Vytisknout Poslat na e-mail

Mikroskopická kolitida je typ zánětlivého onemocnění střev (IBD), které je identifikovatelné pouze mikroskopickým vyšetřením postižené tkáně. Jedná se o méně závažný druh IBD postihující tlusté střevo a konečník.

Nezpůsobuje rakovinu a zřídka vyžaduje chirurgický zákrok. Nicméně i přesto může být mikroskopická kolitida bolestivá a značně negativně ovlivnit kvalitu života.

Kolagenní nebo lymfocytární kolitida?

Mikroskopická kolitida má dvě hlavní formy: kolagenní a lymfocytární. Příznaky a léčba jsou u obou stejné. Někteří vědci jsou dokonce toho názoru, že obě formy mohou být pouze různou prezentací téže nemoci.

Vyšetřením střevní tkáně pod mikroskopem se však dají objevit mírné rozdíly, které obě formy od sebe odlišují. U obou typů se objevuje zvýšený počet bílých krvinek ve střevním epitelu (svrchní vrstva střevní sliznice), což je známkou zánětu. Ale u kolagenní kolitidy se vrstva kolagenu pod epitelem zdá silnější, než je obvyklé. Silnější vrstva kolagenu se pravděpodobně tvoří v důsledku zánětu.

Kdo může být postižen?

Mikroskopická kolitida může postihnout kohokoliv, ale je častější u lidí od 45. roku života. Výskyt je podobný jako u jiných forem IBD. Kolagenní kolitida je mnohem častější žen.

Jaké jsou příznaky?

Jedním z hlavních příznaků nemoci je chronický vodnatý, nekrvácivý průjem. Může trvat týdny, měsíce nebo dokonce roky. Většinou jsou období průjmů přerušována obdobně dlouhými obdobími bez příznaků, kdy průjem mizí. Je pravděpodobné, že průjem spojený s mikroskopickou kolitidou je způsoben tím, že střevní epitel má sníženou schopnost vstřebávat minerální látky.

Výsledná nerovnováha elektrolytů narušuje schopnost tlustého střeva vstřebávat vodu a zahušťovat tak stolici a střevní obsah poté zůstává vodnatý. K dalším společným symptomům mikroskopické kolitidy patří bolest břicha, křeče nebo nadýmání.

Méně častým příznakem bývá mírný úbytek na váze, dehydratace, nevolnost, slabost a neschopnost ovládat vylučování stolice.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Partner stomika Ally
Seznamte se s Ally®, systémem stomického příslušenství pro každý den

O životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...

Celý článek
Pacientka so stomickým sáčkem
I se stomickým sáčkem se můžete cítit komfortně a šik

Všichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...

Celý článek
Vztahy se stomií
Nebojte se intimních vztahů ani se stomií

Založení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která...

Celý článek