28. 11. 2014
Vytisknout Poslat na e-mail

Kůže je největším orgánem lidského těla. Její plocha závisí na tělesných proporcích, u dospělého může zaujímat až 2 m2 a tvořit 5–9 % hmotnosti celého těla. Znalost stavby kůže napomáhá pochopení dějů, které se v ní odehrávají. Kůže se skládá ze dvou hlavních vrstev, nazvaných pokožka a škára, které spočívají na vrstvě třetí, zvané podkoží.

Povrchová vrstva kůže - pokožka

Pokožka (epidermis) je tenká povrchová vrstva kůže složená z dalších pěti pater buněk. Nejhlubší bazální vrstva stále tvoří nové a nové kožní buňky, které procházejí přibližně měsíčním procesem zrání. Postupně stoupají vzhůru až k povrchu, kde už jako odumřelé vytvářejí rohovou vrstvu. Ta se stále olupuje a obměňuje. Kompletní obnova pokožky trvá přibližně jeden měsíc. Ve vrstvách pokožky najdeme i speciální buňky, melanocyty, reagující na sluneční záření produkcí hnědého barviva melaninu. Pokožka neobsahuje cévy. Na samém povrchu rohové vrstvy se z mazu mazových žláz, potu a šupinek rohové vrstvy tvoří ochranný tukový film. Pomáhá chránit pokožku před vnějším prostředím a udržovat v kůži vodu.

Škára - vrstva mezi pokožkou a podkožím

Škára (dermis) spojuje pokožku s podkožní tkání. Je složena ještě za dvou dalších vrstev. Obsahuje elastická a kolagenová vlákna, na nichž závisí pružnost a pevnost kůže. Škárou probíhá hustá síť cév zodpovědných za regulaci teploty a nervových zakončení, umožňující vnímání chladu, tepla, tlaku a dotyku. Nedílnou součástí škáry jsou mazové a potní žlázy, jejichž vývody ústí na povrchu pokožky a umožňují tvorbu lipidového filmu.

Podkoží – nejhlubší vrstva kůže

Podkoží (subcutis) je nejhlubší vrstvou kůže složenou převážně z řídkého vaziva a tukových buněk. Tvoří ochranu proti prochladnutí a mechanickému poškození. Také podkoží je hojně protkáno cévami a nervy.

Kožní deriváty

V kůži na některých místech najdeme i „kožní deriváty“ , ke kterým patří vlasy, obočí, vousy, nehty a kožní žlázy (mazové a potní). Nejvíce nás samozřejmě zajímá to, co z kůže vyrůstá a je na ní vidět. Vlasy a chlupy se tvoří ve vlasovém váčku z keratinových buněk, jejich barva je ovlivněna množstvím obsaženého pigmentu. Nehty vyrůstají jako rohovitá destička z nehtového lůžka. Ačkoli, nebo právě proto, že se jedná o útvary z mrtvých buněk, věnuje jim člověk tolik péče.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Ošetřování ran v domove pro seniory
Léčba dekubitů v domovech pro seniory

„Některé domy seniorů možná nevědí, že se na vás mohou obrátit a nebude je to nic stát.“ ...zaznělo...

Celý článek
Alena Kyselová Jak na rány?
Jak na rány? Hydrogel a správné krytí je základ

Hojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...

Celý článek
prontosan na hojení ran
Dekubity (neboli proleženiny) – jak vypadají, co pomáhá na prevenci a jak je správně léčit

Dlouhodobě ležící pacienti často trpí na takzvané dekubity (neboli proleženiny). Zjistěte, do jakých...

Celý článek