Vytisknout Poslat na e-mail

Jedním z nejúčinnějších opatření, která brání šíření koronaviru, ale i jiných infekčních onemocnění, je důkladné mytí rukou nebo jejich dezinfekce. Provádíme hygienu rukou správně? Zopakujme si správný postup!

Jak si správně umýt ruce

  1. Ruce si namočte, naneste na ně mýdlo a pořádně ho napěňte.
  2. Třením rukou o sebe naneste mýdlo na všechny plochy (dlaně, hřbety, prostory mezi prsty, palce a špičky prstů).
  3. Opláchněte si ruce vodou.
  4. Pokud má umyvadlo pákovou baterii, zavřete vodu předloktím, jinak sahejte na kohoutek přes ručník. Pokud provádíte hygienu rukou v domácím prostředí, nemusíte se bát dotknout páky baterie rukou. Pravidelně ji ale čistěte.
  5. Ruce si osušte – pozor na látkové ručníky, pravidelně je perte. Na veřejných místech je vhodnější používat jednorázové papírové

Pokud máte k dispozici dezinfekci na ruce, dejte jí v době pandemie nebo jiných epidemií (např. žloutenkové, chřipkové) před mytím rukou přednost a ruce si dezinfikujte. Před použitím dezinfekce je mýt nemusíte, pouze když budou viditelně znečištěné.

Dezinfekci je vhodné mít blízko vchodových dveří a použít ji bezprostředně po příchodu domů. Dezinfekcí také otřete kliku dveří. Celý proces mytí rukou nebo jejich dezinfekce by měl trvat přibližně jednu minutu. Ruce si myjte až po zápěstí a před umytím si sundejte všechny prstýnky a hodinky.

Kdy si ruce mýt?

Jsme zvyklí si ruce mýt vždy před jídlem, po použití toalety a při jejich ušpinění. Některé situace ale ještě zažité nemáme. V době koronavirové epidemie je důležité si umýt ruce poté, co se dotkneme předmětů, na které před námi mohl sáhnout někdo jiný – typicky madel v dopravních prostředcích, držadel nákupních košíků, tlačítek na bankomatu nebo platebním terminálu, peněz.

Ruce si samozřejmě myjeme i po příchodu z venku, po hlazení domácího mazlíčka, po kontaktu se surovinami během vaření, po vynesení odpadků, kýchnutí do ruky nebo do papírového kapesníku a návštěvě kolektivu. Tak jak jsme běžně zvyklí. V době epidemie se vyvarujte podávání ruky. Když ji zvednete na znamení pozdravu, nikdo vás za nevychované považovat nebude. Naopak ocení vaši ohleduplnost.

Proč a čím si ruce dezinfikovat?

Správně provedeným mytím z rukou mechanicky odstraníme většinu bakterií. Pro úplné odstranění mikrobů použijeme dezinfekční prostředek na bázi alkoholu. Postupujeme stejně jako u mytí rukou, tedy naneseme a rozetřeme dezinfekci na všechny plochy včetně dlaní, hřbetů rukou a meziprstí.

Nezapomeneme na palce a špičky prstů, které se kontaktních míst dotýkají nejvíce. To už je zmíněno v odstavci kdy si mýt ruce.

Doporučené přípravky k mytí a dezinfekci rukou

Lifosan® soft – jemná mycí emulze s vysokým mycím efektem
Promanum® Pure – alkoholový dezinfekční prostředek s obsahem pěsticích, ochranných a hydratujících látek pro hygienickou dezinfekci rukou
Softa-Man® Acute – alkoholový dezinfekční prostředek s účinností na kompletní spektrum virů pro hygienickou dezinfekci rukou
Softa-Man® ViscoRub – alkoholový viskózní roztok pro hygienickou dezinfekci rukou a k sanitaci rukou v prostředí bez možnosti použití vody
Softalind® Hand Sanitizer – alkoholový dezinfekční prostředek na ruce určený pro citlivou pokožku

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Lenka Hobzová podcast Medicína
Tajemství správné hygieny rukou | Podcast Medicína

Nepropásněte náš nejnovější díl podcastu Medicína, zveřejněný ke Světovému dni hygieny rukou...

Celý článek
Alena Kyselová Jak na rány?
Jak na rány? Hydrogel a správné krytí je základ

Hojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...

Celý článek
Děti hygiena rukou
Desatero pro čisté ruce našich dětí

Za pomoci odborníků z Národní pracovní skupiny pro hygienu rukou a dětských psychologů vytvořila...

Celý článek