Enterální výživa
Enterální výživa (z řec. enteron – střevo) je směs farmaceuticky připravených výživných roztoků určených pro podání ústy formou popíjení anebo prostřednictvím sondy do žaludku/střeva jako tzv. sondová výživa. Je to dnes běžná součást nutriční intervence v nemocnici a domácí i sociální péči při zjištěné podvýživě.
Jak vzniká podvýživa
V případě, že pacient nemůže nebo nechce přijímat dostatečné množství jídla, je ohrožen vznikem podvýživy. Podvýživa je nebezpečný stav, který nemusí být na první pohled zřejmý. Může vznikat v důsledku deficitu jedné nebo vice živin anebo přítomností zánětlivé aktivity v těle, která vede ke změnám tělesného složení, poklesu fyziologických funkcí a zhoršenému celkovému zdraví. Výskyt komplikací u pacientů s podvýživou je třikrát vyšší (prodloužený pobyt v nemocnici, infekční komplikace) než u pacientů v dobrém nutričním stavu.
Při přijetí do nemocnice je 20–50 % pacientů malnutričních a v průběhu hospitalizace se podvýživa často zhoršuje i v péči zdravotníků, včetně tzv. iatrogenních příčin (hladovění kvůli vyšetřením apod.). Výskyt podvýživy během hospitalizace se může zvýšit u rizikových skupin (senioři, pacienti s nádorovým onemocněním, pacienti se střevními záněty, pacienti s chronickým respiračním onemocněním, kriticky nemocní) až na 80 %. Podvýživa je častá také v pobytových zařízeních sociální péče – až 40–60 %.
Nutriční podpora je nutná, pokud je zjištěna podvýživa z různých příčin. Nutriční podporu lze podávat doma, v pobytových zařízeních sociální péče i v nemocnici. Jde o včasnou diagnostiku a eventuální podání některé z forem enterální výživy. Enterální výživa je podávána ústy anebo prostřednictvím sondy do žaludku, pokud polykání není možné, je bezpečná, levná a měla by být první volbou nutriční podpory, kdykoli je to možné. Živiny jsou podávány do trávicího ústrojí a jsou přirozeně využity ve střevě. Zachování funkce střeva je zásadní pro celkové zdraví.
Druhy enterální výživy
Přípravky enterální výživy obsahují garantované množství bílkovin, cukrů, tuků, minerálních látek, stopových prvků, vitaminů a vody. Lze je rozdělit na přípravky určené pro popíjení (sipping) a přípravky pro sondovou enterální výživu. Přípravky určené pro popíjení jsou ochucené, s různým obsahem energie, bílkovin, s vlákninou, diabetické, imunomodulační (s obsahem omega-3 polynenasycených mastných kyselin EPA a DHA apod.). Přípravky pro podávání sondou jsou neutrální chuti, vysokoenergetické, vysokoproteinové, diabetické apod.
Zdroj: Kohout P, et al. Klinická výživa. Praha: Galén. 2021;204:370–372.
Přípravky enterální výživy patří mezi potraviny pro zvláštní lékařské účely (PZLÚ) a podléhají legislativním pravidlům ve smyslu indikace, kontraindikace a preskripce (předpisu na recept).
Zeptejte se, poradíme
Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.
PoradnaPacienti, pro něž je parenterální výživa jediným řešením, musí často většinu času trávit doma...
Celý článekV novodobé medicíně lze v České republice historii parenterální výživy z pohledu pacienta rozdělit...
Celý článekTrvalá parenterální, tedy umělá výživa, kdy se podávají živiny přímo do krevního řečiště, nikoli...
Celý článek