Vytisknout Poslat na e-mail

Lidé, kteří rádi noří ruce do záhonků nebo láskyplně opečovávají pokojové rostliny, se zároveň aktivně starají o svoje zdraví, protože zahradničení je mimořádně účinná relaxace.

Všichni víme, že rostliny a květiny přinášejí klid na duši. Není většího štěstí než cítit vůni čerstvých bylinek nebo doma vypěstovaných rajčat. Zahradničení okysličuje krev, a ačkoliv dnes trávíme mnoho času uvnitř budov a před digitálními obrazovkami, schopnost vnímat sílu přírody jsme neztratili, a to hlavně na jaře, kdy s návratem slunečních paprsků všechna zeleň začíná rašit a pučet a nás to táhne ven.  

Jak konkrétně ovlivňuje péče o zeleň naše zdraví? I na to se v nedávných letech zaměřil lékařský výzkum.  Existují důkazy o tom, že péče o rostliny a naslouchání zvukům přírody působí relaxačně a může snižovat krevní tlak a vnímavost vůči bolesti. Při aktivním zahradničení noříme ruce do hlíny a vynakládáme fyzické úsilí při rytí a kopání, což je prospěšné pro srdeční činnost a krevní oběh. Radost ze sázení a sklizně plodů působí proti stresu, úzkostem a depresím. Proto se tato činnost využívá jako podpůrná terapie např. při léčbě duševních onemocnění. Podle jedné z provedených studií i pouhých třicet minut zahradničení může snížit hladinu hydrokortisonu v krvi. Na zahradě člověk zhluboka dýchá a provedená měření dokládají, že zahradničení může dokonce zlepšovat mozkovou činnost. Jakákoliv venkovní činnost posiluje imunitní systém a zlepšuje spánek. Po práci na čerstvém vzduchu máme zdravou chuť k jídlu a celkově zvyšujeme pohodu a kvalitu svého života.    

Vytvořte si přírodní prostředí a "nakrmte" své smysly

Zahradničení je pozitivní především v tom, že nás celkově ovlivňuje. Působí stejnou měrou na tělo i mysl, propojuje člověka s přírodou a je pastvou pro naše smysly. Je to koníček, který nám přináší požitky hmatové, sluchové, čichové a chuťové.  Vše, co probouzí harmonii smyslů, vytváří pocit štěstí. Tady a teď.  

Díky zeleni se mohou dobře cítit i lidé, kteří se rádi obklopují rostlinami ve vnitřních prostorách. Například monstera zlepšuje kvalitu vzduchu v místnosti. Péče o rostliny, zalévání a rosení listů průkazně zlepšuje náladu a přináší uvolnění. Díky každodenní péči o rostliny se cítíme užiteční. K naší trpělivosti a klidu zeleň přispívá tím, že roste svým vlastním tempem. Každodenních pár minut zamyšlení a klidu při péči o rostliny má významný pozitivní vliv na tělo i mysl. Více přírody prospěje nám všem.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Centrum domácí dialýzy ambulance
První Centrum domácí dialýzy v Česku otevírá své dveře v Otrokovicích

Na poliklinice v Otrokovicích se otevírá první ambulantní Centrum domácí dialýzy v Česku . „ Přesun...

Celý článek
Světový den ledvin
Ledvinová kalkulačka vám orientačně spočítá riziko onemocnění ledvin

Ledvinová kalkulačka je online dotazník, který vám na základě tzv. rizikových faktorů orientačně vypočítá možné riziko...

Celý článek
Podcast Medicína s primářkou dialyzačního střediska v Uherském Brodu
Dialýza doma umožňuje nový život | podcast Medicína

Českým pacientům na dialýze se otevřela nová, zcela unikátní možnost dialyzovat se doma sami. Na...

Celý článek