Vytisknout Poslat na e-mail

Kolostomie je souhrnné označení pro vývody tlustého střeva, které může být vyvedeno ve svých různých částech. To závisí na typu potíží a potřebného typu zákroku. Typ vývodu má vliv na konzistenci stolice.

Typy kolostomie

Podle oblasti vývodu dělíme kolostomie na tři typy:

  1. Cékostomie je umístěna na přechodu tenkého a tlustého střeva, obsah střeva je zde ještě řídký.
  2. Transverzostomie se vyvádí v oblasti příčného tračníku, obsah střeva je již kašovitý.
  3. Sigmoideostomie se provádí na esovité kličce, obsah střeva je tuhý a formovaný.

Častou příčinou operace je onemocnění konečníku, který je nutné odstranit. Dalším důvodem je odstranění části tlustého střeva před konečníkem, kdy konečník zůstane zachován, ale není možné s ním spojit konec střeva. Obvyklým důvodem k vytvoření vývodu je také nutnost odlehčení střevu při chronickém zánětu jeho sliznice.

Jak kolostomie vypadá?

Kolostomie je kruhový otvor červené barvy o průměru 2–5 cm, trochu vyvýšený nad povrch pokožky. Její povrch je neustále vlhký a lesklý - zabarvení otvoru je dáno barvou střevní sliznice.

Kolostomie není citlivá na bolest, neboť ve sliznici se nenacházejí nervová zakončení. Přesto vyžaduje její ošetřování jistou opatrnost, protože sliznice je křehká a může se snadno poranit a začít krvácet. Krvácení však není nikdy silné, stačí na několik vteřin přiložit malý tamponek a samo ustane.

Kdy je nutná kolostomie

Operace končící založením stomie je nezbytná až když nepřipadá v úvahu jiný způsob léčby. Velmi důležitá je zde předoperační edukace, kterou vás provede váš lékař a stomická sestra.
Lékař / operatér rozhodne o typu zákroku, seznámí vás s průběhem operace a se vším, co tento výkon obnáší. Stomická sestra vás seznámí s pomůckami, jejich používáním a péčí.

Po operaci - stomická poradna

Po operaci je vhodné navštívit poradnu pro stomiky. Stomická sestra pomůže s vysvětlením a řešením případných komplikací se stomií. Poradí jak pečovat o stomii, možnou výměnou pomůcky tak, aby vám plně vyhovovala. Zodpoví i možné otázky, které v průběhu soužití se stomií vzniknou. Stomická sestra také vysvětlí váš stav rodině, partnerovi.

Jak kolostomie funguje?

Kolostomie za 1–3 hodiny po jídle vyvolá přijatá potrava žaludeční reflexy a následné vlnění v žaludku a střevech, které dopravuje obsah střev a střevní plyny k vývodu. Z vývodu tlustého střeva odcházejí plyny a stolice samovolně, proto je třeba k jejich zachycení používat sáček, nebo-li stomické pomůcky. Další pomůcky slouží k zabezpečení vývodu či pohlcení a neutralizaci střevní plynů. 

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Partner stomika Ally
Seznamte se s Ally®, systémem stomického příslušenství pro každý den

O životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...

Celý článek
Pacientka so stomickým sáčkem
I se stomickým sáčkem se můžete cítit komfortně a šik

Všichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...

Celý článek
Vztahy se stomií
Nebojte se intimních vztahů ani se stomií

Založení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která...

Celý článek