11. 06. 2021
Vytisknout Poslat na e-mail

Prázdniny s dialýzou: seberte odvahu a vyrazte za dobrodružstvím

rodina prazdninyV dnešní době si víc než kdy jindy uvědomujeme, jaké je to štěstí mít možnost vyrazit na dovolenou načerpat síly. Současná pandemická situace zatím cestování příliš nepřeje, pravidla se ale pomalu rozvolňují, očkovaných přibývá a my věříme, že lepší „cestovatelské“ zítřky jsou už za dveřmi, a to i pro dialyzované pacienty, pro které prázdniny mimo domov mohou představovat výzvu. Stačí se jen trochu připravit, třeba s pomocí společnosti B. Braun.

Cestování dialyzovaných pacientů sice vyžaduje více plánování, ale není nemožné. Společnost B. Braun Avitum nabízí všem dialyzovaným pacientům možnost využít programu prázdninových dialýz. Pomáháme takto už mnoho let, hodně míst máme ověřených a pacienti se do nich pravidelně vracejí. Není tedy čeho se bát.

Nemusíte hned za hranice

Pokud máte obavy cestovat do zahraničí, klidně začněte poblíž českých luhů a hájů, síť dialyzačních center v České republice nebo na Slovensku je široká. Například poblíž dialýzy v Uherském Brodě se nacházejí Luhačovice, krásné lázeňské město, kde procedury přizpůsobují dialyzační léčbě. A až se trochu „oťukáte“, můžete se odvážit i na delší cestu. Pokud si nejste jistí, kam vlastně vyrazit, inspirujte se naším časopisem. V rubrikách „Cestujeme u nás“ a „Cestujeme za hranice“ najdete tipy na výlety v blízkosti dialyzačních středisek. V tomto čísle zatím startujeme pozvolna. Čeští čtenáři si mohou naplánovat výlet do Bratislavy, slovenští zase do českých Beskyd. S každým dalším vydáním ale budeme pozvolna objevovat vzdálenější a vzdálenější kraje. Autor zmíněných rubrik se kdysi na dialýze nebál vydat až do Japonska, má tedy zkušeností na rozdávání a jistě vás jeho články inspirují.

Důležité informace

Ne každá dialýza přijímá prázdninové pacienty a ne každá má v požadovaném termínu volnou kapacitu. Doporučujeme nehradit samotný pobyt dříve, než bude dialyzační ošetření potvrzené.

V rámci Evropské unie je mnoho středisek, která akceptují kartu evropského pojištění EHIC, nicméně to není podmínkou. Pokud středisko kartu EHIC přijímá, stačí zaslat její sken a ve většině případů není potřeba hradit jakékoliv další poplatky. I v rámci EU však existují střediska, která kartu neakceptují, a pacient si musí léčbu uhradit a následně žádat kompenzaci u své zdravotní pojišťovny stejně tak jako u středisek mimo EU. Pojišťovna také nemusí uhradit celou částku za ošetření. Ve většině případů uhradí jen část, která se rovná nákladům na dialyzační ošetření v České republice nebo na Slovensku. Před cestou je proto dobré si úhradu u pojišťovny předem ověřit.

Pokud je pro vás problém dopravovat se na dialýzy, zvolte Českou republiku nebo Slovensko. Pokud si v těchto destinacích vyberete dialýzu, která je nejblíže vašemu místu pobytu, není většinou žádný problém zajistit dopravu na dialýzu a zpět sanitním vozem. V případě ostatních míst, například Chorvatska, Španělska apod., musíte počítat s tím, že zajištění dopravy bude na vás.

Prázdninovou dialýzu je potřeba zajišťovat s dostatečným předstihem. Je mnoho dialyzačních středisek, zejména v oblíbené destinaci Chorvatsko, která mají omezenou kapacitu, a pokud není místo rezervováno včas, pacienty odmítají. Pokud má pacient zájem o vycestování do turisticky značně vytížené destinace, doporučujeme rezervovat ošetření i několik měsíců předem.

Pacienti cizích středisek cestující na dialyzační střediska v rámci skupiny B. Braun Avitum CZ/SK bez karty EHIC hradí v hotovosti jednotnou cenu, která je 5 250 Kč / 210 EUR (HD) a 6 250 Kč / 250 EUR (HDF) za každé ošetření.

S ohledem na vývoj pandemické situace mohou v různých destinacích platit různá nařízení ohledně vstupu do země a podstoupení dialyzační léčby. Různá opatření mohou mít i jednotlivá dialyzační střediska. Toto se týká i středisek v síti skupiny B. Braun Avitum CZ/SK.

Jak zajištění prázdninové dialýzy funguje?

V rámci programu pomáháme zajistit pouze samotnou dialýzu, ostatní náležitosti si pacienti vybírají a zajišťují sami.

  • Ověřte si aktuálně platná pravidla cestování a zajištění dialýz s ohledem na pandemii covidu-19.
  • Ujasněte si, jakou variantu cestování preferujete – autem nebo letadlem – a vyberte si destinaci, která vás láká.
  • Připravte si orientační termíny dovolené a informaci o tom, jak často na dialýzu docházíte.
  • Kontaktujte koordinátora prázdninových dialýz.
  • Koordinátor prázdninových dialýz vám doporučí, případně vyhledá vhodné dialyzační středisko. Nemusí se nutně jednat o dialyzační středisko skupiny B. Braun Avitum.
  • Ve chvíli, kdy vybraná dialýza potvrdí možnost prázdninového pobytu, začneme připravovat zdravotnickou dokumentaci. Někdy je dokumentace potřebná jako součást poptávky.
  • Jakmile je vše odevzdané a potvrzené, koordinátor pacienta informuje a případně s ním dořeší všechny další záležitosti.

Pro více informací o prázdninových dialýzách klikněte ZDE.

Michaela Bohatová
koordinátorka prázdninových dialýz

Zajišťování prázdninových dialýz se věnuji od svého nástupu do společnosti B. Braun Avitum, tedy už více než sedm let. Za tu dobu jsem pomohla hodně lidem, kteří třeba vůbec nevěděli, že vycestovat mohou nebo z toho měli obavy. Vždy se vrátili spokojení a nadšení a taková zpětná vazba je pro mě tou největší odměnou. Ráda pomohu i vám. Nebojte se a užijte si dovolenou ať už sami, nebo s rodinou.

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna

Mohlo by se vám líbit
prof. Haškovcová
O dialyzačním přístroji se ještě v 60. letech mluvilo jako o smrticím nástroji

Profesorka Helena Haškovcová, která byla nedávno oceněna Cenou Aesculap Akademie, je mimořádně...

Celý článek
M. Fialová
Dcera jako strážný anděl

Martině Fialové je 27 let, žije s přítelem a pracuje jako zdravotní sestřička na chirurgii v...

Celý článek
Smetanový koláč s borůvkamii
Smetanový koláč s borůvkami

Těsto vyválíme kolmo na listování na kruh o průměru 32 centimetrů a o tloušťce cca 3 milimetry. Těstem vyložíme formu, přitlačíme ho k okrajům...

Celý článek