Vytisknout Poslat na e-mail

Pacient hraje v léčbě onkologického onemocnění velmi důležitou roli. Během léčby, víc než kdy jindy, by se měl soustředit na svoji výživu a dbát především na dostatečný příjem bílkovin a kalorií. Živiny je doporučeno doplňovat ve formě vyvážené vysokoenergetické výživy určené k popíjení (sipping).

V lékárně je možné zakoupit či objednat například řadu výrobků značky Nutricomp®, které mají na rozdíl od jiných nápojů sladkou i slanou chuť. Onkologická léčba pacienty v mnohém vyčerpává a zajištění dostatečné výživy je především úkolem pečujících a blízkých, kteří mohou čerpat informace od nutričních specialistů.

Po dohodě s lékařem může pacient užívat i některé doplňky stravy. Součástí léčby by měl být i přiměřený pohyb či rehabilitační cvičení, tak jak to nemoc dovolí. Nemocný by měl lékaře informovat o všem, co narušuje jeho fyzickou i psychickou pohodu, tedy především zda potřebuje i pomoci od bolesti, únavy nebo nespavosti, nechutenství a všech dalších nežádoucích účinků, které se u něj objeví.

Nebojte se zeptat

Onkologický pacient má ve vztahu k lékařům a zdravotnímu systému svá nezpochybnitelná práva, stejně jako pacienti jiných lékařských specializací. Jedná se především o právo na informace týkající se zdravotního stavu, diagnózy, léčby a jejích rizik a zdravotnické dokumentace. Má také právo určit osobu, která může tyto informace získávat, a současně může zakázat, aby byly informace o jeho osobě komukoliv poskytovány. Právo na informace mají rovněž osoby blízké, tedy především příbuzní, manželé, manželky a partneři.

Každá specializace lékařů má mezi nemocnými určitou pověst. Věřte, že onkologové patří mezi nejtrpělivější a nejempatičtější lékaře vůbec. Ať jste již sami pacienty, nebo patříte mezi rodinné příslušníky či blízké osoby onkologicky nemocných, mluvte s lékaři o všem, co vás zajímá nebo trápí. Rádi Vám vše vysvětlí a pomohou.

Pokud Vám však Váš lékař nevyhovuje a necítíte k němu důvěru, neváhejte se obrátit na jiného lékaře. I na to má pacient právo.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Rehabilitační ústav v Hrabyně
Návrat člověka do aktivního života je smyslem naší práce

Rehabilitační ústav v Hrabyni je místem, kde se díky silně proaktivnímu přístupu k pacientům vrací...

Celý článek
MUDr. Zdeněk Coufal
Koronární intervence: co to je a co vás při ní čeká?

Intervenční kardiologie je jedním ze samostatných kardiologických oborů. Zabývá se diagnostikou a...

Celý článek
Jak pečovat o jizvu po císaři
Jizva po císaři - jaké komplikace mohou nastat a jak na správnou léčbu?

Císařský řez v některých případech symbolizuje zákrok, který je nutný pro zachování zdraví matky i...

Celý článek