Vytisknout Poslat na e-mail

Enterální výživa (z řec. enteron – střevo) je směs farmaceuticky připravených výživných roztoků určených pro podání ústy formou popíjení anebo prostřednictvím sondy do žaludku/střeva jako tzv. sondová výživa. Je to dnes běžná součást nutriční intervence v nemocnici a domácí i sociální péči při zjištěné podvýživě.

Jak vzniká podvýživa

V případě, že pacient nemůže nebo nechce přijímat dostatečné množství jídla, je ohrožen vznikem podvýživy. Podvýživa je nebezpečný stav, který nemusí být na první pohled zřejmý. Může vznikat v důsledku deficitu jedné nebo vice živin anebo přítomností zánětlivé aktivity v těle, která vede ke změnám tělesného složení, poklesu fyziologických funkcí a zhoršenému celkovému zdraví.  Výskyt komplikací u pacientů s podvýživou je třikrát vyšší (prodloužený pobyt v nemocnici, infekční komplikace) než u pacientů v dobrém nutričním stavu.

Při přijetí do nemocnice je 20–50 % pacientů malnutričních a v průběhu hospitalizace se podvýživa často zhoršuje i v péči zdravotníků, včetně tzv. iatrogenních příčin (hladovění kvůli vyšetřením apod.). Výskyt podvýživy během hospitalizace se může zvýšit u rizikových skupin (senioři, pacienti s nádorovým onemocněním, pacienti se střevními záněty, pacienti s chronickým respiračním onemocněním, kriticky nemocní) až na 80 %. Podvýživa je častá také v pobytových zařízeních sociální péče – až 40–60 %.

Nutriční podpora je nutná, pokud je zjištěna podvýživa z různých příčin. Nutriční podporu lze podávat doma, v pobytových zařízeních sociální péče i v nemocnici.  Jde o včasnou diagnostiku a eventuální podání některé z forem enterální výživy. Enterální výživa je podávána ústy anebo prostřednictvím sondy do žaludku, pokud polykání není možné, je bezpečná, levná a měla by být první volbou nutriční podpory, kdykoli je to možné. Živiny jsou podávány do trávicího ústrojí a jsou přirozeně využity ve střevě. Zachování funkce střeva je zásadní pro celkové zdraví.

Druhy enterální výživy

Přípravky enterální výživy obsahují garantované množství bílkovin, cukrů, tuků, minerálních látek, stopových prvků, vitaminů a vody. Lze je rozdělit na přípravky určené pro popíjení (sipping) a přípravky pro sondovou enterální výživu. Přípravky určené pro popíjení jsou ochucené, s různým obsahem energie, bílkovin, s vlákninou, diabetické, imunomodulační (s obsahem omega-3 polynenasycených mastných kyselin EPA a DHA apod.). Přípravky pro podávání sondou jsou neutrální chuti, vysokoenergetické, vysokoproteinové, diabetické apod.

Zdroj: Kohout P, et al. Klinická výživa. Praha: Galén. 2021;204:370–372.

Upozornění

Přípravky enterální výživy patří mezi potraviny pro zvláštní lékařské účely (PZLÚ) a podléhají legislativním pravidlům ve smyslu indikace, kontraindikace a preskripce (předpisu na recept).

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Monika s přenosní výživovou pumpou v batohu
Jak se žije první ženě s přenosnou výživovou pumpou?

Pacienti, pro něž je parenterální výživa jediným řešením, musí často většinu času trávit doma...

Celý článek
Výživa pro pacienty s parenterální výživou
Slibné vyhlídky pro pacienty s parenterální výživou

V novodobé medicíně lze v České republice historii parenterální výživy z pohledu pacienta rozdělit...

Celý článek
Chemoterapie a cytostatika
Parenterální výživa v domácím prostředí

Trvalá parenterální, tedy umělá výživa, kdy se podávají živiny přímo do krevního řečiště, nikoli...

Celý článek