10. 02. 2012
Vytisknout Poslat na e-mail

Dialýza

Peritoneální dialýza (břišní neboli pobřišnicová dialýza)

Při této metodě se krev čistí přechodem zplodin látkové přeměny do roztoku v pobřišnicové dutině. Roztok je do břicha napouštěn tenkou hadičkou natrvalo zavedenou do břišní stěny. Peritoneální dialýzu lze provádět i v pohodlí domova, a to buď několikrát denně v kratších cyklech (CAPD - kontinuální peritoneální dialýza) anebo formou dlouhého cyklu, který lze používat v noci během spánku (APD - automatická peritoneální dialýza). Proto se peritoneální dialýza někdy nazývá jako domácí dialýza.
Více informací o peritoneální dialýze.

Hemodialýza (krevní dialýza)

Krev je očišťována ve speciálním přístroji – v tzv. umělé ledvině. Znečistěná krev se hadičkou průběžně přivádí do přístroje a jinou hadičkou se očištěná krev vrací nemocnému. Tento typ dialýzy probíhá v dialyzačních střediscích dvakrát anebo třikrát týdně a trvá asi 5 hodin. Více informací o hemodialýze.
Další odkazy:

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna

Mohlo by se vám líbit
muž na domácí dialýze
Jakub Teichmann: doma je to přece jenom lepší

Většina dialyzovaných pacientů chápe docházení na dialyzační středisko jako nutnost, se kterou se...

Celý článek
prof. Haškovcová
O dialyzačním přístroji se ještě v 60. letech mluvilo jako o smrticím nástroji

Profesorka Helena Haškovcová, která byla nedávno oceněna Cenou Aesculap Akademie, je mimořádně...

Celý článek
Smetanový koláč s borůvkamii
Smetanový koláč s borůvkami

Těsto vyválíme kolmo na listování na kruh o průměru 32 centimetrů a o tloušťce cca 3 milimetry. Těstem vyložíme formu, přitlačíme ho k okrajům...

Celý článek