Dobrý den,

Z vašeho popisu vidím, že jste první pomoc udělala správně, vždy je potřeba postižené místo omýt vodou minimálně 15 minut a pokud máte možnost neutralizovat, ve vašem případě jste použila kyselinu octovou, tak je to také správně. Nicméně se jedná o první pomoc, a poté je nutné vyhledat lékaře. Nebojte, určitě nikoho nebudete obtěžovat. Ránu je potřeba ošetřit, aby se vám dobře zahojila a nedošlo ke kontaminaci rány, která by se pak déle a hůře hojila.

Posílám odkaz na naše odborné ambulance, pokud by jste měla nějakou v dosahu, můžete se ne ně s důvěrou obrátit, pokud máte blíže jakékoliv chirurgické, popř. kožní pracoviště, prosím obraťte se na ně.

https://www.lepsipece.cz/ambulance/poradny-hojeni-ran

 

Dobrý den, děkujeme za dotaz.

Operační ránu po laparoskopii je možné opatrně sprchovat vlažnou vodou a ranku vždy opatrně osušit. Pokud by jste chtěla hojení rány podpořit můžete po sprše udělat na ráně tzv. obložku, tedy použijete sterilní čtverec, ten zvlhčete roztokem Prontosan wound irrigation solution, čtverec nechte na ráně 20 minut a poté dle pokynů ošetřujícího lékaře překryjte. Přejeme brzké zahojení.
 

Dobrý den, 

děkujeme za dotaz. V některých případech může docházet ke komplikacím v hojení operační rány. V první řadě bych doporučila konzultovat stav vašeho manžela a léčebný postup s jeho ošetřujícím lékařem. Obecně, pokud nastanou komplikace v hojení rány, doporučuji použití prostředku Prontosan Wound roztok 350 ml. Ránu je potřeba v první řadě dekolonizovat a poskytnout jí vlhké prostředí, aby se mohla optimálně hojit. Tedy provádět 3x denně tzv. obložky s Prontosan roztokem. Postup je takový, umyjete a vydezinfikujete si ruce. Pokud máte ochranné jednorázové rukavice, použijte je. Dále si připravíte sterilní čtverce a roztok. Otevřete balení sterilních čtverců, ty zvlhčíte Prontosan roztokem a opatrně přiložíte na 20 minut na ránu, poté sundáte a uvolněný sekret z rány opatrně setřete. Tento postup opakujte 3x denně do zahojení rány.

Pro hojení hypertrofických a keloidních jizev je vhodné použít speciální silikonové krytí z řady Askina Scar Repair. Dostupné je i ve formě proužků 2x14 cm vhodných právě na jizvy po císařském řezu. Produkt je dostupný např. zde: https://www.bbraunshop.cz/produkty-b--braun/b-braun-askina-scar-repair-2x14-cm-15-ks/

Dobrý den. Děkujeme za dotaz.

V rámci vlhkého hojení (např. pomocí gelů Prontosan) je vhodnější použít nesavé krytí, které zabrání vsáknutí gelu. Doporučujeme například silikonové krytí Askina Dressil: https://www.bbraunshop.cz/produkty-b--braun/b-braun-askina-dressil-border-10x10-cm/

Vhodnou prevencí může být péče o pokožku pomocí produktů z řady Linovera. Linovera je vhodná nejen pro péči o diabetickou nohu, ale i jako prevence dekubitů 1. stupně. Dostupná je ve formě olejíčku s rozprašovačem nebo ve formě emulze: https://www.bbraunshop.cz/vyhledavani/?string=linovera

Všechny výrobky řady Prontosan lze získat na takzvaný poukaz. Lékař jakékoliv specializace vám může předepsat buď jednotlivé produkty, např. roztok, gel, nebo komplexní vlhkou terapii. Vše se odvíjí od posouzení lékaře a schválení revizního lékaře, který kontroluje správnost a oprávněnost vykázané zdravotní péče.  Poraďte se se svým praktickým lékařem, či se obraťte na některého ze specialistů, kteří se léčbou ran zabývají. Jedná se např. o chirurgy, geriatry, diabetology, dermatology, internisty či pediatry. Odborná síť ambulancí B. Braun Plus provozuje v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Olomouci a Praze také specializované Poradny hojení ran. Kontakty a ordinační hodiny naleznete zde:

https://www.lepsipece.cz/ambulance/poradny-hojeni-ran

Doporučujeme se obrátit na některou z našich poraden ambulancí B. Braun Plus pro hojení ran, kde si dokáží poradit i s komplikovanými ranami. Konkrétní pobočky najdete na přiloženém odkazu: 

https://www.lepsipece.cz/ambulance/poradny-hojeni-ran.

Informace o hojení ran můžete nalézt v sekci: Péče o rány. Podrobněji prosím konzultujte se svým ošetřujícím lékařem, další případné informace můžete najít na webu: České lékařské společnosti pro léčbu rány.

form

Zadejte dotaz do poradny

Vyberte si téma, které je pro vás důležité, a napište nám, s čím potřebujete poradit. Nezapomeňte uvést svůj e-mail, abychom vám na něj mohli poslat naši odpověď. Komunikace je důvěrná a vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

sidebar