10. 02. 2012
Vytisknout Poslat na e-mail

Dialýza

Peritoneální dialýza (břišní neboli pobřišnicová dialýza)

Při této metodě se krev čistí přechodem zplodin látkové přeměny do roztoku v pobřišnicové dutině. Roztok je do břicha napouštěn tenkou hadičkou natrvalo zavedenou do břišní stěny. Peritoneální dialýzu lze provádět i v pohodlí domova, a to buď několikrát denně v kratších cyklech (CAPD - kontinuální peritoneální dialýza) anebo formou dlouhého cyklu, který lze používat v noci během spánku (APD - automatická peritoneální dialýza). Proto se peritoneální dialýza někdy nazývá jako domácí dialýza.
Více informací o peritoneální dialýze.

Hemodialýza (krevní dialýza)

Krev je očišťována ve speciálním přístroji – v tzv. umělé ledvině. Znečistěná krev se hadičkou průběžně přivádí do přístroje a jinou hadičkou se očištěná krev vrací nemocnému. Tento typ dialýzy probíhá v dialyzačních střediscích dvakrát anebo třikrát týdně a trvá asi 5 hodin. Více informací o hemodialýze.
Další odkazy:

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna

Mohlo by se vám líbit
prof. Haškovcová
O dialyzačním přístroji se ještě v 60. letech mluvilo jako o smrticím nástroji

Profesorka Helena Haškovcová, která byla nedávno oceněna Cenou Aesculap Akademie, je mimořádně...

Celý článek
Smetanový koláč s borůvkamii
Smetanový koláč s borůvkami

Těsto vyválíme kolmo na listování na kruh o průměru 32 centimetrů a o tloušťce cca 3 milimetry. Těstem vyložíme formu, přitlačíme ho k okrajům...

Celý článek
M. Fialová
Dcera jako strážný anděl

Martině Fialové je 27 let, žije s přítelem a pracuje jako zdravotní sestřička na chirurgii v...

Celý článek