3. 10. 2022
Vytisknout Poslat na e-mail

Stomie se často netýká jen dospělých, ale i dětí, a to různého věku, tedy od narození až po dospělost. Nejen u stomických dětí, ale i u jejich rodičů přináší stomie mnoho otázek. Především jak žít dále co nejkvalitnější život. Týká se to zrovna vás? Nevíte, kde si nechat poradit? Mnohé z těchto otázek vám dokáže zodpovědět stomická sestra, která se zároveň stává průvodcem malých pacientů a celé jejich rodiny.

Slovo „stomie“ pochází z řeckého slova ústa neboli otvor, vyústění. Stomie je uměle vytvořené vyústění dutého orgánu na povrch těla. Máme-li na mysli vyústění v oblasti gastrointestinálního traktu, jedná se o vyústění tenkého střeva (ileostomie) či tlustého střeva (kolostomie). Stomie může být vyvedena jen na určitý časový úsek, to je tzv. stomie dočasná. Po odeznění akutního stavu lze obnovit přirozenou kontinuitu střeva. Dalším typem je stomie trvalá, kdy bude mít dítě vývod po celý život a není již možné vrátit se k původnímu stavu.

Z jakých důvodů se stomie u dětí nejčastěji zakládají?

  • U velmi malých dětí se jedná o vrozené vývojové vady (např. poruchu vývoje trávicího traktu).
  • U předčasně narozených dětí jde o nedostatečně vyvinutý trávicí trakt. Následně může dojít k velmi závažnému stavu, a to nekrotické enterokolitidě a zánětu pobřišnice. Tyto stavy se musí řešit operačně.

Mezi další možné příčiny vyvedení stomie patří např. cystická onemocnění dítěte, u větších dětí urputná zácpa, dále zánětlivá onemocnění střev (Crohnova choroba) a s tím spojené komplikace.

S čím vším vám pomůže stomická sestra?

Stomická péče bývá většinou komplexní, prolíná se všemi obory. Je nutné myslet na to, že dětská pokožka je citlivá, náchylná k poranění či jinému poškození. Dalším důležitým aspektem je věk dítěte, na který je potřeba brát zřetel – jiný přístup má sestra k dítěti v batolecím období, jiný k dítěti školního věku. Součástí kvalitní péče je i přístup k rodičům a rodině. Je dobré, aby všichni měli správné informace, dostalo se jim uklidnění od odborného personálu a našli odpovědi na všechny otázky.

Stomická sestra zastává v životě dítěte, rodičů i rodiny velmi důležitou roli. Měla by umět nejen poradit a edukovat, ale také vést, podporovat a naslouchat. Péče sestry nespočívá tedy jen v „nalepení“ pomůcky, ale také ve vedení životem, zajišťování pomůcek, vyhledávání a řešení komplikací.

Pravidelné kontroly ve stomických poradnách jsou „základem úspěchu“

Dětští pacienti pravidelně docházejí ke kontrolám do poradny (cca jednou za měsíc). Nejvěrnějším průvodcem jim je stomická sestra. Rodina i děti ji mohou kdykoliv kontaktovat, neboť právě ona je schopna řešit případné komplikace nebo zodpovědět dotaz, poradit. I u dětí se mohou vyskytnout komplikace, nejčastěji v souvislosti s nedodržením postupu, ale také se změnami konstituce či hmotnosti, kdy se mění okolí stomie či stomie samotná.

Může jít o vyhřeznutí stomie, když dítě křičí, otok střívka, rozvinutí kýly kolem stomie, krvácení, alergickou reakci na materiál. Následkem netěsnosti pak také může docházet k častému podtékání pod sáčkem, kůže se podráždí a může se rozvinout infekce kůže. Jde o stavy, které stomická sestra musí umět rozklíčovat, zjistit příčinu a zajistit řešení, ať změnou pomůcky, nebo příslušenství. Samotná péče však není úkolem jen samotné sestry, stejně důležití jsou i samotní rodiče a další pečovatelé.

Se stomií se dá fungovat každý den

Stomická poradna zajišťuje každému dítěti veškerou péči, od kontroly stomie, funkčnosti stomické pomůcky po prospívání dítěte. Sestry radí dětem i rodičům, jak zařadit péči o stomii do běžného života celé rodiny, jak se starat o stomii ve škole nebo ve volném čase. Stomická sestra nejenže sleduje limity stomických pomůcek a příslušenství (jsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění), ale i celkový vývoj dítěte, přístup rodičů a jejich možnosti zajištění péče. Vše do sebe musí zapadat. Cílem je spokojené, prospívající dítě a samozřejmě spokojení rodiče. Stomie se stává součástí života a neměla by být překážkou kvalitního života dítěte a rodiny!

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Partner stomika Ally
Seznamte se s Ally®, systémem stomického příslušenství pro každý den

O životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...

Celý článek
Pacientka so stomickým sáčkem
I se stomickým sáčkem se můžete cítit komfortně a šik

Všichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...

Celý článek
Vztahy se stomií
Nebojte se intimních vztahů ani se stomií

Založení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která...

Celý článek