05. 06. 2019
Vytisknout Poslat na e-mail

Sipping – když popíjení prospívá zdraví

Nechutenství a neschopnost přijímat potravu mohou provázet řadu onemocnění. Nejčastěji se s nimi setkáváme u seniorů, nesoběstačných a onkologických pacientů. Právě tyto skupiny osob jsou nejvíce ohroženy podvýživou (malnutricí).

Bílkoviny jsou základ, v nemoci to platí dvojnásob

Lékaři dnes velmi dobře vědí, že v nemoci dochází k čerpání potřebné energie z bílkovin (proteinů), což vede k oslabení kondice pacienta, špatnému fungování svalů i vnitřních orgánů, z nichž můžeme hlavně srdce a plic, špatnému hojení ran i větší náchylnosti k infekci, což je důsledek špatně fungujícího, na bílkovinách závislého imunitního systému. Jak v nemocnici, tak doma se pečující snaží pacientům zajistit co nejkvalitnější stravu podle doporučení nutričních terapeutů, ale co je to někdy platné, když nemocný nejí, protože nemá chuť k jídlu nebo stravu přijímat nemůže.1

Proč jim nechutná?

Někdy může být příčina špatného příjmu banální a snadno řešitelná. Například senior bez kompletního chrupu není schopen sníst sebe chutněji připravené maso, protože ho prostě nerozkouše. V těchto případech pomůže stomatolog, který vyrobí fungující zubní náhradu, nebo mixer, v němž lze stravu rozmělní natolik, aby ji mohl starý člověk snadno konzumovat. Příčinou může být také to, že se starý člověk nebo neurologický pacient není schopen sám obsloužit. Potřebuje tedy pouze někoho, kdo by mu při jídle pomohl, případně ho nakrmil. Je také možné používat speciální pomůcky, třeba lžíci s širokou rukojetí a zahnutým koncem. Pacienti po cévní mozkové příhodě mohou mít nejen potíže s ovládáním ruky, ale i s polykáním (dysfagie), s čímž může pomoci rehabilitační pracovník. U onkologicky nemocných je situace složitější. Některé léky podávané při chemoterapii (cytostatika) způsobují nechutenství, pocit nevolnosti a zvracení nebo mohou zásadně změnit vnímání chuti. Cytostatika poškozují sliznice a tkáně pod nimi, což vede v ústech a na jazyku ke vzniku zánětů a vředů (mukozitida). Tento velmi bolestivý stav téměř znemožňuje příjem běžné pevné stravy. Mukozitidou bývá dutina ústní postižena i při ozařování (radioterapii) nádorů hlavy a krku. Radioterapie působí také na slinné žlázy, snižuje produkci slin. Stravování je bolestivé a jídlo do krku „neklouže“. Sliznice dutiny ústní je sice možné léčit, ale je třeba myslet i na to, jak podávat výživu. Pokud to jen trochu jde, dáváme přednost příjmu potravy ústy, případně přímo do zažívacího traktu, aby byla zachována funkce střeva a střevních bakterií.2

Řešením 2 v 1 je sipping

Sipping má pro nemocné dvě výhody. Jednak je kompletní a vyváženou výživou v koncentrované formě, není ho tedy třeba přijímat mnoho. Za druhé je určen k popíjení – pacienti ho tedy mohou snadněji přijímat, ať již je důvodem jejich nedostatečného příjmu potravy problém se samoobslužností, ústy nebo zuby. Může být podáván i enterální sondou přímo do žaludku. Vyrábí se v malých ergonomických plastových lahvičkách s brčkem, se kterými se snadno manipuluje, snadno se otevírají i zavírají. Lze jím výživu zcela nahradit nebo jen doplňovat živiny. Vybrat si je možné z mnoha příchutí a nápaditá kuchařka je schopná vymyslet spoustu receptů, v nichž sipping jako surovinu použije.

Nutricomp® živiny a energie v jedné 200ml lahvičce

Jedním ze sippingů na českém trhu jsou nápoje řady Nutricomp®. Standardní sipping Nutricomp Drink Plus se vyrábí v několika sladkých příchutích (jahoda, čokoláda, banán, vanilka), dostupná je i varianta s vlákninou Nutricomp Drink Plus Fibre (vanilka, káva, čokoláda, broskev-meruňka). Nutricomp Soup (příchuť zeleninová polévka a jemné kuřecí kari) je jediným sippingem na trhu se slanou chutí. Speciální sipping Nutricomp Drink D mohou popíjet i pacienti s diabetem (cukrovkou). Nemocným s poruchou ledvin, jejichž stav vyžaduje dialýzu, je určen Nutricomp Drink Renal. Pro výživu onkologických pacientů je určen sipping bez vlákniny Nutricomp Drink Plus HP (vanilka, ananas-kokos, čokoláda-nugát) obsahující v jedné 200ml lahvičce 20 g kvalitní bílkoviny, případně varianta s vlákninou Nutricomp Drink 2,0 kcal Fibre (mléčný karamel, třešeň, čokoládová pralinka) s obsahem 18 g bílkoviny v jedné 200ml lahvičce. Sipping může být podáván jako doplněk výživy k běžnému jídlu (1−3 lahvičky denně) nebo jako jediný zdroj výživy (5−7 lahviček denně) podle individuálních potřeb pacienta. Nejlépe chutná vychlazený. Nutricomp® je možné zakoupit v prodejnách zdravotnických potřeb Zelená hvězda, případně objednat v každé lékárně nebo na eshopu Pilulka.cz.  

Letáky ke stažení

  Sippingy B. Braun můžete zakoupit v níže uvedených lékárnách:

 • Nemocniční lékárna FN Motol, V Úvalu 84 , 150 06 Praha 5
 • Nemocniční lékárna Prachatice, Nebahovská 1015, 383 01 Prachatice
 • Nemocniční lékárna Český Krumlov, Nemocniční 429, 381 27 Český Krumlov
 • Nemocniční lékárna Tábor, Kpt. Jaroše 2000/10, 390 03 Tábor
 • Nemocniční lékárna Jindřichův Hradec, U Nemocnice 380, 377 01 Jindřichův Hradec
 • Nemocniční lékárna Havlíčkův Brod, Husova 2624, 580 01 Havlíčkův Brod
 • Nemocniční lékárna Nové Město na Moravě, Žďárská 610, 592 31 Nové Město na Moravě
 • Nemocniční lékárna Třebíč, Purkyňovo nám. 133/2, 674 01 Třebíč
 • Nemocniční lékárna FN Královské Vinohrady, Šrobárova 50, 100 00 Praha 10
 • Nemocniční lékárna FN Plzeň- Lochotín, Alej Svobody 923/80, 323 00 Plzeň 1-Severní Předměstí
 • Nemocniční lékárna Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem, Sociální péče 3316/12a, 400 11 Ústí nad Labem-Severní Terasa
 • Nemocniční lékárna Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Ke Karlovu 459/6, 120 00 Nové Město

Sippingy B. Braun můžete zakoupit v níže uvedených prodejnách zdravotnických potřeb Zelená hvězda:

 • Zelená hvězda Olomouc, Technologická 18, 779 00 Olomouc
 • Zelená hvězda Zlín, J. A. Bati 5520, 760 01 Zlín
 • Zelená hvězda Ostrava, Hlavní třída 706, 708 00 Ostrava - Poruba
 • Zelená hvězda, F-dental Hodonín, Polní 4013/29, 695 01 Hodonín

 

1Linkos.cz
2Soumarová R, Kubecová M. Onkologie: Učební texty pro studenty 3. LF UK. 2. Vydání. Praha: Univerzita Karlova, 2019:88.  

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna

Mohlo by se vám líbit
doktor a pacientka v ordinaci konzultace
Podvýživa - zbytečný problém?

Všichni dnes můžeme dosáhnout na špičkovou zdravotní péči ve špičkově vybavených nemocnicích. Máme...

Celý článek
_RAD1475 small
Výživa onkologických pacientů

Nároky organismu na příjem energie a živin jsou při nádorovém onemocnění vysoké, a proto je výživa...

Celý článek