03. 09. 2015
Vytisknout Poslat na e-mail

Pozor na úkryty bakterií

Na našich rukou se nachází velké množství bakterií a dalších mikroorganismů. Mohou jich být až tisíce (spíše miliony) na každém prstu. Jejich množství výrazně snížíme pouze umytím rukou vodou a mýdlem a utřením rukou dosucha papírovým nebo suchým látkovým ručníkem. Existují ale místa, kam se bakterie dokážou před mýdlem ukrýt.

Prstýnek je třeba sejmout každý den

První skrýší pro mikroorganismy jsou prstýnky. Na veřejnosti je běžně z prstu nesundáváme, ale měli bychom to dělat alespoň doma. Pod šperky, ve vlhkém a teplém prostředí, se mohou bakterie pomnožit. Součástí správného postupu mytí rukou je tedy odložení všech prstenů. Zdravotnický personál by neměl v práci nosit prstýnky vůbec.

Hodiny a náramky brání mytí předloktí

Pokud si myjeme ruce, měli bychom si umýt i obě předloktí, a to do poloviny. A právě tady nacházejí bakterie úkryt pod hodinkami či náramky. Platí tedy stejné doporučení jako v případě prstýnků – před mytím je odložit.

Na umělých nehtech je více bakterií než na přírodních

Třetí možností zvyšující výskyt bakterií na rukou jsou umělé gelové nehty. Bylo zjištěno, že se na nich nachází více bakterií než na nehtech přírodních, a to i po umytí rukou vodou a mýdlem i po dezinfekci. Díky jejich délce, která je větší než u přírodních nehtů, je pod nimi i více místa pro bakterie, a hlavně se s nimi hůře provádí hygiena rukou. Zdravotnickému personálu vyhláška přímo doporučuje, že nehty musí být krátké a přírodní.

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna

Mohlo by se vám líbit
Děti hygiena rukou
Desatero pro čisté ruce našich dětí

Za pomoci odborníků z Národní pracovní skupiny pro hygienu rukou a dětských psychologů vytvořila...

Celý článek
shutterstock_1637840734
Světový den mytí rukou 2020: myjte si ruce, ale dělejte to správně

„Nezapomeň si umýt ruce.“ Tuhle větu jsme jako malí od svých rodičů slyšeli nesčetněkrát a pak jsme...

Celý článek
screen
Chraňte sebe i svou rodinu

Žijete ve společné domácnosti s osobou nebo máte v domácí péči někoho s podezřením na onemocnění...

Celý článek