Při poranění nebo i operačních zákrocích vznikají na těle rány, které se díky regeneračním schopnostem těla v několika fázích zhojí. Tyto fáze se nazývají čistící, granulační a epitelizační. Každá z těchto fází vyžaduje odpovídající postupy léčby a přípravky. Některé nemoci, jako je například cukrovka a ateroskleróza hojení ran zpomalují. Zde je důležitá prevence vzniku poranění. Také správná výživa a zdravý životní styl hrají v prevenci hojení ran významnou roli.

Články k tématu
prontosan na hojení ran
Dekubity (neboli proleženiny) – jak vypadají, co pomáhá na prevenci a jak je správně léčit

Dlouhodobě ležící pacienti často trpí na takzvané dekubity (neboli proleženiny). Zjistěte, do jakých...

Celý článek
Péče o imobilního pacienta pohyb a nácvik chůze
Péče o imobilního pacienta - pohyb a nácvik chůze

Posouvání na lůžku nemocný uchopí hrazdu pokrčí dolní končetiny nadzvedne pánev nebo se posouvá z...

Celý článek
Jak správně polohovat pacienta
Jak polohovat pacienta (VIDEO)

Kromě samotného polohování si ukážeme, jak připravit lůžko, jak používat polštáře a další pomůcky...

Celý článek
Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme.

Poradna

Dekubity (neboli proleženiny) – jak vypadají, co pomáhá na prevenci a jak je správně léčit

Dlouhodobě ležící pacienti často trpí na takzvané dekubity (neboli proleženiny). Zjistěte, do jakých 4 stupňů se rozdělují, proč vznikají a jak je efektivně léčit.

Co jsou dekubity

Jako dekubity se označují proleženiny. V podstatě se jedná o rány, které vznikají vlivem působení lokálního tlaku na určitou tkáň. Rozsah poškození tkáně ovlivňuje více faktorů, a to konkrétně:

Jak na hojení předvánočních úrazů

Čtyři týdny před Vánoci přichází advent, období radostného očekávání svátků vánočních. Rok nenabízí vhodnější příležitost ke zklidnění, zamyšlení nad uplynulým rokem a konání dobrých skutků. Kéž bychom v tomto období zůstali jen u slavnostního rozsvěcování vánočních stromů či svíček na adventním věnci. V řadě rodin je však advent hlavně dobou nákupů a uklízení, měnící poklidnou duchovní atmosféru ve vyčerpávající zápas s časem na pokraji nervového zhroucení.

Péče o imobilního pacienta - pohyb a nácvik chůze

Posouvání na lůžku

  • nemocný uchopí hrazdu
  • pokrčí dolní končetiny
  • nadzvedne pánev nebo se posouvá z boku na bok

Obracení na lůžku

  • nemocný uchopí rukou postranici
  • postupně otočí hlavu, ramena, trup a dolní končetiny

Posazování na lůžku s dolními končetinami na lůžku

  • zvedneme zadní část lůžka v úhlu 35 až 45 stupňů
  • nemocný pokrčí dolní končetiny
  • polohu nemocného stabilizujeme polohovacími pomůckami

Jak polohovat pacienta (VIDEO)

Kromě samotného polohování si ukážeme, jak připravit lůžko, jak používat polštáře a další pomůcky, jak polohovat v noci (tzv. mikropolohování) anebo také jak přesouvat pacienta z vozíku na lůžko. Tato doporučení se hodí zejména těm, kteří pečují doma nebo v zdravotnickém nebo sociálním zařízení o málo pohyblivého pacienta. 

Stupně proleženin

Proleženiny (dekubity) vznikají často u nemocných s omezenou citlivostí, například po úrazu páteře nebo těch, kteří jsou dlouhodobě v bezvědomí. Jaká místa na těle jsou ohrožena a lze proleženinám předcházet?

Prevence proleženin tedy záleží především na ošetřovatelském personálu. Proleženiny mají typickou lokalizaci, takže jejich vznik lze nejen předvídat, ale je mu také možné předcházet. Ohrožena jsou především místa se ztenčenou tukovou vrstvou. Nejčastěji se vyskytují v týle, na lopatkách, loktech, v sakrální krajině, na hýždích a patách.

Přípravky k ošetření proleženin a vředů

Pro léčbu špatně se hojících ran, především proleženin, bércových vředů a diabetické nohy, používáme celou řadu přípravků a zdravotnického materiálu, které ovlivňují jednotlivé fáze hojení. Přednost dáváme krytí, které umožňuje vlhké hojení ran.

Antiseptické přípravky

Úkolem imunitního systému je zbavit ránu mikroorganismů, čemuž můžeme pomoci antiseptickými přípravky, které odstraní z rány infekci. Obsahují látky na bázi antibiotik i látky, které usnadňují jejich průnik bakteriálním biofilmem.

Inkontinence a poškození kůže

Inkontinence je stav, kdy dochází k samovolnému, nechtěnému a vůli neovladatelnému úniku moči nebo stolice. Příčiny jejího vzniku mohou být různé, stejně tak jako délka trvání. Inkontinence může být přechodná nebo trvalá. Pro pacienta se však vždy stává problémem nejen hygienickým a sociálním, ale posléze i zdravotním. Pokud se na ni včas nemyslí, může zejména u nepohyblivých či špatně pohyblivých pacientů přispět k poškození kůže a komplikacím hojení chronických ran, především proleženin.