6. 12. 2014
Vytisknout Poslat na e-mail

Infekce v místě výkonu představují jedno z rizik každého chirurgického zákroku. Jejich příčinou jsou nozokomiální infekce, často reprezentované rezistentními kmeny bakterií, z nichž se nejčastěji vyskytuje zlatý stafylokok – Staphylococcus aureus.

Tato bakterie je součástí běžné kožní mikroflóry, aniž vyvolává zdravotní potíže. Pokud se ale dostane do operační rány, může způsobit závažné komplikace, zejména pokud je rezistentní na antibiotika.

Péče o pokožku před operací

Důkladná péče o pokožku před plánovanou operací je základem prevence pooperačních komplikací. Jejím cílem je minimalizovat výskyt kožních bakterií, především zlatého stafylokoka. Snížení bakteriální mikroflóry samotným pacientem je prvním důležitým krokem, o další krok se postarají lékaři správnou dezinfekcí operačního pole před samotnou operací.

Postup se může lišit podle zvyklostí konkrétního pracoviště, ale měly by být dodrženy tyto základní body:  

  • Celková očista – v den operace provede pacient za pomoci ošetřujícího personálu celkovou předoperační očistu. Osprchuje se a umyje se mýdlem s dezinfekční složkou. Při koupeli by si měl také umýt vlasy. Před odjezdem na operační sál jsou vlasy ještě zakryty operační čepicí na jedno použití. Pacient by se měl při sprchování zaměřit především na kožní záhyby a rýhy, kde je koncentrace bakterií největší. Pokud bude prováděn výkon v oblasti břišní stěny, provede se ještě dezinfekce pupku pomocí alkoholového roztoku.
  • Odstranění ochlupení – dalším nutným opatřením je odstranění ochlupení v místě operačního pole a dezinfekce oholeného místa. Odstranění ochlupení by mělo být provedeno maximálně dvě hodiny před zákrokem.
  • Několikadenní příprava – v případech některých operací, jako je operace srdce, je požadována několikadenní předoperační očista. Používají se k ní antiseptické dezinfekční prostředky.
  • Akutní a urgentní zákroky – předoperační dezinfekční přípravu není samozřejmě možné u těchto výkonů provádět.
  • „Umytí k operaci“ – hygienické mytí a chirurgická dezinfekce rukou zdravotnického personálu jsou základním preventivním opatřením proti infekci v pooperační ráně.
  • Dezinfekce operačního pole – po chirurgické dezinfekci rukou natře lékař přímo na operačním sále operační pole dezinfekcí. Tím je příprava operačního pole dokončena.

Aktivní přístup pacienta k předoperační přípravě

Pacient si před plánovanou operací omývá tělo produkty řady Prontoderm®. Doporučuje se mytí před operací opakovat nejlépe tři po sobě jdoucí dny. Zdravotnické prostředky Prontoderm jsou částečně hrazeny pojišťovnou, proto je škoda této možnosti nevyužít.

Stoprocentně zbavit pokožku bakterií bohužel stále ještě není možné, ale kombinací několika účinných postupů se tomu můžeme alespoň přiblížit.

The referenced media source is missing and needs to be re-embedded.
 

Po operaci

Stav a hojení operační rány záleží i na pacientovi. Základem je důsledná dezinfekce rukou před kontaktem s ránou, ať už se jí dotýká kdokoliv. Je v zájmu zdraví samotného pacienta, aby se kohokoliv, kdo se bude chtít jeho rány dotknout, zeptal, zda si předtím vydezinfikoval ruce. Je to právo každého pacienta a obavy rozhodně nejsou na místě.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Alena Kyselová Jak na rány?
Jak na rány? Hydrogel a správné krytí je základ

Hojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...

Celý článek
Děti hygiena rukou
Desatero pro čisté ruce našich dětí

Za pomoci odborníků z Národní pracovní skupiny pro hygienu rukou a dětských psychologů vytvořila...

Celý článek
Světový den mytí rukou
Světový den mytí rukou 2020: myjte si ruce, ale dělejte to správně

„Nezapomeň si umýt ruce.“ Tuhle větu jsme jako malí od svých rodičů slyšeli nesčetněkrát a pak jsme...

Celý článek