Vytisknout Poslat na e-mail

Tato nemoc byla poprvé popsána v roce 1932 B. Crohnem, po němž nese jméno. Crohnova nemoc je chronické zánětlivé onemocnění zažívacího traktu. Tento proces nepostihuje jen sliznici, ale také hlubší vrstvy trávicí trubice.

Může zasáhnout kteroukoliv část trávicího traktu, od úst až po konečník, ovšem nejčastěji postižení nalézáme v konečném úseku tenkého střeva zvaném terminální ileum. Charakteristické projevy jsou bolesti, časté nepříjemné vyprazdňování a průjem. Z těchto důvodů je někdy těžké odlišit Crohnovu nemoc a kolitidu.

Nemoc je nepochybně ovlivněna dědičnými faktory a postihuje stejně muže i ženy. Objevuje se v každém věku, nejčastěji mezi 20 a 30 lety. Její výskyt vykazuje určité etnické rozložení (např. černoši jí netrpí téměř vůbec). I zde se v pokročilých stadiích nemoci setkáváme s nutností chirurgické léčby a založení stomie.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Partner stomika Ally
Seznamte se s Ally®, systémem stomického příslušenství pro každý den

O životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...

Celý článek
Pacientka so stomickým sáčkem
I se stomickým sáčkem se můžete cítit komfortně a šik

Všichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...

Celý článek
Vztahy se stomií
Nebojte se intimních vztahů ani se stomií

Založení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která...

Celý článek