Vytisknout Poslat na e-mail

Dotaz na umyté ruce patří v dětství k nejčastějším. Ptali se na ně rodiče, prarodiče i učitelky v mateřské škole. Hlavním důvodem, proč na mytí rukou naši vychovatelé tolik dbali, byla obava z nemocí, které se špinavýma rukama přenášejí.

To, že nemocnice nebo ambulance jsou jedním z nejrizikovějších míst, kde se můžeme s infekcemi potkat, naše vychovatele nejspíš vůbec nenapadlo. Hygiena rukou ve zdravotnickém zařízení je dnes velmi aktuálním tématem, které si zasluhuje, abychom se mu věnovali v samostatné kapitole.

Proč si mýt ruce?

Jednoduše řečeno, mytí rukou patří nejen ke slušnému vychování, ale především chráníme sebe i své okolí před zdravotními riziky.

  • Mytím rukou se snažíme bránit nákazám, které se rukama přenášejí. K těm patří například „nemoc špinavých rukou“ hepatitida (žloutenka) typu A, průjmová onemocnění vyvolaná střevními bakteriemi a nemoci přenášené ze zvířat na člověka.
  • Mytím rukou přispíváme k předcházení přenosu a šíření nákazy.
  • Mytí rukou patří k základním pravidlům osobní hygieny, kterým chráníme jak své zdraví, tak i zdraví svého okolí. Navíc má vliv i na estetickou rovinu vnímání člověka.

V textech o hygieně se můžeme setkat s následujícími pojmy:

  • Hygiena: soubor zásad pro uchování zdraví. Jejich dodržování působí preventivně při snižování výskytu a šíření chorob.
  • Sanitace: soubor mechanických postupů, které odstraňují nečistoty a snižují počet mikroorganismů.
  • Dezinfekce: ničení mikroorganismů v prostředí a na površích pomocí fyzikálních, chemických nebo kombinovaných postupů.
  • Sterilizace: souhrn opatření, kterými se v daném prostředí usmrtí všechny životaschopné mikroorganismy. Provádí se mnoha způsoby. Nejčastěji vlhkým teplem, horkým vzduchem, plasmou nebo pomocí chemických látek, jako jsou formaldehyd a ethylenoxid.
  • Asepse: naprostá nepřítomnost mikroorganismů v prostředí, většinou jí dosahujeme pomocí sterilizace.
Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Lenka Hobzová podcast Medicína
Tajemství správné hygieny rukou | Podcast Medicína

Nepropásněte náš nejnovější díl podcastu Medicína, zveřejněný ke Světovému dni hygieny rukou...

Celý článek
Alena Kyselová Jak na rány?
Jak na rány? Hydrogel a správné krytí je základ

Hojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...

Celý článek
Děti hygiena rukou
Desatero pro čisté ruce našich dětí

Za pomoci odborníků z Národní pracovní skupiny pro hygienu rukou a dětských psychologů vytvořila...

Celý článek