2. 9. 2021
Vytisknout Poslat na e-mail

Stomie klade zvýšené nároky na ošetřování vývodu a manipulaci se stomickými pomůckami, ale také na životní styl pacienta, jehož nedílnou součástí jsou správné stravovací návyky. Ty by měly zohledňovat konkrétní diagnózu a pacienti by je měli důsledně dodržovat. Nejste si skladbou svého jídelníčku jistí? Obraťte se na nutriční terapeutky z odborných ambulancí B. Braun. Ochotně vám poradí.

    Strava stomiků v obecné rovině odpovídá zásadám zdravé výživy, ovšem je potřeba dbát na určitá omezení. Vyvážená strava je pro stomické pacienty velmi důležitá. Dobře sestavený jídelníček jim může výrazně zjednodušit běžný denní režim a ušetřit je řady nepříjemných situací.

    Jídelníček by měl být pestrý a měl by zahrnovat dostatečné množství netučných mléčných výrobků a vhodných druhů ovoce a zeleniny. Pacienti by se naopak měli vyvarovat nadměrné konzumace cukru, tmavého a celozrnného pečiva nebo nadýmavých potravin, jako jsou například luštěniny, květák, zelí, kedlubny nebo vejce.

    Co se týče tepelné úpravy jídel, ideální je vaření a dušení, případně pečení bez tuku a pod pokličkou, aby se netvořila kůrka, která je pro stomiky špatně stravitelná. Stomičtí pacienti by také měli jíst pravidelně (nejlépe čtyřikrát nebo pětkrát denně ve dvou až tří hodinových intervalech) a jídlo si dělit spíše do menších porcí.

    Neméně důležitý je pro stomiky pitný režim, který by se měl skládat především z minerálek bez bublinek, čajů nebo slabých ovocných šťáv. Vůbec nejlepší je ale samozřejmě čistá voda. Zcela nevhodné jsou pro stomické pacienty sycené nápoje a nápoje, které obsahují kofein. Ty totiž mají nadýmavé účinky a mohou pacientům způsobit zažívací potíže. Doporučené množství tekutin, které by měli stomici denně vypít, se pohybuje mezi dvěma až dvěma a půl litry tekutin denně.

    Přesto tyto zásady nutně nemusí platit pro všechny, protože každý pacient je jiný a reakce organizmu na některé typy potravin se v průběhu života se stomií mohou měnit. Zkrátka je potřeba čas od času trochu experimentovat a průběžně jídelníček obměňovat.

    Připadá vám to příliš složité? Od toho jsou tu naše nutriční specialistky, které v odborných ambulancích B. Braun Plus zodpoví vaše dotazy týkající se výživy, poradí vám se stravovacím režimem.

    Přijďte nás navštívit přímo do některé z našich nutričních ambulancí.

    Navíc jsme na sobotu 2. října u příležitosti Světového dne stomiků v rámci dne otevřených dveří připravili možnost nutričního screeningu ve všech stomických poradnách B. Braun. Přijďte a zeptejte se našich nutričních specialistek na cokoli, co byste se chtěli dozvědět o výživě. Těšíme se na vás

    Mohlo by vás také zajímat:
    Poradna

    Poradna

    Zeptejte se, poradíme

    Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

    Poradna
    Mohlo by se vám líbit
    Stomický pacient
    Péčí o stomii svět ani život nekončí - říká stomický pacient

    Když pan Lehovec v prosinci loňského roku prodělal operaci rekta a byla mu vyšita dočasná ileostomie...

    Celý článek
    Pacientka ze stomické poradny B. Braun Plus
    Flexima Active O' convex – novinka, co nepodtéká a dobře sedí

    Každý máme své problémy. Někdo závažnější, někdo méně… Ale pokud jsme stomici, naší důležitou...

    Celý článek
    Jak bojovat a zvládnout život se stomií
    Co tě nezabije, to tě posílí. A se stomií je to stejně!

    Štěpánka Kovaříková, nová předsedkyně Českého ILCO, si už se stomií zažila své. Stres v práci a...

    Celý článek