péčí však můžete zabránit možným komplikacím, které mohou v průběhu rekonvalescence nastat.

Upozornění

Braunol kožní roztok je registrovaný léčivý přípravek obsahující jodovaný povidon určený k dezinfekci nepoškozené vnější pokožky a antisepsi sliznic, pro opakované časově omezené antiseptické ošetření ran, popálenin, infekčních a superinfekčních kožních zánětů nebo k dezinfekci z důvodu hygieny a dezinfekci rukou lékaře před operací. Než začnete přípravek používat, poraďte se svým lékařem! Před použitím si prosím pečlivě přečtěte příbalovou informaci.

Níže uvedené produkty jsou zdravotnické prostředky. Před použitím každého z uvedených zdravotnických prostředků si prosím pečlivě přečtěte návod k použití, neboť tento obsahuje informace o rizicích spojených s používáním zdravotnického prostředku a další důležité informace.
Prontosan® Wound Gel je určený k čištění, zvlhčování a dekontaminaci akutních, chronických a infikovaných kožních ran a popálenin 1. a 2. stupně.
Askina® Scar Repair je určený k hojení hypertrofických a keloidních jizev. Je použitelný rovněž na uzavřené rány jako prevence hypertrofického nebo keloidního zjizvení po chirurgickém zákroku.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Ošetřování ran v domove pro seniory
Léčba dekubitů v domovech pro seniory

„Některé domy seniorů možná nevědí, že se na vás mohou obrátit a nebude je to nic stát.“ ...zaznělo...

Celý článek
Alena Kyselová Jak na rány?
Jak na rány? Hydrogel a správné krytí je základ

Hojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...

Celý článek
prontosan na hojení ran
Dekubity (neboli proleženiny) – jak vypadají, co pomáhá na prevenci a jak je správně léčit

Dlouhodobě ležící pacienti často trpí na takzvané dekubity (neboli proleženiny). Zjistěte, do jakých...

Celý článek