Vytisknout Poslat na e-mail

Ileostomie je vývod tenkého střeva. Nejčastější příčinou vývodu tenkého střeva je odstranění celého tlustého střeva, přechodné vyvedení tenkého střeva za účelem uklidnění zánětu střeva nebo po operačním zákroku na tlustém střevě.

Jak ileostomie vypadá?

Vývod tenkého střeva se příliš neliší od vývodu střeva tlustého, pouze je o něco menší. Zásadní odlišnost od kolostomie spočívá v odpadu, který z ileostomie odchází, v jeho množství a složení. Na těle je viditelný kruhový otvor červené barvy o průměru 2–2,5 cm.

Ileostomie se nejčastěji umisťuje na pravou stranu břišní stěny. Mírné vyvedení střeva nad úroveň pokožky usnadňuje aplikaci pomůcek a snižuje nebezpečí znečištění bezprostředního okolí stomie agresivním střevním obsahem.

Jak ileostomie funguje?

Ileostomie se chirurgicky provádí buď jako přímý vývod střeva, nebo rezervoár (kontinens KOCK). Tenké střevo vykonává trvalé peristaltické pohyby a jeho žlučovitě zelený obsah neustále vytéká ven. Z tohoto důvodu je nutné stále nosit stomický pytlík (viz stomické pomůcky). S ohledem na řídký obsah jsou stomické pomůcky pro ileostomii vybaveny výpustí, aby bylo umožněno vypouštění sáčku podle potřeby.

Rezervoár ileostomie je vlastně kapsa vytvořená z tenkého střeva. Výhodou je, že z jeho vývodu neodcházejí obsah a plyny trvale. Tlak střevního obsahu, který se hromadí v rezervoáru, působí na vývod, tím ho uzavírá, a zabraňuje tak nepřetržitému vyprazdňování.

Obsah rezervoáru se vypouští v určitých časových intervalech (6–8 hodin) tím, že se do rezervoáru zavede výpustný katétr. Výhodou je, že pacient nemusí nosit ileostomický sáček jímající odpad a stomii překrývá pouze velmi diskrétní zátkou. V obsahu tenkého střeva je mnoho tekutin a trávicích šťáv, které mohou při opakovaném styku s pokožkou působit agresivně a kolem vývodu způsobit zčervenání až maceraci pokožky. Je tedy nutné věnovat velkou pozornost správné výměně ileostomického sáčku.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Partner stomika Ally
Seznamte se s Ally®, systémem stomického příslušenství pro každý den

O životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...

Celý článek
Pacientka so stomickým sáčkem
I se stomickým sáčkem se můžete cítit komfortně a šik

Všichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...

Celý článek
Vztahy se stomií
Nebojte se intimních vztahů ani se stomií

Založení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která...

Celý článek