Vytisknout Poslat na e-mail

Už druhý rok po sobě se na Světový den ledvin druhý čtvrtek v březnu neotevřely k bezplatné prevenci dveře ani jedné nefrologické ambulance v Česku. O ledvinách se však nesmí přestat mluvit a prevence se musí stát celoročním projektem, shodují se nefrologové.

Déjà vu 2021

1. 3. 2020. V ČR se objevil první případ koronaviru. Déjà vu 1. 3. 2021. Česko se uzavírá do nejtěžšího lockdownu v novodobé historii. V obou případech bylo v rámci Světového dne ledvin vše nachystáno k co nejširší prevenci. „Na prevenci se nesmí rezignovat. Z jednorázové akce se musí prevence na den ledvin proměnit v celoroční přístup,“ říká odhodlaně ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK Martin Kuncek s tím, že se o onemocnění ledvin, transplantacích a v dnešní době také covidu a ledvinách musí co nejvíc mluvit. „Je zcela zřejmé, že covid ledviny poškozuje. Například prof. Tesař ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze odhaduje zvýšení počtu dialyzovaných pacientů od 5–10 %. Nic jiného než poctivá prevence nepomůže,“ doplňuje Martin Kuncek. I proto je podle něho důležité, aby se do prevence zapojily i veřejně známé osobnosti.

Karel, Karel a Jitka

Jednou z nich je i herec Karel Zima. Jeho příběh zahýbal Českem v září 2018. Zima tehdy daroval svou ledvinu zpěvákovi kapely 100 °C Karlu Vaňkovi. Nejsou ani příbuzní a nebyli ani velkými kamarády. „Přišlo mi nespravedlivé, že já mám dvě zdravé ledviny a on obě nemocné,“ glosoval tehdy s úsměvem nápad herec Karel Zima. Zákrok mu pozitivně změnil život. Z kuřáka pravidelného se stal kuřák velmi sváteční, alkohol si dá jen občas. „Darování ledviny mě určitě posunulo ke zdravějšímu životnímu stylu. Zároveň jsem se pustil do veřejné osvěty, protože mi to dává smysl,“ vysvětluje herec. Transplantovaná ledvina dostala jméno Jitka a daří se jí dobře.

Oba muži jezdí na kontroly jednou za rok. „Oběma Karlům se daří dobře a já jsem za to velmi rád. Je to vcelku raritní příběh. Přál bych si, aby živých dárců přibývalo,“ říká profesor Tomáš Reischig, vedoucí Nefrologie I. interní kliniky Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Plzeň, kde transplantace proběhla.

Rok s covidem na dialýze

Dialyzovaní pacienti patří mezi vysoce ohroženou skupinu lidí, u které se mortalita v případě nakažení pohybuje kolem 30 %. Řešením mohou být často jen noční dialyzační směny pro pozitivní pacienty. Jedním z průkopníků této metody je i středisko B. Braun Avitum v Plzni. Během pandemie se tam nakazilo čtyřicet pacientů a jedenáct bohužel zemřelo. „Většina se nakazila mimo dialýzu v domácím režimu nebo při převozu v sanitce, kde často cestují 3–4 pacienti. O Vánocích jsme museli v tomto nočním režimu dialyzovat až dvanáct pozitivních pacientů najednou. To je opravdu velký hukot. Těm lidem není dobře, špatně dýchají, kašlou, jsou na kyslíku, mají horečky. Musím poděkovat celému týmu, že to stále je schopen zvládat. Je to extrémně náročné i psychicky,“ říká primářka dialýzy MUDr. Lada Malánová. Noční směny probíhají třikrát týdně od 19 do 24 hodin. Po nich musí personál provést kompletní zhruba dvouhodinovou dezinfekci všech prostor včetně výtahů.

Pandemie v Teplicích transplantace nezabrzdila

Covid snižuje v Česku i počet transplantací ledvin. Jsou tu ale výjimky, které ukazují, že to tak být nemusí. Zatímco počet transplantovaných ledvin v roce 2020 klesl v ČR kvůli pandemii koronaviru zhruba o 10 %, dialýza B. Braun Avitum v Teplicích naopak ohlásila vzestup. Loni se tam podařilo připravit a v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) následně transplantovat osm pacientů, což je o dvě transplantace více než dlouhodobý průměr za posledních pět let. „Musím poděkovat jak odvážným pacientům, tak personálu, že se nenechali covidem zastavit. Klíčem k úspěchu byla důslednost, s jakou personál střediska usiloval o umístění na čekací listinu bez ohledu na překážky související s covidem-19,“ komentoval počet transplantací vedoucí lékař teplické dialýzy MUDr. František Švára. Všechny ledviny pocházely od zemřelých dárců, všechny transplantace proběhly v pražském IKEMu a všechny dopadly dobře.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Světový den ledvin
Ledvinová kalkulačka vám orientačně spočítá riziko onemocnění ledvin

Ledvinová kalkulačka je online dotazník, který vám na základě tzv. rizikových faktorů orientačně vypočítá možné riziko...

Celý článek
Podcast Medicína s primářkou dialyzačního střediska v Uherském Brodu
Dialýza doma umožňuje nový život | podcast Medicína

Českým pacientům na dialýze se otevřela nová, zcela unikátní možnost dialyzovat se doma sami. Na...

Celý článek
Pacient na domácí hemodialýze
Roste počet domácích hemodialýz. V Česku si ji provádí už 80 pacientů

V Česku v posledních letech roste počet pacientů na domácí hemodialýze. Zatímco jich před pěti lety...

Celý článek