7. 5. 2016
Vytisknout Poslat na e-mail

Proktologové v nadsázce tvrdí, že své pacienty dělí na ty, kteří už hemoroidy mají, a na ty, kteří je mít budou. Hemoroidy skutečně patří mezi jednu z nejrozšířenějších chorob současnosti. Odborné zdroje uvádějí, že jimi trpí kolem 50 až 70 %1 dospělé populace. Nejsou ale jen vymožeností naší civilizace.

Historie nás poučila, že hemoroidy trápily už naše předky. Jejich výskyt se zvyšuje s věkem, rizikem je věk po padesátce a u mladých žen období těhotenství. Na tom, zda bývají postiženi častěji muži nebo ženy, se však odborníci neshodnou1.                                               

Příčinu hemoroidů neznáme

Ačkoliv hemoroidy provázejí lidstvo odnepaměti, jejich příčina dodnes není známá. Důležitou roli při jejich vzniku hraje řada faktorů:

  • dědičnost,
  • nedostatek pohybu, dlouhé sezení,
  • hemoroidy mohou být častější u některých profesí, například u řidičů z povolání; nepravidelné vyprazdňování (zácpa i průjem),
  • špatné stravovací návyky s nedostatečným příjmem tekutin a vlákniny v potravě, jejichž důsledkem je tuhá stolice; dráždivé potraviny, alkohol,
  • nadváha,
  • zvýšený nitrobřišní tlak (těhotenství, tlačení na stolici při zácpě, zvedání těžkých předmětů),
  • věk.

Jak se hemoroidy projevují?

Vnější hemoroidy se projevují tlakem v anální oblasti. Tento typ hemoroidů je náchylnější k nahromadění sražené krve a vzniku velkého bolestivého uzle. Uzel také může prasknout a krvácet. Po zhojení zanícených uzlů může vzniknout kožní řasa znesnadňující provádění hygieny a zvyšující pravděpodobnost vzniku dalšího hemoroidu. Při zánětu okolní tkáně dochází rovněž ke svědění a pálení.

Typickým příznakem vnitřních hemoroidů je jasně červená krev, která se objeví po odchodu stolice na toaletním papíře nebo v toaletní míse. Krvácení z konečníku je bez ohledu na příčinu vždy varovným znamením, o kterém byste měli informovat svého praktického lékaře. V pozdějším stadiu se vnitřní hemoroidy mohou projevit prolapsem neboli vyhřeznutím z konečníku. Potíže se postupně zhoršují.

V prvních stadiích se hemoroidální uzel sám vrátí zpět, později je nutné ho vsunout na původní místo rukou, v posledním stadiu je jediným možným řešením operace.

Komplikací může být uskřinutí hemoroidálního uzlu. Prolaps je také často komplikován zánětem pokožky v okolí řitního otvoru. Je způsoben tím, že při prolapsu se na pokožku dostane i hlen se zbytky stolice, pokožku podráždí a poruší její přirozenou obranyschopnost. Pokožku pak mohou snadněji osídlit bakterie a kvasinky, jež způsobují svědění a pálení.  

Prevence vzniku hemoroidů

Hemoroidům lze předejít,  odstraníme-li všechny ovlivnitelné rizikové faktory. Na prvním místě musíme pečovat o to, abychom měli pravidelnou stolici a netrpěli zácpou. Toho je možné docílit vhodným složením stravy, dodržováním pitného režimu a fyzickou aktivitou. Pohyb je také důležitý u osob se sedavým zaměstnáním.

Dále je třeba vyhýbat se usilovnému tlačení při pokusu o vyprázdnění a netrávit na toaletě zbytečně dlouhý čas, například čtením. Doporučujeme také vyhýbat se zvedání těžkých předmětů a v případě nadváhy upravit tělesnou hmotnost. Samozřejmostí je pečlivá hygiena konečníku a jeho okolí. Toto pravidlo platí dvojnásob v případě již vzniklých hemoroidů.


1Remedia 6/2010

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Rehabilitační ústav v Hrabyně
Návrat člověka do aktivního života je smyslem naší práce

Rehabilitační ústav v Hrabyni je místem, kde se díky silně proaktivnímu přístupu k pacientům vrací...

Celý článek
MUDr. Zdeněk Coufal
Koronární intervence: co to je a co vás při ní čeká?

Intervenční kardiologie je jedním ze samostatných kardiologických oborů. Zabývá se diagnostikou a...

Celý článek
Jak pečovat o jizvu po císaři
Jizva po císaři - jaké komplikace mohou nastat a jak na správnou léčbu?

Císařský řez v některých případech symbolizuje zákrok, který je nutný pro zachování zdraví matky i...

Celý článek