Vytisknout Poslat na e-mail

Stomik se musí vyrovnat nejen s nemocí a fyzickými změnami spojenými se založením vývodu, ale i psychickou zátěží způsobenou vznikem nové situace v oblasti osobní, pracovní a sociální. Tento stres často způsobí narušení partnerských, rodinných i přátelských vztahů.

Hlavním stresorem je změna fyzického vzhledu (samotná stomie, pooperační jizvy, kolísání tělesné hmotnosti, kožní projevy) a psychické obtíže – nejistota, zda bude stomik vše zvládat sám, obavy z toho, jak tuto skutečnost přijme zaměstnavatel nebo přátele, strach ze ztráty partnera atd. To vše často způsobí, že se pacient uzavírá do sebe, vyhýbá se svému okolí nebo je přímo podrážděný a pesimistický.

Obvykle překvapivě funkčním řešením je prostá informovanost pacienta, ale i jeho okolí, zejména pak rodiny. Předsudky a neschopnost mluvit o problémech otevřeně přináší pouze disharmonii i dříve funkčních soužití.

podpora stomika jeho rodinou a přáteli

Nebojte se, mluvte o všem, co Vás trápí. Zpočátku s lékařem a stomasestrou, později s partnerem a blízkou rodinou. Pokud budete mít oporu v těchto lidech, je pak už jen na Vás, kdo z dalšího okolí bude se skutečností, že jste stomik, obeznámen.

Stomie se velmi dobře schová pod oděvem, proto se určitě nezatěžujte pocity, že Vás někdo pozoruje, že si Vás neváží nebo se Vás třeba i štítí a bojí. Máte stále své kvality, znalosti a zkušenosti, a zejména kvůli těm si Vás společnost váží.

Užitečné kontakty, které se Vám mohou hodit:

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Partner stomika Ally
Seznamte se s Ally®, systémem stomického příslušenství pro každý den

O životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...

Celý článek
Pacientka so stomickým sáčkem
I se stomickým sáčkem se můžete cítit komfortně a šik

Všichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...

Celý článek
Vztahy se stomií
Nebojte se intimních vztahů ani se stomií

Založení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která...

Celý článek