Vytisknout Poslat na e-mail

V posledních dnech se vám možná stalo, že vám stomatolog, který vás zve na preventivní kontroly, zavolal, ať na plánovanou prohlídku nechodíte, že během koronavirové epidemie ošetřuje jen akutní případy. Většina z těch, co takovou zprávu dostanou, se v první chvíli zaraduje, ale pak si uvědomí, že má nyní mnohem větší zodpovědnost za zdraví své dutiny ústní. Co pro ni můžete udělat?

Právě teď máte příležitost se zamyslet, zda je péče, kterou dutině ústní poskytujete, dostatečná. Zubní kartáček a pasta jsou standardem, bez nichž si mnozí z nás nedovedou představit začátek a konec dne. Ale ústní voda? K jejímu použití sáhne většina lidí až v případě, že má nějaký problém.

Proč používat ústní vodu

Význam ústní vody nespočívá pouze v osvěžení dechu. Její hlavní funkcí je zbavit ústa mikrobů, kterých je v dutině ústní mnoho a jejichž společenství je velmi pestré. Nejvíce mikrobiální osídlení úst ovlivňuje strava, ale i další faktory jako věk, pohlaví a celkový stav organismu.Zdravý jedinec si vystačí s pravidelnou hygienou, je-li ale oslaben nemocí, jsou jeho ústa náchylnější k různým zánětům. Některé mikroorganismy totiž čekají na vhodný okamžik, aby se začaly množit, což se projeví viditelnými změnami v ústech, které jsou nejen vidět, například červené sliznice nebo bílé povlaky, ale bohužel i cítit.

Mikroflóru dutiny ústní můžeme rozdělit na přechodnou a stálou. S většinou stálých mikrobů žijeme bez větších potíží, ale za určitých podmínek mohou způsobit záněty zubů, sliznic nebo dásní. Rizikem je kromě oslabení imunity například kouření, špatná hygiena, hormonální změny, těhotenství, stres nebo zubní kámen. Právě jeho tvorba začíná usazováním zubního plaku, jehož součástí jsou bakterie, na povrchu zubů. Ukládáním minerálů za slin se plak mění na tvrdý kámen, který musí odstranit lékař.

Zubní kámen trápí 95 procent populace a je hlavním rizikovým faktorem zánětu závěsného aparátu zubu (parodontitidy). Lze jej odstranit pravidelným čištěním. Mechanická očista zubů a správný kartáček jsou mnohem důležitější než zubní pasta. Ke snížené tvorbě zubního plaku a následně i zubního kamene pomáhá i ústní voda, která ústní dutinu zbavuje bakterií.

Nějaký nápad?

Dutinu ústní může zbavit mikroorganismů a zubního plaku pravidelné a dlouhodobé používání ústní vody ProntOral®. Je vhodná i pro osoby s citlivou a problematickou ústní sliznicí i pacienty, kteří mají sliznice poškozené například ozařováním nebo chemoterapií. Účinně snižuje počet mikroorganismů v ústech a brání jejich přemnožení.

Snižuje tvorbu zubního plaku, a tím působí preventivně proti vzniku zubního kazu. Její mentolová chuť navíc osvěží dech. Nespoléhejte tedy jen na zubaře a pojďte zdraví svých úst naproti.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Lenka Hobzová podcast Medicína
Tajemství správné hygieny rukou | Podcast Medicína

Nepropásněte náš nejnovější díl podcastu Medicína, zveřejněný ke Světovému dni hygieny rukou...

Celý článek
Alena Kyselová Jak na rány?
Jak na rány? Hydrogel a správné krytí je základ

Hojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...

Celý článek
Děti hygiena rukou
Desatero pro čisté ruce našich dětí

Za pomoci odborníků z Národní pracovní skupiny pro hygienu rukou a dětských psychologů vytvořila...

Celý článek