Vytisknout Poslat na e-mail

Jak se kýla projeví

Kýla se projeví jako podkožní bulka, jejíž obsah lze opatrně zatlačit zpět. Rizikem neléčené kýly je uskřinutí (zaškrcení) kýlního obsahu. Přečtěte si o kýle víc a dozvíte se, co všechno můžete udělat, abyste se cítili lépe.

Kýly v historii

Kýla je onemocnění známé již z dávné historie, přístup k její léčbě se však po staletí neměnil. Praxe ukázala, že nic jiného než operace pacientům nemůže. V poslední době se ale rozvíjejí moderní operační techniky a lékaři mají k dispozici materiály, které pacientům s kýlou úspěšně pomáhají. Klasický zákrok se provádí sešitím otvoru v břišní stěně a uzavřením kýlní branky. Moderním postupem je použití speciální síťky, jakési „záplaty“. Síťka posílí břišní stěnu vlastní pevností a současně podnítí vazivo, aby do síťky vrůstalo a ještě více ji zpevnilo.

Jak kýla vzniká?

Hlavní příčinou vzniku kýly je oslabená břišní stěna. Bylo prokázáno, že pevnost břišní stěny je závislá na kvalitě pojivové tkáně a ta je nám dána geneticky. Pojivovou tkáň, hlavně kolagen, zodpovědný za její pevnost, neumíme nijak ovlivnit. Výrazně méně kvalitní kolagen však mají kuřáci. Mezi pacienty, kteří se podrobí operaci kýly, je jich větší množství.

Kýla a nitrobřišní tlak

Břišní stěna musí čelit proměnlivému nitrobřišního tlaku. Během dne se tento tlak zvyšuje při kašli, tlačení na stolici nebo při zvedání těžších předmětů. Nitrobřišní tlak může být zvýšený i v důsledku obezity a těhotenství, u chronické zácpy nebo zvětšené prostaty, kdy je třeba věnovat větší úsilí vyprázdnění, nebo při nadměrné fyzické zátěži. V těchto situacích se kýla nejčastěji projeví, ale není jimi způsobena. Také tvrzení, že si někdo způsobil kýlu zvednutím něco těžkého, se nezakládá na pravdě. Rozhodujícím faktorem vzniku kýly je pevnost břišní stěny a její schopnost odolávat nitrobřišnímu tlaku. Kýla vzniká v přirozeně oslabených místech, jako je tříslo a pupek, druhotně v operační jizvě, po úrazu, po porodu nebo také v důsledku stárnutí.

Kdo je kýlou ohrožen

Kýla se objevuje u lidí všech věkových skupin, nejčastěji u dospělých mužů. S přibývajícími roky dochází k ochabování svalstva a zhoršování kvality pojivových tkání, takže starší lidé bývají ke vzniku kýly náchylnější. Kýla je také častější u kuřáků.

Příznaky kýly

Jak poznáte, že se jedná o kýlu? Příznaky kýly se mohou projevovat postupně nebo akutně a mohou způsobit různé stupně potíží nebo bolesti. Patří mezi ně:

  • vydutí nebo bulka v břiše, tříslech nebo v šourku, viditelná při kašli;
  • slabost, tlak, pálení nebo bolest v břiše, tříslech nebo v šourku;
  • bolest při námaze, zvedání nebo při kašli;
  • pocit, že v břiše něco prasklo.

Pokud se u vás nebo vašich blízkých objevil jakýkoliv z uvedených symptomů, navštivte svého praktického lékaře, který vám doporučí návštěvu specializovaného pracoviště.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Rehabilitační ústav v Hrabyně
Návrat člověka do aktivního života je smyslem naší práce

Rehabilitační ústav v Hrabyni je místem, kde se díky silně proaktivnímu přístupu k pacientům vrací...

Celý článek
MUDr. Zdeněk Coufal
Koronární intervence: co to je a co vás při ní čeká?

Intervenční kardiologie je jedním ze samostatných kardiologických oborů. Zabývá se diagnostikou a...

Celý článek
Jak pečovat o jizvu po císaři
Jizva po císaři - jaké komplikace mohou nastat a jak na správnou léčbu?

Císařský řez v některých případech symbolizuje zákrok, který je nutný pro zachování zdraví matky i...

Celý článek