11. 06. 2021
Vytisknout Poslat na e-mail

Dialyzační střediska B. Braun Avitum hlásí vysokou proočkovanost pacientů

covid vaccineDialyzační střediska B. Braun Avitum od samého začátku bojovala o vakcíny proti koronaviru pro své pacienty s chronickým onemocněním ledvin. Díky intenzivní spolupráci s Českou nefrologickou společností střediska uspěla a ke konci dubna hlásila, že téměř 85 % všech dialyzovaných pacientů už je buď naočkovaných, nebo dostalo první dávku vakcíny.

Dialyzační střediska B. Braun Avitum po celé republice zprostředkovávají očkování pro své pacienty od začátku března 2021. Dohromady se jedná o vakcinaci skupiny zhruba 1 150 lidí. Většina se očkováním před covidem-19 chránit chce. Původně ale na vakcínu nedosáhl nikdo mimo věkový limit (80+, později 70+). Teď už dostává kaž­dý dialyzovaný pacient vyhodnocený jako adept pro očkování speciální kód od Ministerstva zdravotnictví. Ten pak spolu s lékařskou zprávou potvrzující, že je v dialyzačním programu, předloží při očkování. Věk už přitom není rozhodující: „Do objednávacího systému se dostanou i pacienti mladší, než je oficiální věkový strop,“ potvrzuje MUDr. Vladimír Vojanec, hlavní nefrolog B. Braun Avitum a primář dialyzačního střediska na pražské Bulovce.

Dialyzovaní mají o očkování zájem v celé zemi

Vakcinace pacientů plzeňské dialýzy začala ve spolupráci s očkovacím centrem ve Fakultní nemocnici Plzeň od 1. března. Primářka dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Plzni MUDr. Lada Malánová považuje proočkování většiny pacientů za velký úspěch. „Pacienty jsme nemuseli nijak přesvědčovat, osvěta tu běží dobře,“ doplňuje Lada Malánová.

Také teplické dialyzační středisko ve spolupráci s několika očkovacími centry v okolí odstartovalo vakcinaci už v březnu. „Zájem byl opravdu hojný, někteří ho projevili ještě předtím, než jsme s očkováním vůbec začali,“ hodnotí vedoucí lékař dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Teplicích MUDr. František Švára.

Pacienti jsou za očkování vděční

Pavel Vávra je 73letý diabetik a kardiak po operaci bypassu. Na dialýzu do plzeňského střediska dochází už pátým rokem pro chronické selhání ledvin. Vzhledem k závažným přidruženým chorobám není zařazen na čekací listinu na transplantaci, a tak už bude doživotně odkázaný na dialýzu. Letos v zimě prodělal covid-19, hospitalizace nutná nebyla, ale průběh nemoci snadný nebyl. „Vůči očkování jsem byl zpočátku zdrženlivý,“ vzpomíná pan Pavel na své prvotní pocity. „Pak jsem ale covid prodělal a celé se mi to rozleželo v hlavě. Rodina o mě navíc měla veliký strach, takže po konzultacích s lékaři jsem po Velikonocích dostal první dávku Pfizeru, druhou dostanu v květnu,“ doplňuje Pavel Vávra.

Podobný „očkovací“ příběh prožila 56letá Mirka Krpálková. Na dialýze je teprve od loňského ledna a je současně zařazena v pořadníku čekatelů na transplantaci ledviny. Čistit krev si jezdí do teplického střediska třikrát týdně na čtyři hodiny. Covid-19 prodělala v lednu se středně těžkým průběhem, ale hospitalizace nutná nebyla. „S dialýzou jsem v době nemoci pokračovala s přeřazením do karanténních směn,“ vzpomíná paní Mirka. Očkování absolvovala v březnu vakcínou Pfizer v pražském IKEMu. „Pár dní jsem o tom přemýšlela, než jsem se rozhodla, ale jako dialyzovaná pacientka patřím do rizikové skupiny a jako čekatelce na transplantaci mi to lékaři jednoznačně doporučili,“ dodává Mirka Krpálková, která měla po vakcinaci stejně jako Pavel Vávra jen mírné vedlejší účinky.

Na chronicky nemocné se nesmí zapomínat

„Je důležité myslet na chronicky nemocné i do budoucna. S přibývajícími mutacemi koronaviru může být potřeba pacienty znovu očkovat inovovanými vakcínami,“ říká ředitel dialyzační sítě s 1 150 pacienty MUDr. Martin Kuncek. Proočkovanost je neméně důležitá také u zdravotnického personálu kvůli vlastní ochraně i kvůli ochraně pacientů, se kterými pracuje.

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna

Mohlo by se vám líbit
prof. Haškovcová
O dialyzačním přístroji se ještě v 60. letech mluvilo jako o smrticím nástroji

Profesorka Helena Haškovcová, která byla nedávno oceněna Cenou Aesculap Akademie, je mimořádně...

Celý článek
M. Fialová
Dcera jako strážný anděl

Martině Fialové je 27 let, žije s přítelem a pracuje jako zdravotní sestřička na chirurgii v...

Celý článek
Smetanový koláč s borůvkamii
Smetanový koláč s borůvkami

Těsto vyválíme kolmo na listování na kruh o průměru 32 centimetrů a o tloušťce cca 3 milimetry. Těstem vyložíme formu, přitlačíme ho k okrajům...

Celý článek