16. 02. 2021
Vytisknout Poslat na e-mail

Léčivá síla štětce a tužky

Kdy jste naposledy namalovali nebo nakreslili obrázek? Před dlouhou dobou? Možná před desítkami let? Většina dospělých, s výjimkou profesionálních umělců a malého množství amatérů, vám odpoví podobně. V dětství jsme však malovali všichni. Schopnost a potřebu vyjádřit se obrazem však v sobě máme stejně tak jako schopnost mluvit.

dedecek s vnukemStále si ještě pamatujete, jakým potěšením bylo pohroužit se do všech těch úžasných barev a jaký pocit jste z toho měli? A na tu volnost, když jste při tvorbě svého vlastního obrázku dělali mnoho drobných samostatných rozhodnutí ve snaze, aby vypadal přesně tak, jak jste chtěli?

Malování jako součást léčebné terapie

Naučit se pomocí tvůrčí činnosti vnímat své pocity a posílit svůj úsudek a sebevědomí jsou rozhodující důvody, proč se malování a další výtvarné techniky již dlouhou dobu úspěšně používají v léčebné terapii. Pozitivní účinky umělecké terapie byly vědecky prokázány, například v případech bolesti a psychologických problémů, jako je deprese a úzkost. Když se soustředíte na svou vlastní práci, může dojít ke vzniku toho, čemu odborníci říkají „splynutí“ nebo také anglicky „flow“. Je to pocit naprostého ponoření do nějaké činnosti, kdy se zároveň cítíte být plně sami sebou. Proto vám malování může pomoci nejen relaxovat, ale i překonávat obtíže. Vlastně vás může učinit šťastnými, a to zcela nezávisle na tom, jaký máte talent. Jediné, co potřebujete, je trocha svobodomyslnosti a zvědavosti. Pomáhá vám to vidět svět jinýma očima.

Proč to tedy nezkusit? Je to způsob, jak vnést do svého života umění.

Hledejte inspiraci a pomoc

Nejste si jisti, zda skutečně chcete malovat nebo jakou techniku byste měli zkusit? Začněte něčím jednoduchým, jako jsou omalovánky, nebo kreslete podle vzoru. Hledejte inspiraci ve všem, co vás příjemně naladí: v uměleckém díle, na fotografiích, v hudbě či přírodě. Potřebujete-li zjistit, jak uvést své nápady do praxe, můžete se v dnešní době pandemie zúčastnit on-line výtvarných kurzů nebo on-line workshopů. Také si můžete na internetu najít instruktážní videa. Pokud si myslíte, že byste si o své tvorbě potřebovali s někým promluvit, nebo pokud hledáte vedení a pomoc, zeptejte se ve svém dialyzačním středisku na speciální arteterapeutické služby.

Kreslení během dialýzy

Tuto činnost lze skutečně snadno provozovat pomocí tabletu a digitálního pera. Vyzkoušejte si třeba digitální verzi a stáhněte si jednu z mnoha aplikací na kreslení, které jsou na internetu k dispozici. Abyste tyto programy dokonale zvládli, přihlaste se do kurzu nebo se učte sami pomocí nějakého z mnoha bezplatných videí, která naleznete na internetu.

Zbavte se pocitu, že musíte něčeho dosáhnout

Ať už budete používat štětec, digitální pero nebo špachtli, nesmíte své dílo vidět jako test svých dovedností, ale spíše jako zdroj osobního potěšení. I když nakreslíte na papír cokoli, nebude to určeno k tomu, abyste ohromili mezinárodní trh s uměním. Děláte to především sami pro sebe. Nechte se vést svými instinkty.

Malování vám dodá sebevědomí, dobrou náladu a pocit rovnováhy, a nemusíte zrovna být velkým umělcem.
Hledejte inspiraci ve všem, co vás příjemně naladí: v uměleckých dílech, na fotografiích, v hudbě či v přírodě.

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna

Mohlo by se vám líbit
prof. Haškovcová
O dialyzačním přístroji se ještě v 60. letech mluvilo jako o smrticím nástroji

Profesorka Helena Haškovcová, která byla nedávno oceněna Cenou Aesculap Akademie, je mimořádně...

Celý článek
Smetanový koláč s borůvkamii
Smetanový koláč s borůvkami

Těsto vyválíme kolmo na listování na kruh o průměru 32 centimetrů a o tloušťce cca 3 milimetry. Těstem vyložíme formu, přitlačíme ho k okrajům...

Celý článek
M. Fialová
Dcera jako strážný anděl

Martině Fialové je 27 let, žije s přítelem a pracuje jako zdravotní sestřička na chirurgii v...

Celý článek