7. 9. 2015
Vytisknout Poslat na e-mail

Dotaz na umyté ruce patří v dětství k nejčastějším. Ptali se na ně rodiče, prarodiče i učitelky v mateřské škole. Hlavním důvodem, proč na mytí rukou naši vychovatelé tolik dbali, byla obava z nemocí, které se špinavýma rukama přenášejí.

To, že nemocnice nebo ambulance jsou jedním z nejrizikovějších míst, kde se můžeme s infekcemi potkat, naše vychovatele nejspíš vůbec nenapadlo. Hygiena rukou ve zdravotnickém zařízení je dnes velmi aktuálním tématem, které si zasluhuje, abychom se mu věnovali v samostatné kapitole.

  Proč si mýt ruce?

  Jednoduše řečeno, mytí rukou patří nejen ke slušnému vychování, ale především chráníme sebe i své okolí před zdravotními riziky.

  • Mytím rukou se snažíme bránit nákazám, které se rukama přenášejí. K těm patří například „nemoc špinavých rukou“ hepatitida (žloutenka) typu A, průjmová onemocnění vyvolaná střevními bakteriemi a nemoci přenášené ze zvířat na člověka.
  • Mytím rukou přispíváme k předcházení přenosu a šíření nákazy.
  • Mytí rukou patří k základním pravidlům osobní hygieny, kterým chráníme jak své zdraví, tak i zdraví svého okolí. Navíc má vliv i na estetickou rovinu vnímání člověka.

  V textech o hygieně se můžeme setkat s následujícími pojmy:

  • Hygiena: soubor zásad pro uchování zdraví. Jejich dodržování působí preventivně při snižování výskytu a šíření chorob.
  • Sanitace: soubor mechanických postupů, které odstraňují nečistoty a snižují počet mikroorganismů.
  • Dezinfekce: ničení mikroorganismů v prostředí a na površích pomocí fyzikálních, chemických nebo kombinovaných postupů.
  • Sterilizace: souhrn opatření, kterými se v daném prostředí usmrtí všechny životaschopné mikroorganismy. Provádí se mnoha způsoby. Nejčastěji vlhkým teplem, horkým vzduchem, plasmou nebo pomocí chemických látek, jako jsou formaldehyd a ethylenoxid.
  • Asepse: naprostá nepřítomnost mikroorganismů v prostředí, většinou jí dosahujeme pomocí sterilizace.
  Poradna

  Poradna

  Zeptejte se, poradíme

  Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

  Poradna
  Mohlo by se vám líbit
  Alena Kyselová Jak na rány?
  Jak na rány? Hydrogel a správné krytí je základ

  Hojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...

  Celý článek
  Děti hygiena rukou
  Desatero pro čisté ruce našich dětí

  Za pomoci odborníků z Národní pracovní skupiny pro hygienu rukou a dětských psychologů vytvořila...

  Celý článek
  Světový den mytí rukou
  Světový den mytí rukou 2020: myjte si ruce, ale dělejte to správně

  „Nezapomeň si umýt ruce.“ Tuhle větu jsme jako malí od svých rodičů slyšeli nesčetněkrát a pak jsme...

  Celý článek